Madame Isaac Pereire

carmenushka

Active Member
bebe Iris a spus:
In 3 ani, fetelor...dar 2 ani cam bate pasul pe loc, asa ca rabdarica, ca la englezesti de altfel :wink:
Cu incredere apelati la mine, cumpar eu pentru toata lumea :D
Bebi, eu de la tine il am din lastar prins cu pet si in primul an a crescut de nebun 1,5 m fara sa faca niciio floare, de-asta am crezut ca-i Westerland. Apoi in iarna ramurile lungi au cam suferit, erau negre in primavara nu stiu daca mai erau viabile ca s-a gandit soacra sa-l taie fara sa ma intrebe asa ca acum e o tufa joasa de vreo 50cm si plina plina de boboci. Asa cum spuneai tu parca se asteapta bobocii unii pe altii ca sa infloreasca toti o data, doar unul a fost mai harnicut si s-a deschis si asa am vazut cu cine am de-a face, si intr-adevar are un parfuuuummm!!! Numai ca acum nu ma pot bucura de el ca astept sa apara floricica mea azi-maine :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
dancoman a spus:
pui un covoras langa el si...practici Yoga!!! :rofl: (dupa fiecare asana te uiti la el daca a mai crescut putin!!!) :rofl: :rofl:
totul e sa reusesc sa ma mai ridic de pe covoras :mrgreen:
Offffff...........ne tii ca pe jar Carmenuto :)
 

R@MONA

Active Member
Al meu ,plantat in primavara aceasta are un boboc micut, micut; macar sa se deschida, sa vad daca e ceea ce trebuie! :)
 

R@MONA

Active Member
eu?
L-am cumparat drept Sachsengruss din piata, e de la Ciumbrud, dar am inteles ca ar fi Madama; acum astept sa se deschida bobocul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator

nicol

Member
Atunci, nu e!. Ii simt parfumul doar daca bag nasul in floare. Si are vreo 20 de flori!!!!!!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:( Totusi Sachsengruss arata foarte diferit: http://www.helpmefind.com/gardening/pl. ... &qn=0&qc=0

Poate parfumul e influentat de vreme. Eu l-am simtit atat de puternic anul trecut cand floarea (una singura) se deschisese pe o vreme insorita. Din cauza mirosului care m-a atras de la distanta, am descoperit ca inflorise, pentru ca era un trandafiras mic de vreo 20cm, ascuns de florile din jur. Avea o singura floricica.
 

belisima

Well-Known Member
madam asta face mai multe flori la tija?adica in buchet?am unul mai batranel care in primul an a crescut 2 metrii fara flori,in toamna i-am aratat o toporisca,iar anul trecut a facut floricele :mrgreen: acum are iar o multime de boboci,abia astept sa infloreasca,tare imi doresc sa imi spuneti ca e madama :visator: ca asa ,e tare frumos,mov,si parfumat,plus ca el are tendinta sa creasca inaaaalt,dar cred ca o am pe sora lui gabita prin gradina,are o foarfeca lipita de mana :roll: (mama ii tunde pe toti de jos toamna)

aa,si bobocii sunt rotunzi,nu lunguieti :)
 

MASCHA

Active Member
Si sunt mai multi pe tija ,in buchet :)

marirogo cum adica au murit ?asa dintr-o data,de cand il ai plantat,ce s-a intamplat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Contrar obiceiului meu insa imboldita de nelamurirea cu privire la acel trandafir despre care am intrebat am citit si pe alt forum specializat si toate lecturile mele m-au adus la concluzia ca acest trandafir:



are caracteristicile unui Sachengrus fara culoarea specifica.
O sa incerc mai multe poze de mijloc pentru a vedea exact aranjamentul petalelor.Ciorchinii de flori si mirosul FOARTE puternic sunt caracteristici.Sa fie ce altceva?
Revin... :)

Sa fie Rose de Resht?
Asta ca sa ma linistesc :mrgreen:
 

dancoman

Member
este cu totul alt trandafir decat cel pe care il cautam eu,al meu are dosul petalelor mult mai deschis decat partea superioara,iar bobocul are ,,mustati,, lungi(frunzulite inguste si lunguiete)
 
Sus