Mini Sinningia

popescu gp

Well-Known Member
Marioara splendida si sincere felicitari pentru reusita;eu am pierdut foarte multe gloxinii si sinningii desi au iernat bine su lastarit si apoi se uscau dupa ce tulpina se maronea;asa am descoperit ca este o boala nevindecabila ;mai am doar cateva desi am facut diferite tratamente;sa vad cand vor inflori ce si cum sunt
 

adite

Active Member
Am o singura minisinningie, primita intr-o pastila de turba, pe care vreau sa o mut in alt substrat. Problema este ca plantuta este destul de mica, o parte s-a uscat, dar si-a revenit. Sa risc mutarea? Care ar fi substratul cel mai potrivit?
 

acidula

Member
Parerea mea e sa o mai lasi,ca si asa e stresata de caldurile astea si la inceputul lui septembrie o muti.Substratul potrivit (zic eu)ar fi 2 parti florimo si 1 parte perlit cu granulatie mai mica.Mutat intr-un ghivecel un pic mai mare decat paharelele cele mici de plastic.
 

adite

Active Member
Multumesc, Claudia! Am apucat sa o mut, inainte de a citi mesajul tau, dar substratul l-am nimerit. :D
 
D

dyayzh

Guest
La mine plantutele se duc la iernat. E primul an de bulbi de sinningia, cum ii tin peste iarna?
 

IoanaTweety

Active Member
Diana, in primul rand daca stii sigur ca au bulbisori in pamant, adica nu au fost lastari inradacinati anul acesta si nu au apaucat sa faca bulb.. Deci daca sigur au bulbisor si dau semne ca vor la somn, nimic mai simplu. Reduci treptat udarile, pana se usuca pamantul cu totul, scoti bulbisorul, pui in punguta si gata. La primavara pui din nou in pamant si il readuci la viata.
:D
 
Sus