Lewisia cotyledon

adrianam

Well-Known Member
O poza cu una din cele iernate in gradina si care a in florit deja:


Vreau sa refac zona de plante de stancarie, sa pun mult pietris si sa aduc pietroaie mai mari de la munte.
Acum le invadeaza pirul si tot felul de buruieni. Daca vor fi in pietris cu nisip, ma gandesc ca vor fi mai usor de curatat.
Si la cele in ghivece trebuie sa le refac substratul.
Nu stiu cand le va veni randul! :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Candva o sa le vina randul la toate.... Si eu am constatat ca trebuie sa schimb substratul la suculente ..... candva :) ;-) :aoleu:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Minunata e putin zis! :visator:

Daca ar fi sa imi fac o lista de dorinte, probabil lewisia ar figura in topul plantelor pierdute cu care as lua-o de la capat.

Adica, Iudit, o iernezi in casa? Si inca e in turba? Am avut si eu una si nu am transplantat-o. Am pierdut-o. De atunci nu am mai intalnit planta asta, desi mi-am propus sa nu o ratez.
Nu o iernez in casa ci in holul blocului,unde cateodata ,iarna,ramane si usa deschisa,deci e rece,dar nu sub 5-8 grade.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In cazul asta, ai vecini cumsecade, ori nu stiu ei ce minunatie au sub nas! ;-)

Mai de planta sa-mi fac rost, ca asa conditii am de unde ii oferi!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Off topic,Adina,iarna holul blocului e plin de plante si niciodata nu a disparut niciuna.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ca sa fie off topic-ul complet... (Dar las' ca aici promit sa fac eu curatenie. :D ) :) Ti-am zis eu ca ai vecini cumsecade! Ori nu le plac florile! :D Nici macar nu le "jumulesc " putin, pe principiul ala pagubos, ca de iei pe ascuns se prinde sigur?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Chiar le plac florile la cei de pe palierul meu si daca vor ceva,cer pt. ca stiu ca primesc.
 
Sus