Lobelia

nutilepadat

Active Member
Am incercat si eu cu seminte anul acesta si vad ca au inceput sa scoata capusorul de o saptamana.Ghiveciul l-am pus la lumina si caldura.Nu ma asteptam sa reusesc.
 

happy

Well-Known Member
Eu am pus seminte de lobelii curgatoare infebruarie si acum am 2 ghivece stufoase pline cu plantute.Le am pe balconsi le merge f. bine!
Este de acum o luna imaginea,acum sunt duble! :D
 

ghia_don

Active Member
Hapy, le-ai mai rarit? Cresc destul de stufoase si daca sint asa dese sa nu se sufoce intre ele...
 

happy

Well-Known Member
Cred ca am plantat in toate ghivecele atarnate,o sa fie tot o albastreala printre flori! :rofl:Ale vostre cum sunt?In acelasi timp cu lobeliile am pus si echinaccea dar sunt mult mai mici si mai rare! :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
HAPPY!
Felicitari ca ai avut succes cu lobelia.Eu am tot incercat si nu a vrut.Ca sa pot avea intr-un ghiveci asa o frumusete am tot cumpart an de an :( floarea ca atare.
De la ce firma ai cumparat semintele?
 

happy

Well-Known Member
Cred ca de la Kaufland,nu mai stiu ,in toamna am cumparat plicul!Treaba cu sania si cu carul :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.ma refeream la firma producatoare."Agrosel","Kertimag" etc.....daca mai stii..oricum,bravo tie!
 

happy

Well-Known Member
Agrosel este firma ,m-am uitat pe plic astazi la gradina!Dar sa stii ca tine si de mana,la mine de mic copil tot ce plantez se prinde! :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea e inth-un ghiveci foarte mare,impreuna cu un bidens si o verbina.Nu am poza ca sa vedeti cat e dar azi ii voi face,deocamdata:

E relativ in plin soare si nu-i displace.
 

irina_81

Member

asa arata lobelia mea din seminte
au rasarit intr-o saptamana
au mai bine de o luna de cand au rasarit
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Se zice ca e planta anuala,dar eu am trecut una peste iarna.Am tuns-o destul de scurt si am tinut-o la rece,dar lumina multa.Incearca!
 
Sus