Noi achizitii

enya

Member
da gino...ai dreptatem-am uitat acum mai atent si asa e cum ai spus tu...deci e cleistocactus...multzumesc.
 

Valitza

Member
Domnu' Gino....am pus pozele acolo la identificari.Poate ma ajutati si pe mine sa le gasesc numele.Multumesc anticipat :D
 

enya

Member
ultimele mele achizitzii... ...al doilea stiu ce este dar pe primul nu-l cunosc...daca ma poate ajuta cineva cu denumirea...
 

enya

Member
oare v-a fi din acela mare si rotund?gras?l-am cumparat din baumax...mi-a placut si nu am putut rezista tentatziei...l-am pus in cos...l-am pus inapoi pe raft...iar l-am pus in cos...iar pe raft...am plecat de la cactusi dar m-am intors repede dupa el...si atunci am zis...daca l-am cumparat pe acesta,hai sa mai iau unul...si asa l-am cumparat si pe celalalt cu toate ca mai am inca doi puiutzi mai mici.
 

gino

Member
Cel mare si rotund de care amintesti, este Echinocactus grusonii.
Eriocactus warasii nu cred ca depaseste la maturitate 40 de centimetrii...in inaltime.
 

enya

Member
gabiuta m-am dus cu alta treaba dar cu gindul la cactusi si puteam sa bag mina in foc ca nu voi veni acasa cu mina goala...de fapt cred ca asta a fost adevaratul motiv pt care am mers la baumax...restul au fost pretexte...dar totusi am spu ca merg si doar ma uit si admir...pe naiba...e tare greu...nu m-am putut abtzine...
gino...aha,da...cred ca la ala m-am gindit...dar v-a fi mai gros in diametru ca si acum?s-au doar mai creste in inaltzime si atit?
 

Valitza

Member
Enya,asa am facut si eu cu frumuseii astia in Bricostore...m-am fatait..m-am invartit dar pana la urma nu am rezistat si i-am luat :)
[/url][/img]
 

Valitza

Member
Si acum sa ma laud si eu cu frumusetea asta la care visam de ceva vreme :)
[/url][/img][/url]

[/url][/img]
 

Valitza

Member
Multumesc mult Kriss,nici eu nu stiam de existenta lui :) l-am descoperit cand navigam pe google :) si mi s-a pus pata pe el asa de tare incat a zburat taman din America la mine :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
Foarte frumos.Se gaseste si la noi de vanzare chiar pe lista Adariei . L-am intalnit si prin alte colectii mi se pare ca si la Geo
 

andre

Member
Cactusul pe care si l-a cumparat Valitza se numeste Echinocereus rigidissimus v. rubrispinus. Exista multe variante sub aceeasi denumire, dar asta cred ca este cel adevarat, pentru ca are spinii rosii.
Intr-adevar il are Geo, am o poza cu planta lui:
http://shaman.sunphoto.ro/plantele_lui_ ... LTHTFTLCJG
Eu nu am poze cu ei, dar au spinii mai albi, nu arata asa de bine!
 
Sus