Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melu

Member
Dragi mei, sa va arat ce frumos mi-a inflorit o muscata pe balcon...are floare din floare. Asa a mai inflorit si acum cativa ani si atunci am crezut ca-i un accident dar vad ca asa vrea ea.
 

albela

Active Member
Am cumparat azi din piata o muscata frantuzeasca (cel putin asa a zis vanzatorul), cu floarea mare, alba cu putin roz. Cam ciudatica, nu prea am mai vazut, voi aveti?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Din Baumax? Am vazut si eu, dar imi depasisem deja bugetul. Am luat-o si am lasat-o pe raft de cateva ori. Intr-adevar e foarte frumoasa. Sa ai noroc cu ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Albela dupa frunza este englezeasca.Este foarte frumoasa.Asa alb imaculat nu am mai vazut :eek: .Sa-ti traiasca!
 

albela

Active Member
Englezeasca :eek: . Ori vanzatorul era cu pluta ori am inteles eu gresit :rofl:. Nu din baumax, din piatza la 9 lei.
 

lelia

Well-Known Member
Si dupa frunza si dupa floare e,englezeasca .....si e .....superba !
Sa-ti creasca mare si sa te bucuri de ea :D
 

albela

Active Member
Nu le-am mirosit :oops: . Si nu ma mai duc acum in garaj sa le miros. Maine dimineata daca nu uit :D .
 

ena

Member
Am avut asa anul trecut, dar la mine nu a rezistat. Oricum la muscatele englezesti unii le spun frantuzesti. Chiar la expozitiile florale am auzit ca sunt frantuzesti, aici am citit ca sunt englezesti... :?
 

nutilepadat

Active Member
Mymo si Albela sa fiti fericite cu asa frumusete,de cand caut si eu alba...........,dar nu imi pierd nadejdea :rofl:
 

adana

Member
frumoase,sa va traiasca.azi am fost la o amica,care are sera.si am primit si eu un lastarel de muscata,ce are o culoare deosebita,grena-mov,nici nu stiu cum sa spun exact.l-am rupt in doua si am pus in pamant.
 

karmenutza

Member
Muscatele mele care sunt acum inflorite:

Cea grena a inflorit incontinuu de cand am cumparat-o, de mai bine de o luna. La inceput facea cate un buchetel de floricele apoi i-am pus un baton de ingrasamant in pamant si se umple toata de flori, ca acum.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
nutilepadat a spus:
Mymo si Albela sa fiti fericite cu asa frumusete,de cand caut si eu alba...........,dar nu imi pierd nadejdea :rofl:
Poti avea putina rabdare?Stiu ca nu ai,dar incearca totusi....
 

Sash

Active Member
Am citit ceva ce pentru mine e surprinzator. Ce ziceti de asta?
"The easiest plant to produce indoors to give a wonderful scent to the house is also one that is almost never grown or this purpose. It’s the scented geranium. This plant has scented leaves rather than flowers, which means that whether by day or night, at any time of the year, you can enjoy the fragrance of strawberry, orange, lemon, lime, ginger, rose or even peppermint. Amazingly, they also come in a variety of sizes from the twelve inch high trailing rosettes of apple and nutmeg geranium to the saucer sized leaves and six foot stems of peppermint and oak geranium. Obviously, the smaller varieties are more appropriate indoors!"
aici e articolul http://www.blueworldgardener.co.uk/arti ... cented.htm

Deci... bate campii sau chiar exista muscate ale caror frunze miros a capsuni, portocale, lamaie, menta, trandafiri etc ?!?!
 

MihaelaV

Member
karmenutza a spus:
Muscatele mele care sunt acum inflorite:

Cea grena a inflorit incontinuu de cand am cumparat-o, de mai bine de o luna. La inceput facea cate un buchetel de floricele apoi i-am pus un baton de ingrasamant in pamant si se umple toata de flori, ca acum.
Sunt superbe karmenutza. Ce baton de ingrasamant i-ai pus?
 

karmenutza

Member
I-am pus "Agro" pentru plante de balcon. Le-am pus la toate, cate un baton rupt in doua, cate o jumatate in parti diferite, aproape de tulpina/radacina. La unele le-am pus mai demult, la altele mai de curand, in functie de cum le-am schimbat ghiveciul, pamantul etc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus