Migdal - Prunus dulcis

Aura

Member
...tare mult imi doresc si eu migdal...dar nu sunt lamurita...voi, cei care ziceti ca ati pus din samburi, ati plantat cumva samburiei din acestia?
http://libellule.sunphoto.ro/migdale/14660808
eu am cumparat zilele trecute...migdale crude...dar nu stiu..ma gandesc ca n-au cum sa fie asa sambureii pt plantat ...nu gasesc pe net cum arata migdala..nu pot sa cred ca in migdal cresc sambureii acestia pe care eu i-am cumparat..de fapt, sigur nu-i asa..ma gandesc ca sunt inveliti de o coaja..sau de un alt sambure lemnos...
tocmai am gasit ceva...
http://www.dietazilei.ro/uploads/images ... almond.jpg
cum presupuneam...sanse mici..cu sambureii cumparati de mine....deci asa arata migdalele...cu "samburii..samburi"..n-am nicio sansa :( , asa-i?
Aura
 

melimeli

Active Member
da, eu eu am plantat samburei ca in prima poza :D au iesit 2 pana la urma am doar unul celalant nu s-a mai dezvoltat :( e maraicel deja cel ramas :) ii voi face poza :wink:

cat despre altoire habar nu am :?
 

sicamin

Member
Eu am plantat samburi (cu coaja) vreo 5 si au rasarit 3 dar pana la urma am ramas cu 2 pomuleti,care acum au 3 ani. Doar unul a facut vreo 10 floricele dar nu a rodit nici o migdala macar ,sa vad si eu cum este. :rofl: . Ma gandesc ,ca poate la anul cand va face si celalalt migdal floricele ,sa se polenizeze si sa ramana cu fructe. Desi sant pusi in aceiasi data ,un pomulet are 2m iar celalalt doar 1,5 . Asa aratau luna trecuta.

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
trebuie polenizati "albinicios" sau "manual' cu un alt tip de migdal , mie asa mi au dat un soi + alt soi sa se polenizeze reciproc

:roll: :idea:
 

gty

Member
:eek: :eek:
pina la urma se pot imnultii din butasi luati de la un pom matur ( cam de 4 m ) ??
cam care ar fi sansele ?
 

Aura

Member
mi-am plantat si eu sambureii :D acum astept...
dar cum se face traba cu polenizatul? ma refer la polenizatul manual... cum procedati , mai exact, as vrea sa stiu...
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iei un mp3 cu o melodie tip "albinuta mea cea mica " si cu un bat de urechi sau rupand o floare mascul treci suav dar f suav pe langa o floare femela care va ofta la vederea unei flori "macho" si va ramane "insarcinata" cu producerea unor predecesori de mare calitate

destul e explicativ ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si eu am raspuns dar am adaugat o pata de culoare

"iei un mp3 cu o melodie tip "albinuta mea cea mica " si cu un bat de urechi sau rupand o floare mascul treci suav dar f suav pe langa o floare femela care va ofta la vederea unei flori "macho" si va ramane "insarcinata" cu producerea unor predecesori de mare calitate "
 

Aura

Member
:wink: ok asa mai merge...si cum recunosc eu care sunt flori femele si care sunt flori mascul?poate vi se par exagerate intrebarile mele...si faptul ca -mi etalez cu nonsalanta ...nepriceperea..dar chiar nu stiu, si vreau sa invat...macar am vointa...
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa stii ca nu cunosc chiar tot , posibil sa fie si flori normale doar ca sunt imune la polenul propriu (probabil legat de genetica sau de protectia plantei)
 

Aura

Member
Am inteles cate ceva ...desi nu m-am lamuri care-s fetite si care baieti..mai cercetez...nu merg pe ideea "mura-n gura"...dar ceva informatii concrete si corecte... si din alte parti imi sunt folositoare.
Multam mult de sfaturi si raspuns. :hug:
Aura
 

melimeli

Active Member
Aura, ai ceva de asteptat :) eu am pus samburi in apa vreo doua sapt. dupa care in noiembrie i-am pus afara aliniati in pamant,au iesit 2 in martie din care doar unu a ramas are acum cca 20 cm :D celalant l-am pierdut ca l-am scos din pamant sa vad daca e migdal ori ba :x
 

Aura

Member
Meli, eu i-am tinut in apa doar o zi si o noapte...se umflasera un picut...tu i-ai tinut doua saptamani.... :!: m-am gandit sa nu putrezeasca in apa...ce sa fac? sa-i scot pe acestia si sa-i pun la loc in apa?cred ca cel mai bine ii las acolo si mai cumpar cativa samburei zilele viitoare si incerc varianta ta :D .
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine tot putrezesc constant si in apa si in pamant , am sa i duc afara in iarna si sper sa am reusita chiar daca am deja 2 cu "buletin"
 
Sus