Lewisia cotyledon

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Ce minunata e, Doina! Am plantat-o si eu afara, tu m-ai convins, ca avem iernile cam la fel, daca a rezistat la tine rezista si la mine :) Sper doar sa-i convina pamantul in care am pus-o ...am amestecat nisip si pietricele din alea ce se numesc margaritar :?
 

adrianam

Well-Known Member
Sa-ti traiasca, Ghia_don, si sa-ti infloreasca, e tare frumoasa.
Le astept cu interes si eu pe ale mele, luate de la Starkl si de la dl. Levy. Sper sa fie culori diferite!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Lewisia cumparata anul trecut de la Pitesti,care a stat in holul blocului:
 

adrianam

Well-Known Member
Splendida! :visator:

Ale mele cand or binevoi ?
Deocamdata si-au ridicat frunzele in sus. Poate nu le convine atat umezeala? sau le-am plantat prea jos, fara sa le pun un strat de pietris?

Stiu ca nu le place umezeala la frunze dar nu am avut pietris la plantare iar acum mi-e teama sa umblu la ele ca nu se mai prind
 

adrianam

Well-Known Member
Ce va mai fac lewisiile?
Din cele doua luate anul trecut, numai una a rezistat si nu a inflorit nici anul trecut, nici anul acesta.
Anul acesta am mai luat inca doua de la plantshop, iar una a si inlforit. Totusi, parca nu sunt multumita cum le merge la mine, au pierdut mult din frunzele de la baza. Cred ca le-am plantat prea adanc, desi am pus pietre pe sub ele, ca sa nu atinga cu frunzele pamantul. Trebuia sa caut ceva pietris sa mai adaug pe sub frunze.
Si intre timp mi-am mai luat o lewisia portulaca de la o florarie din Craiova, pe care scrie sa aiba si partial umbra, nu numai soare. Pare mai mare decat toate lewisiile ce le-am vazut pana acum. Fac poze si cu ea, ca nu am apucat pana acum, si le voi posta zilele urmatoare. Pe asta parca as tine-o pana la toamna pe balcon, si in toamna sa o mut la gradina, sa vad, ma mai gandesc.
 

fixpix

Active Member
Wow. A si trecut un an.
A mea (mele, daca ma refer si la 2 pui mici) a decedat.
Am avut un an in care a dus-o f bine, apoi declin. Cred ca arsita de vara trecuta i-a venit de hac.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau.

Imi plac foarte mult, dar nu am mai gasit de cumparat. Ma intreb daca nu le-ar merge mai bine intr-un aranjament la ghiveci. Ma gandesc ca acolo poate fi tinuta umiditatea sub control. Daca voi mai gasi as incerca asa. (La fel as proceda si cu armeria si saxifraga cu care n-am avut succes in strat, desi am incercat de mai multe ori).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea,cea care nu am lasat-o afara ci am tinut-o la racoare,este bine,dar inca nu se vad bobocei.Si anul trecut a inflorit destul de tarziu.
 

ghia_don

Active Member
Am pierdut-o si eu dupa trei ierni petrecute in gradina :( ...cu siguranta de la seceta de anul trecut. Ii place ei uscaciunea, dar nici chiar asa, mai ales ca nu am udat deloc partea aceea din gradina.
Acum parca imi pare rau ca nu am luat altele de la plantshop, ca erau tare ieftine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e, Daisy :indragostit: a mea a decedat dupa ce am mutat-o in gradina, ca nu aveam unde s-o iernez...asa ca am renuntat sa mai cumpar, mie mi se par pretentioase rau :(
 

daisy111

Active Member
Multumesc Clau!Imi pare rau pt a ta,sunt intradevar cam pretentioase ca am avut 2 diferite,dar in prima iarna la mine,una nu a vrut sa treaca,a facut un fel de mucegai alb pufos pe frunze,desi eu le tin in aceasi camera cu muscatele la racoare,nu a stat afara in zapada. :( Dar ma bucur de asta. :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bravo, Daisy pentru minunatie! E o planta teribil de frumoasa. Florile sunt incantatoare. Din pacate se gaseste tare greu in zona mea. Desi pe prima am pierdut-o, as incerca din nou.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ioi ce faina-i :hipnotizat: Oare ce le faci tu? Ca eu am avut una si nu a vrut sa reinfloreasca si pe urma a mai si decedat asa ca mi-am luat gandul de la ele, desi in plac foarte mult :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ma crezi sau nu,e in acelasi ghiveci in care am luat-o.Cum am mai zis,iarna racoare,vara plin soare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Minunata e putin zis! :visator:

Daca ar fi sa imi fac o lista de dorinte, probabil lewisia ar figura in topul plantelor pierdute cu care as lua-o de la capat.

Adica, Iudit, o iernezi in casa? Si inca e in turba? Am avut si eu una si nu am transplantat-o. Am pierdut-o. De atunci nu am mai intalnit planta asta, desi mi-am propus sa nu o ratez.
 
Sus