Lonicera nitida

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: nuuuuuuuuuuuu............ca m-ai alintat si m-ai facut mamoasa :rofl: :rofl: :rofl: cum sa ma bucur de "raul" tau tocmai acum??? :tavalit:
 

FlorentinaS

Member
Daniela, cum te-ai descurcat cu lonicera nitida? Ca m-am uitat pe tot topicul si din poze m-am convins ca asta e :)
Eu am plantat-o pe a mea anul trecut in iulie, intr-o zona umbroasa a gradinii, unde bate vantul si e un curent turbat :x
A trecut cu bine peste iarna, putin degerata, evident. Am taiat crengutele inghetate, au dat altele in primavara, a si facut 3 floricele si acum 2 saptamani a inceput sa se usuce... Acum nu mai are nicio frunzulita verde :(
Nu pricep unde am gresit! Sa-i fi pus prea multa apa? Cat a fost cald in ultimele saptamani am udat-o aproape zilnic, dar seara, nu cand e soarele puternic. Altceva nu i-am facut.
As vrea sa mai cumpar o plantuta la fel, dar mi-e teama sa nu o omor si pe-aia...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pierdut-o.Cred,numai cred ca nu prea ii place apa si zic asta pentru ca am vazut-o plantata pe una din strazile din "sat" pe linga niste garduri inverzindu-le de la an la an din ce in ce mai mari si nu este udata decit de bunul Dzeu cind are el chef sa dea cu ploaie.Arata superb si sunt convinsa ca nu sta nimeni pe ea cu furtunul.............si sta in plin soare.
 

FlorentinaS

Member
Multumesc, Gabiuta!
Cred ca am exagerat cu udatul in primavara asta, dar daca tot le udam pe celelalte de langa ea, m-am gandit ca nu-i strica...
Se pare ca m-am inselat. :(
 
Sus