Narcise

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Festivalul narciselor e in plina desfasurare, citeva dintre favorite:






 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca prima si a patra am si eu dar puse in primavara asta.Trei au rasarit deja nu stiu daca vor face si flori.Celelalte nu dau semne inca.In schimb clasicele albe stau sa se deschida.Asteptam soarele :rofl:
Sunt foarte frumoase :D
 

lili

Member
Toata admiratia Popgeo !!!!!:clap: :clap: .....asteptam cu multa, multa bucurie si incantare minunatiile din Gradina Fermecata !!!:wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hai sa refac, cele mai deosebite sint in plina inflorire ca urmare a caldurii din ultimele zile:







 

ghia_don

Active Member
Cind se usuca frunzele, se scot bulbii din pamint, se pastreaza intr-un loc uscat pina toamna in septembrie -octombrie, cind se replanteaza. Este bine sa se rareasca la 3-4 ani.
 
D

dyayzh

Guest
Tu nu dormi noaptea in gradina?? prea frumoase pentru a fi lasate nesupravegheate :D
 

shalymar

Member
ghia_don aceea este narcisa?
Vreau si euuuu :cry:
N-am vazut in viata mea asa frumusete, tocmai a rasarit soarele pe strada mea :oops: :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ghia_don a spus:
Au inflorit Salomeele :indragostit:
Interesant ca petalele corolei sint la fel de mari ca si cele ale "periantului"...cred ca ar fi buna de facut hibridizari cu cele care au corola mai inchisa la culoare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ultimele narcise care infloresc, Rosy Cloud si Calgary (cred), si un buchet de narcise tirzii.

 
Sus