Madame Isaac Pereire

bebe Iris

Active Member
adrianam a spus:
Da, bebe-Iris, dar cred ca a fost in perioada prea calduroasa si eu nu am avut timp sa trec sa-i ud mai des, asa ca as prefera daca as gasi de cumparat.
Eu nu prea am avut succes cu butasii de trandafir pana acum pentru ca i-am primit in perioada cea mai calduroasa, din vre-o zece pusi anul trecut cu borcanul in iulie, doar vre-o doi s-au prins, si inca vre-o doi pusi in septembrie mai par prinsi.

Dar acesta este prea frumos ca sa nu mai incerc sa-l gasesc! :cry:
(off-topic- butasii de rapsody ce-au mai facut?)
Rapsody sunt sub zapada, nu-i vad :D , dar mi-am cumparat in toamna si unul inradacinat de la Coral, ca tare mult imi doresc unul . Sper sa fi trecut cu bine iarna. Eu butasi iti mai trimit, fara probleme, cand doresti.
 

bebe Iris

Active Member
anasstasia a spus:
Si pe mine ma intereseaza de unde il pot cumpara. Bebe nu mai fi secretoasa te rugam :)
:rofl: care secret? tot va zic peste tot pe unde se vorbeste de trandafirasul asta ca l-am luat de la "Csikirosa" Ciumbrud, cand au venit la "Sarbatoarea Castanelor", in Baia Mare. In octombrie vin cu trandafiri, pomi si vita-de-vie, anul asta in octombrie am intrebat si eu si "marirogo" daca va iau si nimeni n-a vrut :rofl:
Lasa ca in octombrie iar va intreb :wink: , poate o sa vreti. :D
 

bebe Iris

Active Member
N-ai ratat-o, retin perfect ca ai raspuns ceva de genul ca ai comandat deja prea multi si nu te tin finantele :rofl: :wink: :*
Lasa ca la toamna nu te mai intreb nimic, consider de-acum ca mi-ai cerut sa ti-l iau :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Adevaraul este ca nu stau bine cu finantele nicicand. Dar asa sa faci, trandafirul acela pe care tu il ai in gradina este musai sa-l am si eu. Probabil nu vazusem pozele cu el, ca altfel nu scapa....
Multumesc :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Sa ma retii si pe mine, te rog frumos!

Butasi daca mai ai in primavara, as vrea, poate prind vreme mai racoroasa si se prind. (la schimb cu cei mai crezi ca ai vrea din gradina mea!)
(Iar rapsody am mai comandat si eu inca unul si l-am pus la gradina in Craiova, sa fiu sigura ca nu ii pierd pe cei de la munte! ) :D
 

bebe Iris

Active Member
Adevarul e ca si eu stau mereu rau cu fondurile alocate florilor :wink:
Nu uit de tine, poti sa dormi linistita noaptea :rofl:
Si inca ceva, sunt doar 5 lei. :D
 

alfa

Active Member
Bebe, ma inscriu si eu pe lista! :)

Nu stiu cum se comporta butasii sub pet, dar oricum .... ia unul si pentru mine! :rugaciune:
 

carla

Active Member
Sa ma notezi si pe mine te rog pentru la toamna pentru un Sachsengruss
Si eu am patit ca Adriana, anul trecut cand era in oferta la Coral am ales altii, iar acum nu-l mai gasesc pe nicaieri :(
 

Elektra

Member
Vad ca scrie ca-i place loc mai umbros, totusi cat de umbros, cam cate ore de soare direct/zi ar fi limita, langa un gard pe care sa-l folosesca ca si suport, expunere nordica ar fi prea exagerat? :roll:
Ma minunez la pozele tale cu el bebe Iris inca de cand nu eram inscrisa pe forum , din pacate in zonele insorite ale micro-gradinii mele nu se potriveste ca si culoare :(
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc mult Elektra! :D
La mine este in soare direct, ii place, dar florile i se "ard" uneori de la soarele fierbinte. Bine, in Maramures nu e soarele asa de fierbinte in iunie cand infloreste, asa ca ii place.
Eu as incerca si la un loc mai umbros, dar ar fi bine macar dimineata sa-l mangaie un pic soarele :D , asa vreo 4 -5 ore.
 

Elektra

Member
bebe Iris a spus:
Multumesc mult Elektra! :D
La mine este in soare direct, ii place, dar florile i se "ard" uneori de la soarele fierbinte. Bine, in Maramures nu e soarele asa de fierbinte in iunie cand infloreste, asa ca ii place.
Eu as incerca si la un loc mai umbros, dar ar fi bine macar dimineata sa-l mangaie un pic soarele :D , asa vreo 4 -5 ore.
Daca s-ar catara rapid si ar depasi gardul ar avea soare, din pacate un dezavantaj al gardului anti priviri curioase :) e ca tine umbra binisor.
Daca-l gasesc o sa fac o incercare, in cel mai rau caz il mut, nu ca as avea unde dar oricum :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Una din Madamele mele ( ca am 3, din care 2 in stadiul de musuroi), a inceput azi sa deschida usor un bobocel! :) Nu mai pot de fericiire...are abia 40 cm si e plina de boboci! Desi cu bobocul doar putin deschis, are un parfum, da' un parfuuuuuum...m-am indragostit :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
:) Daaaa e grozav de parfumat si infloreste primul dintre trandafirii mei, alaturi de Goldfinger, Simpathie si Westerland...adica urcatorii
 

Elektra

Member
claude a spus:
Una din Madamele mele ( ca am 3, din care 2 in stadiul de musuroi), a inceput azi sa deschida usor un bobocel! :) Nu mai pot de fericiire...are abia 40 cm si e plina de boboci! Desi cu bobocul doar putin deschis, are un parfum, da' un parfuuuuuum...m-am indragostit :rofl:
Nu pot sa cred, ai toti trandafirii mei preferati :rofl: Imi spui te rog si despre acesta de unde l-ai cumparat, sau daca e din butasi cat a durat pana la primul boboc? Mersi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Ce mai am din trandafirii tai preferati?
Madama am cumparat-o in primavara asta, din Italia, am comandat la un cultivator de-acolo mai multi trandafiri David Austin si soiuri vechi de gradina. Cand i-am primit, la sfarsitul lui martie, aveau toti frunze, deci e normal ca acum sa am deja boboci! Ii vinde in ghiveci, si sunt pe radacini proprii, nu altoiti
 
Sus