Lobelia

nutilepadat

Active Member
Am incercat si eu cu seminte anul acesta si vad ca au inceput sa scoata capusorul de o saptamana.Ghiveciul l-am pus la lumina si caldura.Nu ma asteptam sa reusesc.

happy

Active Member
Eu am pus seminte de lobelii curgatoare infebruarie si acum am 2 ghivece stufoase pline cu plantute.Le am pe balconsi le merge f. bine!
Este de acum o luna imaginea,acum sunt duble! :D

ghia_don

Active Member
Hapy, le-ai mai rarit? Cresc destul de stufoase si daca sint asa dese sa nu se sufoce intre ele...

happy

Active Member
Cred ca am plantat in toate ghivecele atarnate,o sa fie tot o albastreala printre flori! :rofl:Ale vostre cum sunt?In acelasi timp cu lobeliile am pus si echinaccea dar sunt mult mai mici si mai rare! :(

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
HAPPY!
Felicitari ca ai avut succes cu lobelia.Eu am tot incercat si nu a vrut.Ca sa pot avea intr-un ghiveci asa o frumusete am tot cumpart an de an :( floarea ca atare.
De la ce firma ai cumparat semintele?

happy

Active Member
Cred ca de la Kaufland,nu mai stiu ,in toamna am cumparat plicul!Treaba cu sania si cu carul :rofl:

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.ma refeream la firma producatoare."Agrosel","Kertimag" etc.....daca mai stii..oricum,bravo tie!

happy

Active Member
Agrosel este firma ,m-am uitat pe plic astazi la gradina!Dar sa stii ca tine si de mana,la mine de mic copil tot ce plantez se prinde! :D

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea e inth-un ghiveci foarte mare,impreuna cu un bidens si o verbina.Nu am poza ca sa vedeti cat e dar azi ii voi face,deocamdata:

E relativ in plin soare si nu-i displace.

irina_81

Member

asa arata lobelia mea din seminte
au rasarit intr-o saptamana
au mai bine de o luna de cand au rasarit

iudit

Well-Known Member
Moderator
Se zice ca e planta anuala,dar eu am trecut una peste iarna.Am tuns-o destul de scurt si am tinut-o la rece,dar lumina multa.Incearca!

Sus