Maci

cristinaf

Well-Known Member
Nu au semintele de mac niciun efect de somnolenta, eventual, mancate in cantitate mai mare produc constipatie.
Somnolenta are legatura cu capsula, cum scrie si in articolul din link-ul postat de rogojiona, aia contine morfina.
De petale nu stiu nimic, daca au un efect sau nu, dar seminte de mac mancam cu lingura, fierte, cand eram copil, pentru ca bunica mea obisnuia sa faca in postul Cracinului pelinite cu mac, nu-i placea julfa, iar eu il mancam fiert cu zahar si nu am simtit vreodata vreun efect de somnolenta, cu constipatia mai aveam de furca, daca exageram.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primul mac oriental inflorit anul asta.... e aproape cu 2 saptamini mai devreme decit in alti ani:


 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cristina ti-am pus un pui de mac intr-un ghiveci.Sper sa faca radacini suficient de bune ca inspre toamna sa ti-l trimit.
Cel care mi-a dat mie macii flocosi din gradina imi spunea ca septembrie e luna in care se scot si se replanteaza ca sa aibe radacini formate bine.Asa a facut si cu al meu.
Din pacate gradina lui plina de frumuseti a fost acoperita de beton dupa decesul lui si transformata in parcarea unui service auto.Avea acolo o bogatie de flori ...nu am fost pe faza macar sa "salvez" cateva plante :cry:.
 

monika 82

Well-Known Member
Buna ziua!
Imi puteti oferi va rog un sfat, am achizitionat de la Plant Shop 4 maci orientali, imi puteti transmite ce sol prefera, ce mediu prefera, eu mai am 4 care i-am plantat in plin soare, si pe la amiaza sunt complet pleostiti!Va multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In general nu sint pretentiosi, nici la sol nici la altceva.... ai mei se descurca foarte bine in plin soare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu ii am la semiumbra.Daca celorlalti le merge bine la soare astora le merge perfect la semiumbra si un sol umed.
Nu cred ca trebuie sa te stresezi cu mediul si solul in care sa ii pui.Nu sunt de loc pretentiosi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pot fi pleostiti cind sint transplantati recent..... sau pt ca sint inca mici si nu au inca suficienta putere.....odata ce cresc mari nu prea au probleme cu nimic.

Depinde si ce ai cumparat.... cit de mare e radacina. Nu le place sa fie transplantati fara pamint mult decit cind sint ei in repaus... adica perioada de vara torida.
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu i-am crescut niciodata in ghiveci..... dar nu sint plante pretentioase... ar trebui sa fie ok.... le trebuie insa ghiveci adinc pt ca au tendintza sa creasca pe adincime.....adinc si nu prea larg. Caut si eu ghivece din alea.... pt cind am prea multi maci.... sa zicem 10-12 cm diamentru si 25 cm sau mai mult adincime.

Cred ca daca ii pui intr-o galeata de 5 litrii care se dreneaza bine ar trebui sa fie ok.
Tocmai ce mi-am dat seama ca am niste maci in "ghivece" improvizate mici, in care am pus frezii, alea deja au inflorit acum o luna, s-au si trecut, dar macii aveau boboci acum 3-4 zile! O sa le fac poze! Numai ca nu cred ca sunt din astia pereni.
LE: i-am si pozat, iata cum arata, sunt cam firavi si micuti, dar sunt plantati intr-un plastic din ala de kiwi la kg din hypermarket, impreuna cu vreo 4 frezii care au inflorit si alea, s-au si trecut din aprilie: http://orhidee.sunphoto.ro/Flori_anuale/103023738
Acu'mi-e teama ca nu vor mai face urmasi freziile, ca le papa macii toata hrana, se vede ca se usuca pamantul repede.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
ce fel de mac? Eu am gasit in Brico in fiecare an, de mai multe feluri, foarte frumosi, dar nu am avut succes cu ei, i-am pus in ghiveci si i-am lasat afara pana s-au uscat iar apoi i-am pus in pamant dar nu au rasarit.
 

DANIELA06

Member
Din pacate la noi aici nu este Brico, As fi vrut cu floarea plina sau batuta cum se mai spune Ma poate ajuta cineva ?
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu doi maci pereni, plantati anul trecut.
Unul din ei nu s-a dezvoltat, este mic si pipernicit, nici urma de boboci florali.
Cel de-al doilea a avut vre-o trei boboci, pe care nu i-am prins deschisi pentru ca am fost plecata. :oops:
Nici macar nu stiu ce culoare a fost!
 
Sus