Mini Sinningia

D

dyayzh

Guest
Pai...am cumparat bulbisorii, sunt marisori si s-a uscat incet planta. Am scos bulbul, l-am spalat...acu il pun la somn atunci.
 

acidula

Member
dyayzh a spus:
Pai...am cumparat bulbisorii, sunt marisori si s-a uscat incet planta. Am scos bulbul, l-am spalat...acu il pun la somn atunci.
Plantutele mele au fost mereu in vegetatie.Asa stiam ca trebuie... chiar daca o perioada nu vor mai face flori.
Dar poate ca ne spun mai multe fetele care au multe varietati despre cum sa le ingrijim peste iarna.
 

georgiana

Member
Eu am ,,cateva'' dar le am lasat sa evolueze in voie.....sunt varietati care au nevoie de odihna chiar de 3 luni si varietati care au nevoie doar de 2 saptamani deci....cam la voia lor!!!

Eventual la fiecare varietate care mi v a inflorii de acum ii pot face o ,,descriere'' .....ca idee pt iubitorii de minisinningii.
Danielle este o sinnn de talie medie care are o mareeee perioada de inflorire dar si de repaus....planta mama(bulbul) ,,doarme'' de vreo 3 luni il verific si l repun la loc ,a crescut in dimensiune s a intarit dar.....atat deocamdata (a fost inflorita anul trecut cam 6-7 luni continuu.

Daca aveti intrebari va raspund cu placere (daca stiu).


Claudia peste iarna .....cam greu cu pauza pt ca ele pot fi inflorite,dar tot de ele depinde de verietate,....iubesc lumina nu foarte puternica si apa putina.
 

marioara

Member
La mine depinde de la bulb la bulb. Chiar daca sunt din aceeasi varietate am bulb care este in vegetatie neintrerupt si bulb care nu intra in vegetatie :?
 

georgiana

Member
Mai mult de 3 -6 luni Marina????
In vegetatie da.......si la mine , scot lastari noi si flori continuu dar in pamant ,,lucreaza'' si bulbisorul mare se culca si scoate unul mai mititel care intra in vegetatie si tot asa ....cand mai umblu la bulbisori fac poze.
La mine fiecare varietate are cate un ,,schepsis'' unele fac boboci repede,altele greuuuuuu, unele au boboci dar pana ii cresc si ii deschid dureaza de .....nu stii ce sa crezi, parca sunt chiritele aiko......oricum asta este o varietate cu care nu intampini dificultati la inmultire si un lucru extrem de important MINI SININNGIILE se inmultesc numai prin LASTARI/BUTASI, SEMINTE,despartirrea BULBISORILOR si NU PRIN FRUNZE.....
 

MERY

Active Member
multumesc mult...sunt la inceput...
offf topic...cine are disponibile, poate imi da si mie un mesaj... :D
 
Sus