Lonicera nitida

helisananca

Member
:oops: :oops: eu va multumesc pt incurajari ,sper si eu sa invat tot mai multe,oricum ce stiu acum de la voi stiu,sunt mica invat si eu :D si am fost offtopic de tot :rofl:
si am intrebat de striatii pt ca la inceput Daniela a intrebat daca e posibil sa fie cotoneaster,iar eu am cautat pe net si am gasit ca acest arbust are striatii,si ca sa nu contrazic pe nimeni am zis sa vada si ochii mei mai bine :rofl: :hug:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce ma enervezi, Fabian :x
pacat ca ploua afara ca-i faceam poze acum :|
mai, daca era buxus, chiar si tanar, tot trebuia sa aiba macar cateva frunze lucioase si tari
asta nu e buxus :!: nu are nici o frunza lucioasa si lastarii sunt moi, flexibili,
nu sunt rigizi
 

riana

Active Member
eu am spus ca e lonicera pt ca am si eu si arata tot asa si inca ceva, vecina mea ieri si-a luat o plantuta ca a lui Aleynad si scria lonicera. tot de la praktiker
 

IZA

Active Member
Atat de ieftina sa fie lonicera???
si daca au schimbat etichetele din greseala sau cu intentie ......??? :D
Sa ne-o mai arati ca tare-s curioasa si eu ce-o fi dar tot la parerea ca e buxus raman.......pana la proba contrarie......... sa ne spui ce miros au frunzele si sa incerci sa compari mirosul cu cel al buxusului dar trebuie sa strivesti o frunza in mana sa poti simti mirosul.
 

helisananca

Member
wowwwwwwwwwww am aflat cum se numeste una din plantele mele preferate decand eram copil si alergam prin nisip :rofl: cu ocazia asta ,eu mancam florile de lonicera :oops:
 

fixpix

Active Member
nuuu.... daca pe mine ma intrebi.
ca puneam " :x x 1000 "
daca ma suparam EU...
dar io nu ma supar niciodata.
cred ca ar tre sa imi schimb cariera. ceva relatii cu publicul, unde toti vin si imi dau in cap cu reclamatiile...ceva...
 

aleynad

Active Member
Moderator
ba nu, eu sunt tot mai convinsa ca e lonicera nitida :!:
lastarii se curbeaza exact ca la cea prezentata de Gabiuta, pana si frunzele sunt dispuse la fel :D
am facut cu "crop" o noua poza




socrii mei au buxus, si nu seamana deloc frunzele, alea sunt lucioase si tari, chiar si frunzele tinere sunt usor lucioase la buxus
 
Sus