Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ale mele sunt in beci ,trebuie sa ma uit ca sunt sub un raft unde nu prea ajung ,dar in fiecre an acolo sunt :) drept ca sunt din alea zonale :oops:
 

taia

Active Member
Tare bine le merge si muscatelor mele.Dupa jumatate lui februarie,am sa le toaletez,iar lastarii taiati o sa-i pun la prins.Le pun si pamant proaspat si incepem sa ne pregatim de venirea primaverii.Este primul an in care am trecut cu bine muscatele tiroleze,nu mi-a murit nici una.
 

serbo

Member
Muscatele mele curgatoare anul asta s-au comportat cam ciudat. Desi pana acum le tineam la racoare si rezistau bine peste iarna, anul asta la racoare mi-au murit multe . Asa ca am dat caloriferul la maxim in camera unde stau florile si am inceput sa le ud normal. Acum cele care au ramas in viata arata foarte bine, unele chiar au inflorit. Cele zonale nici macar nu le-am pus la racoare. Le-am insirat prin casa la ferestre unde au si calorifer sub pervaz si unele sunt inflorite.

Am mai observat un fenomen dar nu stiu daca nu este doar o intamplare. Cele care au murit sunt din cele cumparate din magazin din soiul "ville de paris". Cele care au rezistat sunt plantate de mine din seminte (este pe undeva pe forum istoria lor, "muscate din seminte" se cheama parca subiectul)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
PRESCO....si eu m-as bucura daca toate balcoanele si pervazele ar deborda de aceste plantute care sunt atit de vesele si colorate.

TAMARA....le tii la caldurica?In casa?Am o cunostinta care le are asa si toata iarna ii coloreaza retina :D

TAIA.....tu unde tii muscatele?Te intreb fiindca le toaletezi asa devreme. :D
 

tamara

Member
"Gabiuta"]
TAMARA....le tii la caldurica?In casa?Am o cunostinta care le are asa si toata iarna ii coloreaza retina :D

Nuuu, in balcon, la racoare :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaa..........credeam ca la caldurica :D Si de ce le tunzi asa devreme?Am inteles sfatul,dar....
Banuiesc ca nu foarte racoare daca arata ca vara :rofl:
 

taia

Active Member
Le tin in pod,unde au multa lumina si temperatura n-a scazut sub 7 grade ,nici zilele trecute,cand a fost tare frig afara.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am tuns muscatele asta toamna tarziu si le-am bagat in pivinita la inturneric si recisor. dupa o vreme m-am uitat la ele si dadusera mici frunzulite care insa s-au decolorat pt ca n-au lumina. voi ce credeti la primavara isi vor reveni ? sau tre' sa iau altele ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Imi plac tare mult muscatele (desi acum cativa ani nu puteam sa le sufar) dar anul asta n-am mai avut loc in casa si de ele deci le-am pierdut pe toate :(. Si iar o s-o iau din primavara de la capat cu ele...
 

taia

Active Member
Gabiuta a spus:
Si totusi si tu le tunzi devreme :?
Avem o cunostinta,care este inginer agronom si care are in fiecare an niste muscate frumoase si sanatoase,cum rar vezi.El m-a invatat sa fac asa.Dupa jumatatea lui februarie,le aranjeaza,schimba sau completeaza pamantul,iar la inceputul lui martie le pune in apa de udat,prima doza de ingrasamant ( azotat sau ingrasamant lichid pentru plante verzi).Cand le scoate afara,sunt deja mari si frumoase.Este primul an in care pun in aplicare metoda lui.
 

tamara

Member
Gabiuta a spus:
Aaa..........credeam ca la caldurica :D Si de ce le tunzi asa devreme?Am inteles sfatul,dar....
Banuiesc ca nu foarte racoare daca arata ca vara :rofl:
pai la caldurile care au fost pana nu demult ...:) am avut si 28 de grade in balcon!
De ce le tund asa devreme? Anii trecuti imi parea rau de ele, vroiam cand se facea cald afara si le puteam scoate la geam, sa fie mari si frumoase. Dar foarte repede cresteau si se lungeau...cat o zi de post! In primavara trecuta, am schimbat foaia :) , le-am frezat, le-am schimbat si pamantul si au fost tare mandre :rofl:
A, si sa va spun ceva, ca mi-am amintit acum. In urma cu 20 de ani, cand ne-am mutat in blocul in care stam, nu vedeai o floare la ferestre sau balcoane pe partea noastra. Vezi doamne, bate soarele toata ziua si nu rezista! Dar eu m-am incapatanat si am incercat! Am inceput cu petunii, flori de piatra, gazanii... Mi-am facut suporturi la balcon in care mi-am pus vreo 8 jardiniere cu flori (acum am renuntat, l-am inchis in termopan si nu mai pot pune :x )... o incantare! Ei, incet, incet, au inceput sa apara si la alte ferestre flori...deci se poate! :wink:
 

tamara

Member
taia a spus:
Gabiuta a spus:
Si totusi si tu le tunzi devreme :?
Avem o cunostinta,care este inginer agronom si care are in fiecare an niste muscate frumoase si sanatoase,cum rar vezi.El m-a invatat sa fac asa.Dupa jumatatea lui februarie,le aranjeaza,schimba sau completeaza pamantul,iar la inceputul lui martie le pune in apa de udat,prima doza de ingrasamant ( azotat sau ingrasamant lichid pentru plante verzi).Cand le scoate afara,sunt deja mari si frumoase.Este primul an in care pun in aplicare metoda lui.
asa sa faci, ca nu gresesti! vecinul meu (care m-a invatat) a fost si directorul de la fostele sere Beharca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai conita Tamara :ingeras: pai zii asa cu caldurica soro :D .Nu ai 5 grade ca mine in camera unde tin muscatele.
Taia , desi arata bine parca nu ma indur sa le tund asa de devreme :( ....Adica tunse sa le tin la aceeasi temperatura scazuta? :gandit: Sa nu le fie frig mititelele

:rofl:

ANGELA daca nu le uzi in mod normal trebuie sa le scoti bine in primavara.Sunt la munte?
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Gabi. da sint la munte in pivnita. anul trecut am dat gata pe toata lumea care venea la mine. am numai rosii ca alea imi plac cel mai mult. parca stralucesc in soare. cele curgatoare n-au mers la mine poate e prea cald pe terasa :?
 

FlorentinaS

Member
Am o problema cu un butas de muscata curgatoare, pe care l-am prins anul trecut, prin septembrie. La inceput a crescut f. frumos si repede; il tineam pe pervazul de la bucatarie, unde avea soare dupa-amiaza. La un moment dat frunzele de la baza au inceput sa se ingalbeneasca, incet-incet, pana a chelit aproape de tot- ii mai ramasesera 4 frunze! Am dat planta pe terasa neincalzita, unde avea max 20 de grade ziua (cand era soare) si minim 5 grade noaptea. Am udat-o rar si nu i-a mai cazut nicio frunza. De 6 zile am bagat-o iar in bucatarie, ca pe terasa temperaturile scad sub 0 grade noaptea. A trebuit sa o si ud, ca am 19-21 grade in bucatarie.
Si iar au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele de la baza... Acum mai are 3 frunze :(
Ce sa-i fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca a reactionat la schimbarea brusca de temperatura. De ce nu ai mai lasat-o afara, le place racoarea iarna, sa stea un pic in repaus?
 

FlorentinaS

Member
M-am gandit ca pentru o planta asa tanara temperaturile negative, pe o durata de timp atat de lunga, o sa o distruga.
Si problema a aparut dinainte sa o duc pe terasa la racoare, adica inainte sa o fi mutat prima data!
O sa pun poze cu frunzele pe topicul de boli si daunatori, ca ceva nu imi pare in regula...
 

FlorentinaS

Member
Lumina are cata vrea, ca e exact pe pervazul geamului, spre SV. Nu e aproape de nicio sursa de caldura, caloriferul si aragazul sunt in alta parte a bucatariei. Si frunzele au inceput sa ii cada inainte de prima mutare, ca tocmai asta m-a determinat sa ii schimb locul...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus