Mini Sinningia

georgiana

Member
Mery este minunata!!
este interesant ce faci in locul albinutei :rofl: dar....... vei avea treaba de abia de acum incolo ..... :) pana vezi cum merg treburile albinutelor si nu te mai opresti, mai ales ca de acum incep sa inmugureasca /lastareasca minisinnningiutele (sa se trezeasca cele care au avut pauza).

(aceste plantute NU SE INMULTESC din FRUNZE...... vor face bulbisori dar vor fi orbi(fara a inflorii), se inmultesc prin lastari seminte)
 

MERY

Active Member
Georgiana, am inmultit si prin lastari, acum experimentez si cu seminte dar am vrut sa vad si cu micutele frunze ce se poate intampla! Am citit ca nu vor face flori dar vreau sa ma conving din proprie experienta :D ...tu ai incercat sau imi spui tot din experientele altora?
 

adite

Active Member
Am si eu una care nu vrea sa infloreasca. Nu stiu cum a fost obtinuta, eu doar am cumparat-o. Daca pun la inradacinat un lastar, plantuta obtinuta din bulbul format ar putea inflori? Ma tem ca nu, dar as putea incerca.
 

georgiana

Member
Adina daca stii persoana de unde ai luat o mai bine intreaba cum a fost obtinuta plantuta!!

( ;-) fii increzatoare ,cine stie?????poate a venit iarna prea repede......si nu a mai putut inflorii)
 

adite

Active Member
Am plantuta de pe la inceputul verii. Lastarul mai mare s-a uscat repede, dar au crescut altii.
Trebuia sa intreb cum a fost obtinuta planta inainte de cumparare, acum e prea tarziu. Astept, poate ca, se simte, dupa ce am criticat-o si face macar o floricica.
 

georgiana

Member
Da :rofl: ai dreptate ,posibil sa mearga si chestia cu ,,rusinica'' plantutei!!!!(vb serios.....neaparat si pozici sa o si vedem :tavalit: poate ,poate :hug: :rose: )
 

MERY

Active Member
Nu s-a mai scris cam demult pe aici :D ...hai sa incingem putin atmosfera :rofl:

georgiana a spus:
Mery este minunata!!
este interesant ce faci in locul albinutei :rofl: dar....... vei avea treaba de abia de acum incolo ..... :) pana vezi cum merg treburile albinutelor si nu te mai opresti, mai ales ca de acum incep sa inmugureasca /lastareasca minisinnningiutele (sa se trezeasca cele care au avut pauza).

(aceste plantute NU SE INMULTESC din FRUNZE...... vor face bulbisori dar vor fi orbi(fara a inflorii), se inmultesc prin lastari seminte)
Va amintiti discutia asta ? :) ...Sa va arat cum am spart eu acest mit ! :dans:

 
Si eu am o micuta sinningie,conspiqua,cred,careia i-am taiat lastarii si au inradacinat in apa...
Zilele trecute i-am plantat in ghiveciul prea larg,pentru mamica. N-a inflorit in toamna si acum aflu ca exista o asemenea ....prezumtie,sper,fiindca boboceii care se vad bine,contrazic ideea... Asteptam stralucirile bijuteriei!
 
Sus