Muscate pe balcon - partea a II-a

laural

Well-Known Member
Ploua la voi ? Vreau si eu ploaie la Brasov.....
Anul asta am si eu o muscata draguta obtinuta din seminte:




georgy03021993 ce culori frumoase au muscatele tale, sunt minunate !
 
Va multumesc./
Initial, buturuga a fost cu Trandescantia si Craite, dar melcii au avut grija de ele. M-am gandit ca n-o sa le placa muscatele./ anul trecut, a fost cu Impatiens.
 

laural

Well-Known Member
IoanaTweety a spus:
Laura, e super muscata cu picatele!! De unde ai avut seminte? Le-ai pus anul acesta?
Semintele sunt cumparare de la Agrosel si Sem Luca.
Frumusica asta cred ca este din cele de la Sem Luca, care chiar daca sunt putine in pachet si uneori sparte, au germinat si au crescut mai bine decat cele de la Agrosel, cel putin lotul de anul asta. Am tot pus seminte in speratnta ca vor iesii muscate mai deosebite....chiar daca nu au floarea batuta :). Semintele le-am pus la germinat incepand cu luna ianuarie, anul asta.
 

IoanaTweety

Active Member
laural a spus:
Semintele sunt cumparare de la Agrosel si Sem Luca.
Frumusica asta cred ca este din cele de la Sem Luca, care chiar daca sunt putine in pachet si uneori sparte, au germinat si au crescut mai bine decat cele de la Agrosel, cel putin lotul de anul asta. Am tot pus seminte in speratnta ca vor iesii muscate mai deosebite....chiar daca nu au floarea batuta :). Semintele le-am pus la germinat incepand cu luna ianuarie, anul asta.
Multumesc de informatii, Laura! si felicitari inca o data! :D
 

anknic

Active Member
Multumesc. sunt luate la reducere acum o luna parca din selgros. nici nu stiam ce culori sunt, aveau peste 1m, le-am tuns si am inradacinat si urmeaza si celelalte jardiniere sa se etaleze.
 

laural

Well-Known Member
Uite si asta alba e tot din seminte....


Si va mai arat una care inflorit zilele astea....pe mine m-a cucerit :D O sa caut mai tarziu sa-i scriu si denumirea comerciala.
 

laural

Well-Known Member
Multumesc frumos...meritul mare este al naturii si al celor care se ocupa de obtinerea soiurilor noi si atat de diverse.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce transformare extraordinara a plantelor mele mutate la semiumbra.Sunt pline ochi de flori ,cu frunzele verzi,sanatoase si arata excelent......Pacat ca am pierdut atita de multe si mai ales deosebite :eek:f: :cry: dar....se mai gasesc de cumparat,la schimb,etc....

Laura acestea ultimele,englezestile,le tii la umbra-semiumbra sau direct in soare???Desi la voi nu cred ca este acelasi lucru ca la cimpie nici cu caldura nici cu razele dinsului :(
 
Sus