Murraya exotica

auroradumbr

Member
Hai armeana, spune-ne ca vreau si eu sa stiu ce ar trebui sa fac si ce nu. Am si eu puiut care credeam ca nu reactioneaza in niciun fel, dar vad ca acum ii da o noua ramurica. :D Sunt asa curioasa sa stiu cat mai multe despre ea pentru a avea o plantuta puternica si care sa infloreasca! :rose: :)
 

rodica05

Member
Aer! Pe perioada verii scoateti-le afara.
Atentie, e predispusa la testosi (exact ca orice citric). Dusuri, pulverizari.

Rodica
 

armeana

Member
Aurora sa stii ca a mea creste vazand cu ochi ,dar nu vrea sa faca flori,acum i-am atasat de tulpina o sticla de 1 l cu fundul taiat si o umplu cu apa,deschid dopul si las sa picure cate un picur pana se termina,sa fie apa sa nu mai sufere de sete saraca :rofl: poate asa are sa infloreasca de nu Dumnezeu cu mila :cry: ,chiar nu stiu ce sa-i mai fac :?:
 
D

dyayzh

Guest
Eu am o murayya de vre-o doi ani. A crescut la inceput un pic apoi a stagnat cu totul. Cornelia i-a schimbat pamantul si acuma astept miracole :wink:
 

armeana

Member
Dya sa stii ca si a mea a stacnat si nu vrea sa faca flori ,o am de ce4l putin 5 ani asa cred,acum de vreo luna i-am legat de tulpina o sticla de plasic cu fundul taiat,am prinso cu capacul in jos si in sicla ii pun printesei :rofl: in fiecare zi cam o jumatate de litru de apa,deschid capacul cat sa picure cate un strop pana se termina,nu-ti pot sa-ti spun ce frumosa sa facut si o stropesc pe frunze de 2 ori pe zi cu apa.Astepty sa ma rasplateasca cu flori daca binevoieste :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Eu cred ca va rasplati atata dragoste si efort. Ai rabdare si timp se pare. Eu o ud zilnic si atat..astept caldurile toride sa incep cu stropitul frunzelor, ca altfel o invat cu narav :wink:
 

armeana

Member
Am vazut ca este o iubitoare de apa ,o stropesc pe frunze si iarna ,stau la apartament,leagai si tu o sticla cu apa si ai sa vezi ce va face
 
D

dyayzh

Guest
Draga mea..a mea e mica...imi trebuie o sticla in miniatura :D
 

armeana

Member
Doamne Cornelia ma inbolnavesti :cry: nu alta cand ma uit la Muraya ta,sa-ti triasca si sa te bucuri de ea,inflorescentele apar la varful ramurilor ?
Am mai intrebat si pe alcineva si mi sa raspuns ca trebuie altoita Muraya,stiti careva ,e adevarat ?
 

dana_m

Member
Ce frumoasa este, Cornelia. Imi trezeste amintiri. Cu toate ca plantuta mea a facut numai cateva flori inainte s-o usuce caldura. Abia astept sa infloreasca cea data de Tina. De cand mi-a dat-o, a crescut .....inca o data fata de cum era. Ii merge bine. Cea din sera....s-o fac iar de ras....sau s-o laud un pic...poate, poate face si radacini....are totusi are un fruct micut care se dezvolta incet dar sigur ( a avut o floare in sera prin ...nu mai stiu, scuze). Nici nu mi-am inchipuit ca va da roade...asa ca nu am retinut cand a facut floricica. De acolo si fructul. Poate voi avea noroc sa ajunga la maturitate. Totusi nu-i vad plantei nici o frunzulita noua. Na... ca pana la urma am facut-o de ras ....a doua oara. Poate-i cu noroc. :wink:
 

dana_m

Member
Muraya nu trebuie altoita. Trebuie sa ai grija de ea si te va raplati cu muuulte flori parfumate si cu muuuulte seminte. Este o floare deosebita. :visator: Eu sunt indragostita de ea.
 

angela draganoiu

Active Member
felicitari Iulia.
Dana si a mea stagneaza de cind am primit-o, am facut-o de ras dar tot nimic. am mutat-o de la soare toata ziua la soare numai 2-3 ore dimineata si tot nimic. nu mai stiu ce sa-i fac.
 

dana_m

Member
Angela ...era vorba de cea data de Cornelia care am pus-o in sera...de anul trecut din septembrie. Am facut-o de ras de doua ori si tot degeaba. Celalata de la Tina...creste ca Fat Frumos.
 

angela draganoiu

Active Member
ooof Dana nu mai zic nimic. nu stiu ce sa-i mai fac sa creasca si ea un picut. este evident ca ceva nu-i place, dar ce ? nu stiu.
 
Sus