Migdal - Prunus dulcis

happy

Well-Known Member
Asta toamna mi-a dat cineva de pe langa Buzau o punga de samburi de migdali sa-i mananc.Pe toti aproape i-am bagat in pamant.Acum am cca.30 buc migdali puieti :D.La toamna ies cu ei la mezat dupa ce-mi opresc eu 2 buc :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Este curios cum a germinat fara coaja,l-ai descantat,ceva vraji?Succes in continuare,la cate experimente faci erai buna de cercetatoare la Fundulea! :rofl:
 

Aura

Member
:D
acum doua zile am umblat la el...si am vazut tot procesul...cu multe riscuri pt rasarirea lui...de pilda, ghemotocul de grunze era bagat in samburel... iar samburelul era crapat in doua...dupa ce am vazut acestea..l-am acoperit repede cu pamant...iar aseara...surpriza..era deja iesit! :D
acum va intreb, va cer un sfat....sa il las la aer liber sau sa il mai tin cu un pet in cap...? eu l-am avut acoperit cu pet, pana acum....care avea si cateva gaurici....
am mai pus o transa ..dar nu au rasarit si stiu unde am gresit..am tinut sambureii in apa...cam trei zile ..pe ceilalti i-am tinut doar o zi.......nu cred ca le-a prins bine ca i-am tinut asa mult...ca la cateva zile cand am umblat la ei..sambureii erau cam moi.....
dupa 14 mai pana pe 10 iunie....deci cam o luna a durat germinarea..... :D
vraji , Happy? :) nu umblu eu cu leacuri, formule chimice....am o bagheta magica..... :) de la o zana buna.
cercetoare la Fundulea?ohooo, pe caldura asta nu mi-ar fi convenit :mrgreen:
Aura
 

happy

Well-Known Member
Baza tot kaki o sa fie ,Claudia,cu fructe portocalii!Cand o sa avem nepoti o sa mancam si noi :rofl:
 
Aura, in ce stadiu e acum migdalul tau? Am cumparat si eu migdale crude in coaja si vreau sa pun. Coaja e putin (sau mai mult) crapata la majoritatea. Banuiesc ca asa e normal. Asa e? Oare dak o sa iasa le-o merge bine in zona mea...pt ca pe aici nu am vazut...
 

happy

Well-Known Member
Alexandru,stai linistit sunt bune fructele doar ca trebuie sa le pui la primavara ca acum a inghetat pamantul.Eu am pus si toamna si primavara si au iesit la fel :wink:
Cu zona iti zice Aura ce si cum! :D
 

happy

Well-Known Member
La primavara cand se dezgheata pamantul pui migdalele cam la 5-10cm.Eu le-am pus cu un plantator de fier(3cm diametru),ca acela pentru gauri pentru rasad de legume .Am preluat modelul de la socrul meu are cca 1,5m inaltime si cam la 40cm are sudata perpendicular un platband(1*3*12 cm) pentru apasat cu piciorul iar varful este ascutit pentru a patrunde usor in pamant :wink: Na, ca am ajuns sa descriu unelte de gradinarit :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
fa o poza la ala ca am facut si eu cu tata unu dar a iesit cam aiurea si sa l fac si eu dupa un model mai trainic :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Partea de jos este din metal (bara de fier O 30cm)care intra in teva 1cm si apoi sudura :wink: :D
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am gasit samburi decojiti de migdale in supermarket de la Sano-vita. Cred ca se gasesc si la plafaruri- 5,5 lei 100 gr. parca.
Dar nu am rabdare sa incerc din samburi.
Cei care aveti migdali cumparati, cum s-au comportat, au inflorit?
ca mi s-a pus si mie pata sa iau vre-o doi, ca sunt tare buni samburii.
Am vazut ca la Viragrios au mai multe soiuri, unii char autofertili.
A luat cineva de la ei? Cum au evoluat?
 
Sus