Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Fleur

Active Member
August- septembrie e cea mai buna perioada de prins muscatele iar puii prinsi atunci la vremea asta au flori.
 

Roxana

Active Member
Asa am facut si eu. Am plantat toamna un butas de Pelargonium odoratissimum si in primavara aceasta a inflorit. :D
 

simona2

Member
Mi-am cumparat o muscata foarte interesanta..pana acum nu am mai vazut asa ceva . .....floarea ar trebui sa fie rosie .
 

Bridget

Member
Simona,
eu am o muscata mai veche, cu frunze normale, la care s-a modificat culoarea frunzelor exact cum ai pus tu in poze dupa ce-am scos-o afara.
la fel, mama are muscate multe cu frunzele de genul acela, insa nu cred ca au fost asa de la inceput.
probabil sa fie pur si simplu o reactie, nu cred ca e un soi special.
 

Fleur

Active Member
Muscata Simonei, asa are frunzele colorate tot timpul Bridget, nu e vorba de o modificare datorita schimbarii de mediu. Sunt si muscate cu frunzele colorate sau variegate.
 

Bridget

Member
fleur, SImona parca a zis ca atunci a cumparat-o, deci ma gandesc ca nu are de unde sa stie cum are frunzele de fapt, pe termen lung. :D
Insist ptr ca si eu vedeam la mama astfel de frunze, insa nu stiam ca e cu ele, si am ramas foarte uimita cand muscata mea pe care-o am de foarte mult timp, si-a modificat frunzele in cateva ore. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Muscatele drepte,normale le-am pus in gradina.

Eu nu stiu cit de repede fac la voi frunzulite noi cele curgatoare dar la mine abia se misca.Sau sunt eu mai repezita :twisted: :?:

Si inca ceva:am fost zilele acestea intr-o zona unde am vazut muscate imense.Scoase prospete din beciuri unde nu aveau nici urma de lumina ;cu toate astea erau frumoase si sanatoase unele chiar cu bobocei; in privinta tunderii nimeni nu isi facea probleme cind si cum sa fie tunse.Ba mai mult unele nu fusesera tunse decit cu ani in urma si astea fiindca se mai dadeau lastari din ele :? .
Oare cine procedeaza mai bine?Noi cu grija exagerata sau ei fara .........? :rofl:
 

albela

Active Member
La mine poti vedea toate variantele de crestere la curgatoare. Unele au deja frunze multe si flori, altele abia dau cate o frunzulita, altele sunt cam lesinate si li se usuca si frunzele pe care le aveau. Cred ca nu ne ramane decat sa asteptam sa nu mai fie asa frig noaptea (azi dimineata la Bacau erau 2 grade) si isi vor da drumul toate :wink: .
 

Fleur

Active Member
Gabiuta, am incercat si eu sa las netunse, dar a fost o mare greseala, fiindca lastarii aia lungi intai au chelit si apoi s-au uscat si tot a trebui sa-i tai in primavara, iar lastarii mai mici au crescut niste aia firavi pe care i-a zapacit vantul din prima zi in care le-am scos afara.
Cum au crescut muscatele alea frumoase asa in beci fara lumina e greu de inteles :? ,fiindca multi care le-au tinut in beci s-au plans ca cele curgatoare nu rezista.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Habar nu am cum dar este exact cum v-am zis.Ca sa nu mai zic de cele englezesti si cele drepte...........alea sunt o nebunie asa cum am spus:netunse :)
 

v.cristina

Active Member
a inflorit si batranica mea in cele din urma
:) :)

sta de aproape 1 saptamana afara si a piscat-o putin gerul din timpul noptii dar vad ca-si revine acuma :) :) norocul meu ca este asa de rezistenta :wink: :wink:

 

nutilepadat

Active Member
La beci fara lumina nu prea au sanse sa reziste muscatele curgatoare,anul trecut mi-a iesit "pasenta"cu ele dar anul acesta.........doar una rosie a trait,restul decedate,sa nu mai zic de puiuti inradacinati :x morti toti.Parerea mea este ca trebuie tinuti peste iarna intr-o camera racoroasa si luminata ca sa traiasca
 

simona2

Member
Bridget a spus:
Simona,
eu am o muscata mai veche, cu frunze normale, la care s-a modificat culoarea frunzelor exact cum ai pus tu in poze dupa ce-am scos-o afara.
la fel, mama are muscate multe cu frunzele de genul acela, insa nu cred ca au fost asa de la inceput.
probabil sa fie pur si simplu o reactie, nu cred ca e un soi special.
Asa este soiul eu . ( nici nu avea cum sa-si faca frunzele galbene si grena )
Am cumparat-o din piata si respectiva doamna avea o ladita plina si toate erau la fel .
Curand o pozez si cu floare...mai are un pic de tot bobocul si se va deschide .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus