Migdal - Prunus dulcis

Aura

Member
...daca nu au ajuns la majorat tot deageaba :p
..eu am ochit un copacel / arbust aproape de serviciul meu...a inflorit mov....a facut multe , multe fructe asemanatoare cu piersicutele in formare..verzi si paroase...sunt f. mici...in ultimile zile vazand cum arata migdalele cu cojita aceea ..ma intreb daca n-o fi cumva migdal...o sa-l fotografiez si o sa vi-l arat :D
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine aia cu "beletin" inca nu au frunze , parca e regula , ca sunt luati de la viragrios si mai intai trebuie sa i acomodez , poate face frunze in iarna :rofl: asa ca flori poate la anu' cu putin noroc

ma tii din vorba si trebuie sa mut hibi mos in casutele lor cu hrana mai multa :rofl: am facut poze la rodieri
 

Aura

Member
...pai sa postezi link-ul la topicul cu rodieri :D
eu inca nu am pus semincioarele...stiu ca am, dar nu le gasesc....dau eu de ele pana la urma...
Aura
 

melimeli

Active Member
Aura a spus:
Meli, eu i-am tinut in apa doar o zi si o noapte...se umflasera un picut...tu i-ai tinut doua saptamani.... :!: m-am gandit sa nu putrezeasca in apa...ce sa fac? sa-i scot pe acestia si sa-i pun la loc in apa?cred ca cel mai bine ii las acolo si mai cumpar cativa samburei zilele viitoare si incerc varianta ta :D .
Aura
eu i-am timut in apa ca nu stiam ce sa fac cu ei :rofl: si uite asa pana m-am hotarat sa ii pun au trecut 2 saptanani,nici nu ma gandeam ca vor iesi :mrgreen: oricum am avut in jur de 10 samburi din care numa 2 au iesit ,din care unul l-am nenorocit ca l=am scos :x
 

melimeli

Active Member
:rofl: bine ai facut :) vezi tu mie nu mi=a trecut prin minte sa rontai macar una :mrgreen:
iata cum arata al meu acum ,am pus husa aparatului foto langa sa vadati seama cam cat e de marisor :)
 

Aura

Member
..pai...ce sa fac si eu?? :oops: eram convinsa ca nu se poate planta din samburei din acestia fara coaja..si ce mi-am zis ...decat sa putrezeasca toti in pamant...lasa sa se duca si la mine in stomacel...cativa..si asa dusi au fost si neintorsi vreo 7...
..e...dar stiu eu de unde sa mai cumpar...si de aceea i-am papat asa ..fara sa stau pe ganduri.... :)...vreau sa imi fac si cercelusi din astfel de samburei...cu putin lac pe ei...vor da tare bine....
minunat migdalul tau! sa te bucuri de el mult, mult timp si sa-ti aduca si floricele..si migdalute .... :D
Bravo!:hug:
Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Deci migdalii ies din samburii aia fara coaja? Aura, eu am vreo juma de kil in camara, ca i-am cumparat acum vreun an gandindu-ma sa fac o prajitura si am uitat de ei! :) Or mai fi buni?
 

Aura

Member
..eu i-am cumparat din Cora, la vrac...ca asa la punga...de 250 g...500 g...scumpicele rau...daca nu ma insel, din cate am tinut minte ..si cred ca am observat bine..1kg de samburi de migdale crude sau prajite costa ~75.00 Ron... :!: deci nu 7. 50....ci 75,00 Ron!asa ca eu am cerut celei de la raion sa-mi puna doar 10 samburei...s-a uitat putin cam ciudat la mine...pt ca de obicei oamenii cer 100, 200, 300 g..dar nu un numar fix de samburei :oops: asa ca nu stiu cat sunt de vechi sau de proaspeti...sper ca va germina vreunul... :D
Aura
 

ana popa

Member
Am avut si eu o tentativa cu migdalele, le-m pus la umflat intr-o cesca cu apa si am uitat de ele pana au putrezit. Poate mai gasesc vreo una prin sertar si mai incerc.
 

cory_helen

Active Member
esti de groaza, aura! eu am mai auzit de germinat samburi de migdal, dar cu coaja... fara coaja nu...

felicitari... pune-l in pamant si ai grija cu udatul... interesant experiment... :D
 

Aura

Member
agricultura?? :) nuuu, nu vreau agricultura...am scapat de ea...si...nu-i duc dorul.... daca te referi la agricultura agricultura...:wink:
ce fac eu aici..e peisagistica..e arta..e stiinta :oops: :p..o "agricultura" care hraneste sufletul si mintea.... pe acestea incerc sa le lipesc de mainile mele.... :wink: da, asta incerc sa fac si vorbesc serios...am ganduri mari! :D
daca as fi locuit la curte, as fi pus de-o livada cu tot felul de pomi fructiferi....asta chiar mi-ar placea...
da, Cory si Meli, o sa am grija de samburelul acela. Sper sa reziste.
Aura
 

pupu

Member
toamna trecuta am cumparat 3 migdali, puisori mai bine zis, ca niste nuiele mai subtiri decat un creion, i-am plantat; dupa iarna friguroasa ce a trecut au mai ramas 2, dar acum stau si ma uit la ei si nu vor sa dea nici macar o frunza, au ramas la stadiul de nuiele verzi, nu sunt uscati, dar nici nu infrunzesc.
 

gty

Member
daca vrea cineva samburi pot sa dau cu drag
dupa ce se scutura din copac le adun ca nui mare greutate
acum inca se coc
 
Sus