Lobelia

sorina

Active Member
Mymo , foarte faina lobelia ta si in mod special trunchiul de copac pe care sta agatata . L-ai facut tu ?????
 

mymo

Active Member
Da Sorina,e dintr-un prun batran pe care l-am taiat anul trecut,i-am dat jos scoarta,l-am lacuit si l-am pus intr-o galeata de lavabil cu ciment.Am facut groapa in pamant si l-am "plantat" cu galeata :rofl:
 

andrada2003

Member
Scuze, imi face figuri photobucketul si imi incarca aiurea pozele...stai ca ma mai chinui... :twisted:
Na, pan'la urma mi-a iesit... :twisted: :twisted:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa mai vii de-acasa :) - si e foarte frumoasa intr-adevar. Mie imi place foarte mult floricica asta asa ca o am in nenumarate combinatii: curgatoare, simpla , intr-un ghiveci imens; in combinatii cu iedera, cu campanule si cu impatiens. Evident, nu am poze dar promit ca o sa fac :)
 

andrada2003

Member
N-am vazut nicaieri lobelia "necurgatoare". Cred ca arata de vis. Mai ales in combinatie cu clopotei...abia astept sa vad pozele!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lobeliile promise:

pentru varianta cu campanula putintica rabdare sa infloresca si campanula ca are niste bobocei dar inca nu s-au deschis
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Granule de "Miracolo Verde" pentru plante cu flori - lunar. Cea mare e o adevarata "dihanie" dar o am de prin februarie si s-a facut asa :D
 
Incerc de ceva vreme sa obtin rasad de lobelie din seminte si nu reusesc nicicum ,am luat pana acum 2 plicuri de la Agrosel si nu a iesit nici un firicel,dar nu ma las am mai luat un plic ,ma gandesc ca le-am pus prea devreme incerc sa ma abtin si sa le insamantez putin mai tarziu de data asta sa vedem daca am noroc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
My dear gardener, nu e foarte potrivita perioada de insamantare acum...pe de alta parte lobelia e tare dificila, mie nu mi-a reusit niciodata obtinerea de plante din seminte. Tot timpul mi-am luat rasaduri primavara :wink:
 

macaleandra

Member
+ germineaza in vreo 2-3 saptamani. Eu am reusit, mi-au rasarit chiar multe firicele anul trecut dar le-am semanat abia in mai si au crescut greu. Credeam ca se vor dezvolta mai rapid dar tot am avut timp sa ma bucur de ele. Din pacate nu au fost culoarea de pe poza ( albastru inchis) ci un albastru foarte deschis.
 
Am mai pastrat un plic si sunt hotarata sa mai incerc putin mai tarziu cand se mai incalzeste ,oricum o sa imi iau si rasad pentru ca imi plac foarte mult
 
Sus