Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

leonora

Active Member
Din ce am observat eu, muscatele curgatoare sunt cele mai sensibile dintre toate categoriile de muscate cand le bagam la iernat,mai ales la bloc, si la mine din 5 mai am 2.Cu toate ca, sunt la lumina si au racoare in bucatarie, cat de cat au murit 3. Asa patesc in fiecare an cu acest soi, unele se adapteaza, altele nu.
 

presco

Active Member
Mie mi se par cele mai rezistente! Eu le tin intr-o debara la rece langa fereastra si le ud doar cand imi aduc aminte. O duc super!
 

Pocalinda

Member
Ieri mi-am frezat si eu muscatele, cam scurt dar au timp pana in aprilie-mai sa se faca frumoase. Acum sunt in cea mai luminoasa camera,incalzita de soare:) Am avut cateva pierderi dar le recuperez din butasi, am pus cativa la prins,sper sa am succes.
 

taia

Active Member
Ce frumoase sunt !
Si ale mele au trecut cu bine iarna,inclusiv "Tirolezele".Abia astept sa se mai incalzeasca putin,sa le scot afara.
 

MERY

Active Member
nu am decat curgatoare...si acelea numai rosii...doua jardiniere...vad numai rosu in fata ochilor ! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi m-am ocupat si eu de jardinierele mele cu muscate.

Le-am tuns drastic,am inlocuit o buna cantitate de pamint de la suprafata lor cu pamint proaspat de muscate (trebuie sa fac rost de niste nisip de riu!) ,le-am udat ca erau complet uscate fiind tinute la 0 grade si le-am asezat intr-o zona cu multa lumina si temperatuta de cca.17 grade.Sa vedem ce vor face.

Muscatele zonale anul asta vreau sa le pun pe toate in gradina.Se dezvolta atit de frumos si cresc bogat si repede incit merita .

In zona pietii Domenii este o curte a unei doamne in virsta,mare iubitoare de aceste plante, care de primavara pina iarna prin noiembrie este plina de muscate rosii.Sunt o nebunie....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maine le tund si eu pe zonalele mele si schimb pamantul, ca deja s-au umplut de frunzulite noi :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu le tundeam de obicei mai tarziu, parca nici nu stiu ce sa fac, mai ca-mi vine una sa o las asa netaiata, sa fie maaaaaare :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii ce se intimpla?Ramine lunga si zaluda.Asa taiata se face bogata.Stiu ca ti-e greu dar sa stii cu taierea acum m-am hotarit si eu dupa ce am citit si rascitit pe diverse forumuri din diverse ...clime :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut si acum 2 ani una netaiata, ca a fost la vecina si am uitat de ea si sa stii ca nu s-a facut zaluda :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adica vrei butasi de muscate rosii taranesti? :rofl: Daca da, sa-mi spui si-ti pun la inradacinat :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus