Maci

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, macii orientali sint pereni.

RogojinaTare, macii sint foarte bine... au portnit in vegetatie de multa vreme. La ce te referi cind zici ca ala alb din ghiveci ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cred ca citeva s-ar gasi..... te rog scrie-i la mama si intreaba.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu i-am crescut niciodata in ghiveci..... dar nu sint plante pretentioase... ar trebui sa fie ok.... le trebuie insa ghiveci adinc pt ca au tendintza sa creasca pe adincime.....adinc si nu prea larg. Caut si eu ghivece din alea.... pt cind am prea multi maci.... sa zicem 10-12 cm diamentru si 25 cm sau mai mult adincime.

Cred ca daca ii pui intr-o galeata de 5 litrii care se dreneaza bine ar trebui sa fie ok.

PS: Dar pe mine mă interesează dacă o să supravieţuiască macul ăla alb în ghiveci.... Că momentan o duce bine :)
 
Ultima editare:
Nu i-am crescut niciodata in ghiveci..... dar nu sint plante pretentioase... ar trebui sa fie ok.... le trebuie insa ghiveci adinc pt ca au tendintza sa creasca pe adincime.....adinc si nu prea larg. Caut si eu ghivece din alea.... pt cind am prea multi maci.... sa zicem 10-12 cm diamentru si 25 cm sau mai mult adincime.

Cred ca daca ii pui intr-o galeata de 5 litrii care se dreneaza bine ar trebui sa fie ok.
Păi, ghiveciul e foarte larg şi destul de adânc... Cred că are o înălţime de 70-200 de cm... Ce spuneam: Am aflat că specia de mac alb este Papaver dubium
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai sint multe feluri de mac alb.... inclusiv din astia orientali din care am inceput sa colectionez. Probabil vrei sa zici mac alb din ala de camp ?

Eh.. cu asa ghiveci mare or sa o duca ok si la iarna...
 

cristinaf

Well-Known Member
O fi depinzand de starea de spirit. Daca e inceput de weekend, iar starea e stimulata, inaltimea se vede aproape de 200cm. In schimb daca e o zi de luni mohorata, pare doar de 70. :D

Ps: E o gluma, sper sa nu va suparati!:)
 
Pai sint multe feluri de mac alb.... inclusiv din astia orientali din care am inceput sa colectionez. Probabil vrei sa zici mac alb din ala de camp ?

Eh.. cu asa ghiveci mare or sa o duca ok si la iarna...
Cred că e o specie de mac de câmp... Unde am citit eu pe net, pe engleză, popular i se zice: mac grecesc. Şi există două tipuri de mac grecesc:albă (Din care am eu) şi roşie. Specia este Papaver dubium. Ai aici un link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Papaver_dubium
 
Am reuşit să fac rost de P. rhoeas.. Unul cu floare! Ce frumos e!
Am o curiozitate: Aş rupe şi eu şase petale şi mi-aş face ceai de mac pentru insomnie... Dar... Ştiţi şi voi... Aştept răspuns dacă careva a încercat! Ca să mă asigur :devil:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ma indoiesc ca 6 petale vor face ceva la insomnie.... dar sigur nu or sa strice...;-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Asta nu e somniferum, ci pare sa fie macul de camp, dupa cum arata... inseamna ca nu ajuta la insomnie.
 
Asta nu e somniferum, ci pare sa fie macul de camp, dupa cum arata... inseamna ca nu ajuta la insomnie.
Mie îmi e cam frică să folosesc P.somniferum (au murit o grămadă de oameni de la el, din cauza supradozei şi nu doar atât), plus că nici nu am de unde să iau. Citisem totuşi, pe mai multe site-uri medicale pe net că şi P.rhoeas ajută la insomnie.
 

elianna

Well-Known Member
Eu stiam de semintele de mac ca sunt somnifere. Cand eram foarte mica, mama avea maci in gradina si mi-a spus sa nu mananc seminte ca mi se face somn. Muntandu-ma la bloc, nu m-a mai interesat problema dar am ramas cu informatia. O fi, n-o fi corect, nu stiu.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu mai bine te duci la plafar si-ti cumperi un ceai pentru somn cu radacina de valeriana, flori de tei etc ?
Pe bune... da-l incolo de mac.
 

LadyBug

Well-Known Member
Si eu am citit ca au murit oamenii de la ceaiul de mac, dar nu stiu de care si nici in ce doze. Insa din cate stiu macul normal nu e asa cum e cel somniferum, si nici nu cred ca are vreun efect, avand in vedere ca eu mananc si covrigi cu mac (seminte multe) sau alte preparate cu seminte de mac si n-am observat nimic deosebit, nu adorm, nu ma simt molesita etc.
 

LadyBug

Well-Known Member
Sincer, nu stiu de care mac se gaseste in comert, sau de care folosesc astia pe la brutarii, covrigarii, patiserii. Cand am cumparat si eu seminte nu m-am uitat pe eticheta sa vad soiul, obisnuiesc sa pun cate o lingurita mica-mica de seminte crude pe zi cu cereale in iaurt. Acum sa nu crezi ca toata ziua mananc covrigi sau alte preparate cu mac. Voiam doar sa subliniez ca nu am simtit efectul ala de somnolenta de care spuneti, dar poate ca trebuie sa mananci mai mult ca sa-l simti. Iata si aici se spune ca e neglijabila capacitatea lui de a induce somnul, dar nu spun soiul macului pe care-l vand: http://driedfruits.ro/mac-1-kg-247.html?search=mac
 
Sus