Mranita

danero2004

Well-Known Member
Moderator
langa noi era o pajiste si un mos venea cu caruta si cu o vaca langa sa pasca pe acolo , cat am plantat am folosit si de cal si vaca , inca nu stiam pe atunci care si cum sunt si cat de bun este, apoi am vazut ca cei pusi cand aveam de cal nu prea erau "sanatosi" pe cand cei cu ingrasamant de vaca "bubuiiau" asa ca am intrebat si asa am aflat ca cel e vaca e ideal
 

MASCHA

Active Member
Si totusi am gasit pe diverse site-uri -americane in special-care recomandau adaugarea de balegar de cal sau fan de lucerna ?!..sau asa-mi dadea traducerea goagal .Am am gasit balegar de cal de vanzare la Dedeman in Craiova,alaturi de gainat si balega de vaca,care culmea s-au vandut :eek:
Nu stiu daca mai gasesc site-ul dar era o adevarata dezbatere pro si contra balegarului de cal,din ce am inteles este recomandat pentru soluri lutoase ,grele nu pentru cele alcaline caci ar mari alcalinitatea solului.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
analiza simpla , ia o balega de vaca si vezi compozitia , suculenta + mixata bine+ destule vietati care o considera "casa" si pune in aceiasi balanta cea de cal m uscata , slabita de orice nutrienti , in opinia mea .,,,buna de foc
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am vazut in Brico in Bucuresti de vanzare, la saci foarte mari, anul trecut, cred ca au si anul asta, chiar ma voi duce sa cumpar daca mai au, de data asta din Constanta, dar nu stiu exact compozitia.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu sper ca nu e asa!
Am fost in megashopuri din astea de bricolaj in toata lumea (Europa, Asia, SUA) si un lucru pot sa spun sigur; nu exista nici unul fara zona de gradinarit.
Daca ceea ce spui tu e adevarat Bricostore va avea 2 variante in urmatorii ani, fie sa redeschida zona de gradinarit in locatiile cu pricina fie le inchida complet. Mersul la Brico dupa orice este in proportie de 80% o activitate de familie. Fara zona de gradinarit doamna o sa vrea la Hornbach sau Dedeman sau Obi sau oriunde altundeva unde poate sa vada si ea macar o petunie in timp ce sotul se uita la bormasini :)
 

constantin

New Member
la cel de la gara de nord am intrebat eu si mi au spus ca nu va mai adduce flori .la craciun erau ultimele care le ma aveau si dupa ce le terminau au zis ca nu mai aduc si mi au zis si ceva de cell; de la pantelimon.am cumparat eu atunci seminte si I am intrebat.
 

cataliny

Member
Roxana Peled a spus:
Eu sper ca nu e asa!
Bricostore va avea 2 variante in urmatorii ani, fie sa redeschida zona de gradinarit in locatiile cu pricina fie le inchida complet.
Roxana, asa am gandit si eu la marea deschidere cand am intrebat un lucrator de acolo unde este zona de gradina si am aflat ca nu mai exista (dar totul tine de cifre si statistici si poate ne inselam), da Orhideea si Pantelimon sunt cele in cauza iar la casa am intrebat daca urmeaza si restul, raspunsul a fost afirmativ. Cred ca Hornbach-ul merita toata atentia de acum.
 

Roxana Peled

Active Member
cataliny a spus:
Cred ca Hornbach-ul merita toata atentia de acum.
Absolut de acord! Cu toate astea regret Brico :( , aveau plante deosebite si ieftine, mai ales primavara.

Ce nu intelege lumea de obicei este ca nu totul tine de cifre. Economia e o stiinta bazata pe matematica dar nu ESTE matematica :) , are o componenta psihologica uriasa. Ce nu inteleg capetele seci din fruntea corporatiilor este ca si daca Brico pierdea bani sau avea profit foarte mic la departamentul de gradinarit odata cu excluderea lui impactul negativ asupra vanzarilor va fi mult mai mare decat pierderea vanzarilor din departamentul cu pricina.
Dupa cum spuneam mai sus activitatea de tip "hai pana la Brico" este o activitate de familie de cele mai multe ori. Sa fim seriosi, produsele din Brico nu sunt nici mai ieftine nici de mai buna calitate decat cele din Hornbach si odata cu disparitia zonei de gradina doamna va prefera sa mearga la Hornbach iar domnul nu o sa aiba nici un motiv sa insiste pentru Brico. Si uite asa se va ajunge sa nu se mai cumpere nici bormasini, nici surubele, nici ciocanele pur si simplu pentru ca nu sunt flori.

Mai vorbim in 2 ani de acum sa vedem daca au redeschis departamentul de gradina sau nu :)
Pariu! ;-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Pana una-alta, eu am gasit mranita in Brico, 40 l la 22 de lei si ceva, parca. Problema mea: am inteles ca e alcalina? Mie imi trebuie sol acid pt majoritatea plantelor. O voi combina cu un pamant foarte, foarte acid si voi vedea ce iese. Dar pun mai mult la suprafata, desi o va usca soarele, deci mai bine pun in amestec la suprafata cu pamant...
 
Sus