Lonicera nitida

aleynad

Active Member
Moderator
Ancaaa, de ce nu esti atenta? :rofl: :rofl:
aia e lonicera clasica, respectiv lonicera caprifolium cea din poza ta


noi vorbim de lonicera nitida :)
 

happy

Well-Known Member
Felicitari Riana!Imi plac f. m. comentariile voastre,si sunt bucuros cand un membru relativ nou este mai iute si mai precis :dans:
 

alfa

Active Member
Daniela, lasa, ca mai creste nitel si se va convinge si Fabian ca e lonicera si nu buxus :rofl:

De ce va mirati de pret. E un pret redus si e ok pentr o planta cu crestere destul de rapida. Sa vedeti ce preturi enorme se pun la buxus. :eek: . La 3.99 ar fi fost un buxus de o palma. :x
 

aleynad

Active Member
Moderator
:gandit: a venit primavara!
ursul ar trebui sa iasa singur din barlog, nu sa ne bagam noi dupa el :tavalit:


Fabian, daca e buxus, de care e?
ia sa te aud? :) :)

eu am tot cautat imagini cu buxus, ca arbustul meu nu seamana deloc cu buxus :? dar poate stii tu ceva si nu vrei sa spui :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: buxus sempervirens.


partea amuzanta e ca tocmai am primit de la soacra=mea 2 pui de buxus clasic, de care zici tu
diseara ii pozez sa vezi diferenta :) :)
 

aleynad

Active Member
Moderator



am pus imaginile amandoua una langa alta ( a ta si a mea)

uita-te si tu la asemanare!


doar ca a mea are furnzele mai deschise la culoare, ce zici? :? :?

eu stiu ca de fapt vrei sa spui ca sunt amandoua "buxus" :rofl: :rofl: :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
:tavalit:
Da, Daniela! :hug:
Uita-te la frunzele batrane! Ele sunt pieloase, nu neaparat lucioase, au culoarea verde inchis iar pe dos verde deschis.
Lonicera are frunzele lucioase, dar nu groase.
Eu sunt sigur in continuare ca este buxus. :D
Au crescut atat de lungi din cauza caldurii si a lipsei de lumina.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:gandit: o sa fac o confruntare acasa: intre arbustul necunoscut si puii de buxus
o sa fac si poze cu cei 2 arbusti pusi unul langa celalalt, ca sa ne lamurim cu totii "pe viu"
din poze diferite nu ne putem da seamana concret :)


e cel mai bine asa, nu? :D
 

helisananca

Member
si mie ca ne ambitionam ,eu una stiu ca am cautat frunze ,diferente,am crezut si asa si asa ..oricum Fabian are castig de cauza am o presimtire :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ok, am facut ieri poze, dar aseara m-am incurcat cu altele si nu am mai avut timp sa ma postez aici :)

deci, sa le luam pe rand :!:
1. aici aveti ambele plante una langa cealalata: in stanga buxus, in dreapta arbustul necunoscut


dupa cum vedeti seamna destul de bine!

2. aici aveti in poza din stanga o ramura de buxus, iar in poza din dreapta o ramura din arbustul necunoscut



dupa cum vedeti apar unele mici diferente la forma frunzelor, cele de buxus sunt mai rotunde, rigide si lucioase, cele din arbustul necunoscut sunt mai alungite, ascutite la varf si mai fragile

3. Aveti aici ambii lastari unul langa celalalt : in stanga este lastarul din arbustul necunoscut, in dreapta lastarul de buxus



daca va uitati cu atentie se observa o dispunere diferita a frunzelor pe lastari:
* frunzele la arbustul necunoscut (stanga) sunt dispuse opus una fata de cealalta pe tulpina
* frunzele la buxus ( dreapta) sunt dispuse usor oblic pe tulpina


Va las sa trageti concluziile de rigoare :!:
 

alfa

Active Member
Si aici aveti o poza cu lonicera nitida "Maigrun" cumparata cu acte!!! :) E la mine in gradina si va mananc daca ziceti ca si asta e buxus :rofl: :rofl:
 
Sus