Muscate pe balcon - partea a II-a

leonora

Active Member
Cu toate ca muscatelor le place mai la soare anul acesta radiatiile au fost prea puternice ca sa nu mai zic de vant de le-a zapacit de tot.
 

laural

Well-Known Member
Muscatele zonale le tin in soare( si nu pot sa zic ca la toate le merge grozav) iar cele regale NU sunt la soare ...am incercat dar in 2 zile aveau frunzele arse :aoleu: multe dintre ele sunt in casa in dreptul ferestrei...altele afara dar la umbra...
Sa stiti ca si la noi la munte, vara asta a fost un soare arzator :nu-mi_place:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda.......cum se preconizeaza ca de acum incolo cam asa va fi (anul trecut a fost asemanator desi NU CHIAR asa) trebuie sa ne reorientam.Plantel de soare la umbra deasa :mrgreen:
 

anknic

Active Member
da, sta pe terasa cocotata sus si nu ajunge niciodata soarele direct pe ea.

nu pot sa o prind in poza ca lumea (in cauza de semiumbra, da' cred ca maine o dau jos sa o pozez) ca este intradevar f.misto...nici nu ii mai trebuie flori :)
 

laural

Well-Known Member
Si la mine la 2 zonale s-au schimbat culorea frunzelor, dar nu cred ca este ok :eek: Cred ca ori e o boala ori sufera de ceva...Ce o fi ?
 

popescu gp

Well-Known Member
Multumesc;a inflorit dupa cca 4-5 ani cand i-am gasit un loc unde i-a mers:pe suportul de la pompa de apa din curte la soare direct.
 

leonora

Active Member
Ati avut de asteptat pana sa infloreasca,cam multi ani pana sa se acomodeze.Pai daca stiati nu o duceati mai devreme la fantana :) .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cand vor fi desfacute toate florile,va fi foarte frumos!Nu ca acum nu ar fi!
 
Sus