Mranita

mg

Member
Mnina a spus:
Spuneti-ne va rugam si noua sursa ,ca tot se vorbeste de constiinta pe aici :(
Care este treaba cu constiinta ????? Sursa este o comuna de pe linga Pitesti . Povestea este ca mi-a adus nasul fiului , partea hazoasa este ca n-a scapat de mine si in luxoasa lui masina de peste 100 mii de euro a venit cu doi saci de mranita .... :) Mai mult n-a vrut sa aduca :x Acum sper sa jung si eu pe undeva sa mai fac rost , caci eu pot cara , n-am greturi ! Pt gradina facem sacrificii ! :D
 

cataliny

Member
Ati tratat termic mranita? Oare mai are acelasi efect? Probabil ca nu, microrganismele sigur nu fac fata temperaturilor ridicate si au si ele rolul lor.
 

Roxana Peled

Active Member
:eek: mai bine de trei ani de pauza in discutiile despre mranita! De ce oare? Nu mai e nimeni interesat de ea? Inteleg ca e un ingrasamant natural esential.

Nici mie nu mi se pare o idee asa grozava asta cu "sterilizatul" solurilor. Asa cum spui si tu sunt o multime de microorganisme, gandacei, bacterii care au un rol in solul ala, nu poti sa omori tot si sa pastrezi doar componenta chimica. Ba ma gandesc ca si aia s-ar putea sa se schimbe la 100 de grade, sunt multi compusi organici care se descompun la astfel de temperaturi. Ce mai ramane din solul ala? Mineralele? Vorbim de sisteme biologice capabile de echilibru, nu de roca stearpa.

O alta solutie ar putea fi, acolo unde exista spatiu, rabdare si timp, sa se faca o movila in gradina din mranita cumparata si sa se lase peste an sa rasara buruienile cu care este infestata. Plivesti apoi buruienile si ai terminat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
S-a mai discutat despre mranita, dar prin alte topicuri ;-)

Eu nu folosesc in gradina nici un ingrasamant chimic, doar mranita si macerat din gainat de pasare...cu mranita musuroiesc si trandafirii iar primavara cand dezmusuroiesc amestec mranita aia in sol, asa ca ingrasarea e facuta ;-)

Da, are dezavantajul buruienilor, anul asta a fost teroare la mine ca in toamna am pus in livada si anul asta mi s-a umplut de stir, care a continuat sa rasara toata vara, indiferent cat il pliveam eu :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Of doamne, nenorocita buruiana! Am si din asta dar mai am si una tepoasa, tre s-o smulgi cu grija ca se razbuna :) Cred ca are radacini pana in Australia, tu smulgi, ea iese, tu smulgi, ea iese :eek:f:
Ma gandeam eu ca s-a mai discutat pe altundeva :D
Sunt interesata de mranita pentru amestecul de sol pe care il voi face pentru terasa. E usoara si nutritiva, plus ca am gasit la metru cub la un furnizor si nu cu un pret chiar fioros. Dezavantajul cu buruienile il inteleg dar pe terasa radacinile nu pot ajunge prea departe :) Intr-un strat de pamant afanat de pana in 50 cm grosime sunt destul de usor de smuls mai ales daca le iei din pripa si suprafata de supravegheat nu e asa de mare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai ales daca gasesti la un pret pun e chiar pacat sa nu iei, ingrasamantul natural, organic, e cel mai bun, nu e agresiv cu plantele si mentine si solul sanatos si bogat :D
 

cataliny

Member
Eu am de la un coleg mranita intr-un saculet si cum era uscata am udat-o si binenteles ca au incoltit diverse acolo in saculet, cred ca si asta este o solutie de incoltii si a fi curatata inainte de inglobarea in solul dorit. Acum folosesc prima oara mranita la plante si o sa revin cu pareri despre evolutia sau nu a plantelor dar sunt sigur ca efectele vor fi pozitive. Am ales sa nu o sterilizez mai ales ca la compostare atinge temperaturi destul de mari.
 

bunicutz32

Member
Roxana Peled a spus:
Of doamne, nenorocita buruiana! Am si din asta dar mai am si una tepoasa, tre s-o smulgi cu grija ca se razbuna :) Cred ca are radacini pana in Australia, tu smulgi, ea iese, tu smulgi, ea iese :eek:f:
Ma gandeam eu ca s-a mai discutat pe altundeva :D
Sunt interesata de mranita pentru amestecul de sol pe care il voi face pentru terasa. E usoara si nutritiva, plus ca am gasit la metru cub la un furnizor si nu cu un pret chiar fioros. Dezavantajul cu buruienile il inteleg dar pe terasa radacinile nu pot ajunge prea departe :) Intr-un strat de pamant afanat de pana in 50 cm grosime sunt destul de usor de smuls mai ales daca le iei din pripa si suprafata de supravegheat nu e asa de mare.
Eu ma descurc partial cu buruienile asezand un strat mai mult sau mai putin gros de mulci. De cele mai multe ori asez iarba de gazon tocata, intr-un strat de 10-15 cm (se taseaza si ajunge pe la 5 cm grosime), dar merge si scoarta tocata, de preferat de arbori foiosi. In felul asta scap de 90% dintre buruieni iar cele care scot capul le plivesc cu un cutit din cele speciale cu varful scobit. Se protejeaza si solul impotriva tasarii din cauza apei (ploaie sau udare cu furtunul).
 

bunicutz32

Member
Mulciul ajunge intr-un final tot in pamant sa-l ingrase, fie ca se incorporeaza toamna odata cu sapatul si putrezeste peste iarna fie ca ramane pe loc unde nu se sapa (sub arbusti de exemplu) si de descompune incet.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm, Violeto, de-ai fi mai aproape urgent as fi la tine, ca eu sunt mare consumatoare de mranita (adica gradina mea, eu n-o halesc :rofl: ), de nu reuseste balegarul celor 4 vaci ale vecinei sa se descompuna in ritmul in care imi trebuie mie :rofl:
 

constantin

New Member
mranita se foloseste in amestec cu pamnt.jumatate jumatate .este un gunoi de grajd descompus de 1 2 ani dar cel mai bun este cel de 2 ani .eu din acesta folosesc.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De care mranita folositi / preferati? Din gunoi descompus de la vaca, ori amestec de la vaca si cal?

Cu destui ani in urma primeam buchete de bujori splendizi. Gandindu-ma ca au "chelit" biata tufa pentru acele buchete am aflat cu mirare ca erau teribil de floriferi bujorii respectivi (comuni, de altfel: rubra plena, albi si roz dschis parfumati) deoarece le punea des pe post de ingrasamant gunoi descompus provenit de la o ferma de porci. Ati incercat gunoiul de la porci in gradinile / la florile voastre?

Eu folosesc uneori gunoiul macerat de la gaini si mranita de la o stana.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu stiu din batrani :

vaca - minuntat si foarte util
cal - cam searbad si cam iute pentru plante
 
Sus