Murraya exotica

dana_m

Member
Incearca sa-i dai soare, dar nu direct (adica sa fie "lipita" de geam), pune-i ingrasamant si apa. Cand am pierdut-o, anul trecut, a fost in soare direct langa geam, a fost prea puternic (era totusi soare de august) si mi-a ars-o. In rest....nu stiu ce sa-ti spun. Multa bafta!
 

adrianam

Well-Known Member
Murraya mea se pregateste sa infloreasca.
Se pare ca ii place pe balconul de nord, unde are soare filtrat de frunzele unui tei, dimineata pana pe la 9-10.
 

dana_m

Member
Felicitari! Abia astept sa se invredniceasca si a mea. Sa ai muuuuulte flori frumoase si parfumate.
 

armeana

Member
:cry: Fetelor v-as ruga si eu ceva,va rog sa-mi faceti si mie o poza cu muraya voastra care se pregateste sa infloreasca ,sa va si eu de unde da mugurii de floare,a mea este superba,verde ,frumosa dar nici nu vrea sa auda de inflorit,zilnic i-mi obosesc ochi sa vad daca nu se indura sa infloreasca :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uite-te pe varful lastarilor. Initial apar ca niste mici bobite, dupa care vezi cum se formeaza bobocul usor lunguiet si apoi ... parfumul puternic iti spune ca ai deja flori. Eu tot simteam parfum din balcon dar nu vedeam floarea. Era ascunsa pe sub frunze.
 
D

dyayzh

Guest
Draga mea, murraya infloreste numai cand vrea ea :rofl: De 2 ani ar fi trebuit sa devin mioapa la cat m-am uitat pe lastari :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari! Eu am imbatranit asteptand o floricica de la murraya mea in varsta de 3 anisori :cry:
 

IULIA

Active Member
haida mai.
nici chiar asa.
da Violetei trebe neaparat sa ii trimit si mirosu, la pachet, bonus. :roll: :wink: :rofl:
 

armeana

Member
Fetelor ma inscriu si eu pe lista,vreau miros la pachet :rofl: ca pana va inflorii a mea care are 5 anisori...
 

dana_m

Member
Dar...nu-i trebuie atata timp sa infloresca (3 ani). Prima murraya mi-a inflorit in primul an,in iulie daca mai tin minte, iar in august, o data cu caldurile mari.... a decedat. Asa ca multa bafta! Acum astept cu nerabdara sa infloreasca urmatoarea :wink: . A crescut ca din apa si flori...inca nimic.
 

armeana

Member
Pai vezi Dana a ta sa grabit prima ca fata la maritat :rofl: nu era destul de matura si a decedat inainte de vreme
 

liza

Member
Fetelor ,va rog, am novoie de un sfat
Am primit seminte de murraya datorita bunavointei unei persoane dragute careia ii multumesc si nu stiu cum sa procedez pentru a le semana.A inmultit cineva din seminte?Un ajutor cat de mic ar fi minunat
Multumesc anticipat :D
 

marean

Active Member
Liza,eu am incercat anul trecut cu semintele ,si asa am procedat :am curatat bine de pulpa fructului semintele,am jumulit-o cu unghiile sa nu ramana nimic pt a putrezii in pamant,apoi le-am tinut la inmuiat cateva ore (sau poate o zi :? )in apa calduta,dupa care le-am pus im pahare de unica folosinta,cam cate doua in fiecare,in turba pura,pastrata usor umeda,si am pus deasupra fiecarui pahar punga transparenta ,legata bine,a.i. sa se creeze o microsera.
Semintele au "eclozat" dupa vreo luna,parca,insa sa ai grija cand se fac cam de 10 cm,pt ca trebuie sa le adaptezi treptat fara punga,facand niste gauri in ea si aerisind din cand in cand .Eu am facut prostia si am inlaturat direct punga,iar plantele s-au uscat in 2 zile si au murit....
Mult succes!
 

dana_m

Member
Eu am prin direct in turba( pe atunci nu va cunosteam) si am reusit. A crescut, a inflorit si in cele din urma a murit. Asa v-am cunoscut. :wink:
 

rodica05

Member
Marean, semintele sunt curatate deja. Liza, eu te-as sfatui sa le pui intr-un loc luminos si calduros. Poti sa le pui intr-o cutie (de tort de inghetata) transparenta, careia ii faci orificii de scurgere. Amestecul de pamant e bine sa contina si putin nisip (am tinut Murraya intr-un substrat nisipos fara sa se supere cativa ani), turba si pamant de gradina. In cutie sa fie 3/4 substrat. Ii umezesti bine, afundand cutia intr-un vas mai mare, presari semintele la suprafata pamantului, dupa care pui capacul transparent. Ma gandesc ca poti tine cutia si in soare plin pana germineaza semintele, dar sa ai grija sa fie in permanenta ud, fara sa balteasca. Daca pulverizezi semintele, ai grija sa o faci seara, cand e mai racoare. Capacul il ridici numai dupa ce au germinat semintele si le treci intr-un loc luminos.
Poti sa imparti semintele si sa incerci mai multe variante.

Iti uram succes!
 
Sus