Mranita

simona2

Member
Mranita este foarte bogata in substante organice , de aceea ea se poate numi si ingrasamant natural al solului ( datorita continutul de gunoi de grajd ).
Se utilizeaza in amestecuri cu alte soluri , pentru ca folosita in stare bruta arde .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Intr-o vreme gaseam in florarii pachete cu mranita (romaneasca). Erau la 5 sau la 10 L, nu-mi mai aduc aminte pretul. Am pus la violete de cateva ori si au explodat in flori. Problema e ca de ani de zile n-am mai vazut. Stiti vreun furnizor?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vreau sa-mi cumpar mranita si nu gasesc nicaieri. Daca ati vazut pe undeva, va rog, spuneti-mi si mie. Merci.
 

blueheart_d

Member
miroase e putin spus, dar in ghivece pun foarte putin. din cand in cand prepar o zeama mai diluata din gunoi si apa si ud pamantul. Pt florile din gradina am facut asa o patura buna groasa peste pamant. Vreau sa am multe flori la primavara. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este un gunoi de grajd foarte bine descompus pana la stadiul de pamant, care se poate obtine in 1 - 2 ani.
Prezinta o serie de insusiri, si anume: continut foarte ridicat de substante nutritive usor asimilabile de catre plante, pH alcalin, culoare neagra (care favorizeaza captarea caldurii de la soare), este afanata si permeabilaMranita prezinta dezavantajul ca are in continutul sau germeni de boli si daunatori, precum si seminte de buruieni.
Pentru aceasta se impune in mod obligatoriu dezinfectia pe cale termica sau chimica, fie a mranitei, fie a amestecurilor nutritive in compozitia caror se gaseste mranita.
Copiat de pe www.fermierul.ro


Nu stiu daca cea care se comercializeaza tine cont de acest avertisment dat de fermierii care o folosesc in mod obisnuit.

Si mai era o firma care comercializa mranita (nu stiu daca mai este pe piata):Natus Procer SRL.
 

mg

Member
Am reusit sa fac rost de mranita . Pina aici bine , dar ce fac cu ea ??? :eek: Cum ar fi mai bine de folosit ??? Vreau sa o folosesc la plantele din gradina .....
 

mg

Member
mg a spus:
Am reusit sa fac rost de mranita . Pina aici bine , dar ce fac cu ea ??? :eek: Cum ar fi mai bine de folosit ??? Vreau sa o folosesc la plantele din gradina .....
..... Ce lume invidioasa ! :eek: Nimeni nu vrea sa-mi dea un sfat cum sa procedez ...M-am strofocat atit sa fac rost de ea si acum o tin in saci ... :cry:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu nu ma prea pricep,insa dupa mintea mea,nu prea luminata,as pastra sacii cu mranitza pana la toamna,cand se iese din vegetatie si atunci as imprastia in gradina.Poate nu e bine insa la altceva nu ma duce mintea.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Ba esti luminata si mintea te duce bine! Ingrasarea de baza, toamna, este ideala, insa putini isi permit sa dea 10 litri de mranita pe metrul patrat, daca o cumpara.
Eu folosesc mranita pentru ingrasarea de baza la pregatirea patului germinativ, imprastiata printre plante in orice perioada a anului, inlocuirea stratului de la suprafata ghivecelor la plantele pe care nu le transvazez, in compozitia amestecurilor de pamant, pusa la macerat in apa si apoi la udat, la imbunutatirea structurii si texturii solurilor degradate, imprastiata pe gazon, ca mulci pentru perene(amestecata cu Mesurol) si daca ma mai gandesc, mai sunt moduri de folosire, mranita sa ai!
 

mg

Member
mg a spus:
Multam ! Acum ramine sa decid cu ce incep .
Au trecut aproape doua saptamini si asa cum era de asteptat n-am rezistat si am pus putina mranita pe ici pe colo..... Rezultatele sint mai mult decit spectaculoase .... Doi trandafiri pomisor pusi in acest an, care trageau sa moara ( n-am " mers " deloc ) , au inverzit si au boboci ! Trei trandafiri cataratori care ii stiam de talie medie au crescut peste inaltimea la care se stabilizasera , am vazut frunza la regina noptii cit capacul de wc :oops: ....asta numai ce-am apucat sa vad ...
Concluzia este una singura , sa nu zic doua !!!!
Ce-a inventat natura si cel de sus este sfint !
Ce moare traieste prin ce renaste !
 

mg

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Nici chiar asa, fiece lucru are limite. In ce-L priveste pe Cel de sus, probabil te are la suflet mai mult!
Pe mine ??? Nu cred ! Poate doar mi-a dat rabdarea si incapatinarea sa caut mranita asta . De parca ar fi aur . Cert este ca sint multumit de " ce poate " si voi mai lua sa pun in toata gradina . Sper sa ajung la o gradina mica si luxurianta ! :)
 

mg

Member
Minunile continua ! :? La trandafirul copacel care avea lastarii uscati si taiati au aparut acum si muguri de frunze .... Cum n-am facut nimic deosebit , decit ca am pus mranita si am refuzat sa-l scot ... asta chiar ma mira !
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Spuneti-ne va rugam si noua sursa ,ca tot se vorbeste de constiinta pe aici :(
 
Sus