Murraya exotica

adrianam

Well-Known Member
Din cate ai descris-o, sigur este Murraya. Si a mea are acum frunzele deschise la culoare pentru ca a stat peste iarna in scara blocului. Dar la soare se vor inchide. Frunzele sunt mici de max. 2cm iar tulpina se albeste spre baza.
 

angela draganoiu

Active Member
Adriana murraya mea e micuta are cam 20 cm si i s-a albit tulpina de la baza spre virf, sta la soare insa nu vrea cu nici un chip sa faca macar o frunza. sta asa din toamna. are apa , are caldurica ce poate sa aibe de nu vrea sa se miste un picut.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am tinut-o anul trecut in soare pe balconul de sud, dar nu a crescut macar o frunza si nici nu a inflorit.
In toamna am mutat-o pa casa scarii unde a avut lumina foarte putina, temperatura intre 12-17 gr. Spre nedumerirea mea a crescut destul de mult si a mai facut si boboci care nu au avut timp sa se deschida pentru ca am scos-o iar pe balcon.
Dar acum imi aduc aminte ca in 2006 cand am achizitionat-o, am tinut-o pe balconul de nord, unde avea soare doar dimineata maxim doua ore. Atunci a crescut si a si inflorit.
Asa ca la mine, cred ca ii merge mai bine pe balconul de nord.
 

angela draganoiu

Active Member
am inteles, multumesc Adraiana o sa o mut intr-o camera la rasarit unde are soare numai dimineata 2-3 ore max. sa vedem cum se comporta.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu iti multumesc, Angela.
Daca nu ma intrebai, cred ca nu imi dadeam seama ca i-a placut mai mult acolo! :D
 

auroradumbr

Member
Am si eu Murraya.Am primit-o in primavara asta, dar pana acum nu i s-a intamplat nimic desi sta la soare dimineata.De ieri am observat ca pe ultima ramificatie(de sus) ii creste ceva.Nu-mi dau seama ce anume e, o alta ramurica sau boboc.orice ar fi eu ma bucur ca reactioneaza cumva :)
Sper sa imi infloreasca si mie anul asta!!!!!!!! :D
 

adrianam

Well-Known Member
Angela, dupa ce am realizat ca-i place racoarea, am mutat murraya pe balconul nordic. Desi au trecut doar doua saptamani, am observat ca bobocii cu care iesise din iarna si stagnau, acum au inceput sa se dezvolte. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Adriana nu pot decit sa-ti pumnii si tie sa-ti faca flori multe si parfumate ca a mea tot nu vrea desi am mutat-o intr-o camera mai racoroasa si cu soare numai dimineata.
 

IULIA

Active Member
am plantat 3 seminte, sint f curioasa. cred ca sint suficiente temp de acum. pt dezvoltare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca o sa ai succes. Nu e mofturoasa. Sau din experimentul meu n-a rezultat ca ar fi.
 

radu

Member
Murraya se ramifica singura sau trebuie ajutata prin ruperea varfurilor ? Si daca am facut asta am gresit ? Apoi am citit intr-o carte de specialitate despre Murraya ca daca ramurica are 4-5 frunze trebuie taiata de la al doilea ochi ! Spuneti-mi si mie ce intelegeti prin asta ? Adica de unde se taie daca ramurica are sa zicem 7 frunze ?
 

rodica05

Member
Buna Radu,

Eu am o Murraya de 6 ani. Nu am "coafat-o" niciodata, am last-o-n voia ei si acum e un monstru! Are o crestere ordonata si compacta. Nu cred ca trebuie sa tai din ea. Doar sa o inspectezi din cand in cand de testosi - e predispusa la ei, in special daca o tii in balcon sau in alt loc inchis.

Rodica
 

bibacj

Member
Eu am avut de-a lungul timpului 3 ghivece cu muraya si degeaba... Au murit toate. Asa ca mie mi se pare o planta foarte pretentioasa.
 

rodica05

Member
Aurora, testosii si majoritatea fungilor si parazitilor se fac in general de la aer inchis - umezeala.
Eu scot planta pe balconul deschis (dinspre sud-est) de primavara pana toamna. Nu este chiar in bataia vantului si nu o ploua, asa ca are cate o invazie de testosi pe an. Am observat ca pot fi exterminati cu cateva dusuri la interval de o saptamana. Nu stiu cum se fac, pentru ca nu am alte plante de la care se poate "molipsi". Probabil au oua in pamant undeva, ca altfel nu-mi explic cum reapar.
Biba, am inmultit si am dat si altora Murraya si n-au avut probleme cu ele. Se trateaza ca orice citric. Ceva din ce faci tu, nu-i place. In ce perioada a anului le-ai pierdut?

Rodica
 

armeana

Member
Vai credeti-ma ca sunt invidioase pe voi,cele carora va inflorit Muraya,eu ce sa-i mai fac,e mare ,o deparazitez tot mereu,ii pun apa si ingrasamant,dar pace nu vrea sa infloreasca,ajutati-ma cu sfaturi.Am si amenintato ca o sa o dau,dar pace nu vrea sa infloreasca.
 
Sus