Muscate pe balcon - partea a II-a

laural

Well-Known Member
Cu mare drag dau si la altii, numai sa de-a D-zeu sa treaca iarna cu bine...am si multe muscate si multe emotii cu ele :nu-mi_place:
Asta mr. Wren a mea a fost inainte sa ajunga la mine planta mamica, adica a fost folosita pt butasi, i-au fost taiati totii lastarii de crestere ...cred ca asta e motivul pt care a inflorit asa tarziu, dara ma bucur mult ca infloreste totusi anul asta .
 

alinab1982

New Member
Pentru ca anul acesta cred ca am ales un pamant destul de nepotrivit pentru flori, si canicula de peste vara, si zilele in care am fost plecati si nu s-au udat cum trebuie florile, pe la mijlocul lui august jardinierele mele aratau jalnic. Am cumparat pamant nou, fibra de cocos, si pentru ca mi-au placut casacadele de flori de muscate am inlocuit ce era vechi cu ...muscate.
Destul de tarzie modificarea, dar sunt inflorite si au o multime de boboci. Sper sa nu vina frigul prea curand sa ma pot bucura de ele.
Singurele flori care au ramas din configuratia initiala, si care vad ca au inflorit iar, sunt garofitele.
http://alinab1982.sunphoto.ro/jardiniere_2012
 

popescu gp

Well-Known Member
Alinab1982 succes in refacerea colectiei de muscate si din ce am inteles la voi de maine vine mai frig cateva zileca si la noi ,dar diferentele de temperatura sunt si ele diferite in zonele noastre si apoi se mai incalzeste,cel putin asa spune prognoza Bayer.
 

laural

Well-Known Member
Niciodata nu am incercat sa pastrez muscatele curgatoare peste iarna...mie imi plac astea clasice, cu floare simpla, pt ca infloresc neincetat. La producatori ele cunt consideate plante anuale, asa ca in fiecare primavara imi cumpar alte noi....poate ca daca as avea mai mult spatiu , ar fi alta poveste :visator:
In jardiniera le pun, in partea exterioara, pe cele curgatoare ( cam la 15-20 cm distanta intre ele) si partea interioara am 3 sau 5 muscate zonale( pe astea le tin peste iarna pt ca sunt un soi bun, au inflorit non stop) ...si in rest apa zilnic( pt ca la mine bate soarele aproape toata ziua) , o data sau de doua ori pe saptamana ingrasamant echilibrat 20-20-20.....si mult drag de ele :D
 

laural

Well-Known Member
leonora a spus:
De doua ori ingrasamant, nu e cam mult?
In perioada de vara, daca trebuie sa le uzi zilnic, nu e mult ingrasamantul de 2 ori pe saptamana( poate un pic mai diluat) . La cele pe care le pastrez peste iarna deja de o luna nu le mai pun ingrasamant deloc.
 

Lopy

Member
Laural, buna idee cu aceasta combinatie de zonale + curgatoare, in jardiniere :clap:
De cativa ani, reusesc sa trec, cu bine, muscatele curgatoare peste iarna. Problema a fost in vara asta caniculara, cand am ramas cu jardinierele goale :suparat: E adevarata ca, din lipsa de timp, le udam cam rar ... o data pe saptamana :|
 

leonora

Active Member
La canicula care a fost, udate o data pe saptamana,era de asteptat sa se usuce muscatele.Imi plac si cele peltatum dar nu rezista iarna la mine :( .
 

laural

Well-Known Member
Lopy a spus:
Laural, buna idee cu aceasta combinatie de zonale + curgatoare, in jardiniere :clap:
De cativa ani, reusesc sa trec, cu bine, muscatele curgatoare peste iarna. Problema a fost in vara asta caniculara, cand am ramas cu jardinierele goale :suparat: E adevarata ca, din lipsa de timp, le udam cam rar ... o data pe saptamana :|
Eu mi-am pus vara asta jardiniere cu razervor de apa ( le-am gasit la Lidl in primavara ) si asa am trecut perioadele alea caniculare....e o varianta de luat in calcul ;-)
 

laural

Well-Known Member
Multumesc Nicoleta :D . Sper sa mai tina timpul frumos ......ca imi e tare mila de ele :nu-mi_place:
 

laural

Well-Known Member
Nuuuuuu....le-am achizitionat din Olanda si Germania. Daca iti face vre-una cu ochiul spunemi ;-)
 
Sus