Madame Isaac Pereire

cristinaf

Well-Known Member
Eu mi-am cumparat pana la urma de la 4garden. Desi nu-l aveau in oferta pe Sachsengruss-ul de la Ciumbrud, mi-au spus ca au gasit pana la urma si mi-au trimis. Acum astept sa vad cum va inflori, :fluierat: asta daca voi avea noroc sa infloreasca anul acesta.
 

Elektra

Member
claude a spus:
:rofl: Ce mai am din trandafirii tai preferati?
Madama am cumparat-o in primavara asta, din Italia, am comandat la un cultivator de-acolo mai multi trandafiri David Austin si soiuri vechi de gradina. Cand i-am primit, la sfarsitul lui martie, aveau toti frunze, deci e normal ca acum sa am deja boboci! Ii vinde in ghiveci, si sunt pe radacini proprii, nu altoiti
Pai pe madama si New Dawn-ul, pana acum :) dintre cataratori, la restul nici nu ma uit pt ca nu am loc pentru ei.
 

Rose

Active Member
Bebe, ce-ti face frumusetea? Am vb cu doamna de la magazinul cu trandafiri de la Ciumbrud si mi-a zis ca al ei a inghetat... :rugaciune:
 

bebe Iris

Active Member
:eek: a inghetat? Ai mei sunt bine (ca am 2, adica din aproape toti trandafirii am cate 2). Are inca frunzele pe el...nu i se scutura usor si primavara+vara tot pigulesc la el sa-l scap de frunzele vechi :roll:
 

Rose

Active Member
Am ramas si eu uimita. Mi-a zis ca este un trandafir ce infloreste pe tot parcursul verii, foarte parfumat, asa ca, fiind de la Ciumbrud, am dedus ca e madama.
 

bebe Iris

Active Member
Acuma pe tot parcursul verii...nu stiu ce sa zic...prima inflorire este foooooarte impresionanta, apoi dureaza pana isi reface bobocii si mai face razlet cateva flori pana da gerul, dar nu se compara cu inflorirea din primavara.
 

Rose

Active Member
E bine si asa... parca m-as incurca si eu cu o comanda la 4garden, dar mi-e ca nu iese ce trebuie, parerile sunt impartite. De cand am vazut faza cu Graham T. nu stiu ce sa fac...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este un bourbon, nu are cum sa infloreasca continuu, doar un val primavara si cateva flori toamna.

Al meu este prins din butas, de la Bebe_Iris. :* Cand a inflorit in primavara, era atat de micut, ascuns dupa alte plante mai inalte... M-a atras parfumul ce l-am simtit de la 2-3m distanta si asa am descoperit floarea deschisa. Era una singura, dar ce parfum!!! :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce mi s-a parut deosebit si interesant la acest trandafir este faptul ca parfumul lui nu prea e influentat de nimic. Se stie ca parfumul trandafirilor este influentat de caldura, soare, ploaie, in anumite situatii aproape nu li se simte mirosul, in schimb Madama n-are treaba, ii simti parfumul puternic aproape in orice conditii :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

a stat bine sub patura de nea.Este intact asa cum a fost prins de gheata si zapezile cazute.
 

cristinaf

Well-Known Member
Si frunzele la ai mei au fost verzi pana sa vina gerurile lui februarie, dar acum se vad uscate complet. Abia astept primavara sa vad cum au rezistat, dar se pare ca nu doreste ea inca sa vina.

Gabiuta a spus:
Este intact asa cum a fost prins de gheata si zapezile cazute.
Arata foarte bina, la mine nici vorba de asa ceva. Tot ce se vede deasupra musuroiului e negru si nici urma de lastari. Se pare ca si-a pus amprenta bine peste trandafiri saptamana de ger crunt cu -28 de grade pe care am avut-o. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu toti sunt asa Ika. :( din nefericire dar....o sa vad cind se va topi zapada.Aici unde a fost plantat bate soarele si zapada a mai fost data dar sunt zone in curte unde inca este de peste un metru.Voi vedea intr-un final. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta ,arata tare bine :D am si eu unul plantat in toamna ,deasupra musuroiului e negru dar sunt convinsa ca mai jos e ok :) adica sper ....
 

MASCHA

Active Member
O fi acest trandafir mai rezistent decat altii :? Dintre cei de la Lottum este singurul care arata foarte bine desi a stat sub un metru de zapada !
Sunt curioasa cum s-a pastrat in bolta lui Bebe Iris !?...Nu de alta dar la mine tot ce este urcator a inghetat in aceasta iarna :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai da dar sub zapada nu are cum sa inghete , eu am un Kosmos la care toate ramurile sunt negre in afara de unu care a fost ingropat si e verde verde si are frunzele verzi de anul trecut ,maine il pozez :D
 

anasstasia

Active Member
MASCHA a spus:
O fi acest trandafir mai rezistent decat altii :? Dintre cei de la Lottum este singurul care arata foarte bine desi a stat sub un metru de zapada !
Sunt curioasa cum s-a pastrat in bolta lui Bebe Iris !?...Nu de alta dar la mine tot ce este urcator a inghetat in aceasta iarna :(
Serios? Toti urcatorii au inghetat??? Mi-e frica sa mai merg la tara.... :(
 
Sus