Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Bridget

Member
englezoaica de portugalia. :rofl:
tare mult le-am asteptat sa infloreasca si la mine, si-acum ma bucur ca si-au mai dat drumul. le astept si pe celelalte.
 

Ion

Member
eu am muscate nu pe balcon, ci in casa la fereastra. an de an patesc acelasi fenomen: se degarnisesc. frunzele de la baza se usuca in incet-incet si raman niste bete urate cu un smoc in varf. ce gresesc? le ud prea mult? prea putin? voi ce stiti?
 

isabella

Active Member
Ion a spus:
eu am muscate nu pe balcon, ci in casa la fereastra. an de an patesc acelasi fenomen: se degarnisesc. frunzele de la baza se usuca in incet-incet si raman niste bete urate cu un smoc in varf. ce gresesc? le ud prea mult? prea putin? voi ce stiti?
Muscatelor le face foarte bine scurtarea , se face primavara devreme sau toamna tarziu asa ca , tunde-le putin si iti vor multumi :D
 

adana

Member
de vreo saptamana,doua,la ferestra unui ap,din blocul vecin ,au aparut niste muscate cu marginea alba(frunzele),sunt atat de dragute.neingrijite cine stie ce,dar frumoase frunzele.azi am indraznit si am mers ,si am batut la usa.mi-a raspuns o doamna in varsta,cam morocanoasa.m-am prezentat si i-am spus doleantele mele."vreau si eu un puisor,o frunza,ceva ca imi place,platesc,sau aduc alta floricica la schimb"doamna mi-a spus sa vin in alta zi,ca se grabeste sa mearga la medic :( m-am cam bosumflat.acum sa vad,daca mai indraznesc,sunt cam timida.nu stiu ce a fost azi cu mine :eek: .daca nu...asta e,ma multumesc cu privitul la muscatele doamnei :D
 

Ion

Member
Muscatelor le face foarte bine scurtarea , se face primavara devreme sau toamna tarziu asa ca , tunde-le putin si iti vor multumi

Cred ca asa este. In octombrie am pus un pui de muscata in ghiveci. A facut deja floare acum o luna, dar si el e in situatia asta. Cam doua randuri din frunzele de la baza inspre in sus s-au inrosit si in curand se vor usca. Mi separe mult prea devreme. Cred ca gresesc ceva cu ele....
 

isabella

Active Member
Ion, e posibil sa fie de la razele soarelui roseata ? Bate pe ele ? Am patit-o si eu insa de cand le-am scos afara si-au revenit

adana, daca ''intrarea'' deja ti-ai facut-o :wink: , eu zic sa mergi in alta zi cu o plantuta in mana pentru schimb :D
 

Ion

Member
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, sunt pe pervaz si soarele bate direct pe ele. Ce sa fac? Sa le scot vara in pe balcon?
 

isabella

Active Member
Ion a spus:
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, sunt pe pervaz si soarele bate direct pe ele. Ce sa fac? Sa le scot vara in pe balcon?
Daca sunt pe pervazul geamului orientat spre sud, sa nu te mire inrosirea , e chiar normala, razele soarelui bat aprope toata ziua pe ele, insa , cu siguranta nu le prieste. Eu le-as scoate pe balcon chiar de astazi :D :wink:
 

melu

Member
Desi le-am postat si la ce plante ne-au inflorit pe balcon, zic eu ca de fapt aici e locul lor

pozele sunt de saptamana trrecuta, intre timp cea ciclam are mult mai multe flori deschise...
 

adana

Member
am indraznit si am mers din nou la doamna aceea morocanoasa.azi a fost f draguta,mi-a explicat ca luni se grabea enorm,si mi-a rupt un lastarel mare si frumos.acum il pun in apa si astept.voi avea si eu muscate cu frunza dantelata,abia astept. :wink:
 

adana

Member
pai si eu de cand crezi ca ma tot rog la dumnezeu sa imi cada si mie un ghiveci de al doamnei vecina,in cap...dar sta la parter si nu avea cum sa imi cada.asa ca mi-am luat inima in dinti si am trecut la cersit.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus