Narcise

elipopa

Active Member
mai multe erau gata sa infloreasca! vineri cand ma duc la gradina o sa le gasesc pe toate inflorite!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Eli, tu zici ca esti in tarile calde acolo la Tg Jiu :rofl: :rofl:
Eu mai am ghiocei si acum ies toate soiurile de crocusi...pana la zambile si narcise mai avem de asteptat!
 

elipopa

Active Member
au inflorit si zambilele in gradina de la bloc, maine vi le arat ca am pus aparatul la incarcat :) :)
S-a facut si la noi ceva mai frig, astazi a batut foarte tare vantul!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eli, vad ca voi aveti acolo microclimat.... esti in avans fatza de majoritatea tzarii. Felicitari pt narcisele frumoase
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Infloresc rind pe rind in diverse regiuni asa ca o sa avem poze cu florile de primavara o mai lunga perioada :D
Bravo Eli....munca iti e rasplatita :clap:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A plouat in sfirsit... au inceput si narcisele sa isi dea drumul .





 

IULIA

Active Member
Doamne, eu abia sint la faza cu rasaritul, despre flori, poate peste vreo 2 saptamini cred ca pot discuta.
sint abia la ghiocei si crocusi. :D :?
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Ce inseamna atmosfera zonelor;la noi este inca un inceput timid de primavara si florile de abia se dezmortesc;cteva narcise;cateva lalele pitice ,sau boboci la zambile si lalele dar pana la covor mai dureaza;nici magnolia nu si-a deschis florile desi are boboci multi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E posibil ca primavara sa vina ceva mai repede in partea de vest.... dar vad ca in sud (craiova).. e mult mai avanasata decit la Caransebes. Acolo zicea unul din membrii forumului ca bujorii au deja 30 de cm zambilele erau inflorite mari .
 

anette_b

Member
daca nu a plouat (la bucuresti ma refer ) , e necesar sa udam narcisele si lalelele ca sa creasca mai repede ? m-e teama sa nu ramana cu tije scurte , nedezvoltate. :D nu ma pricep , intreb si eu pt ca e prima data cand am plantat aceste flori in gradina.
 
Sus