Levantica din seminte

aleynad

Active Member
Moderator
pentru ca nu ai tuns-o , Laura!
eu le tund mereu dupa ce se trec floricelele..astfel tufa ramane compacta :D si mult mai aratoasa
cu timpul levantica imbatraneste si are tendinta de a cheli in interior, devenind inestetica..de aceea se recomanda coafarea ei anual :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mai tai si eu din flori,mai cu mila.Spune-mi te rog detaliile cofarii.Cat de drastic o tai si cand,acum crezi ca pot si eu ,a timpul tunderii ei sau mai bine la primavara?
Merci!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Laura, poti sa o tunzi si acum, nu e tarziu...ale mele au intre 1- si 3 ani si anul asta mi-au inflorit progresiv, nu toate odata...si tot asa le-am si taiat
ultima am taiat-o saptamana trecuta...deci poti sa tai cu incredere
de obicei eu tai tijele florale pana la nivelul frunzelor...astfel incat tufa capeta forma oarecum rotunda
daca nu le-ai taiat niciodata pot sa suporte si taiere drastica, adica pana la 15 cm deasupra solului, dar fa-o acum, ca sa aiba timp pana la venirea gerurilor sa-si revina
poti face taieri si primavara devreme ..prin martie...pentru stimularea formarii lastarilor, recomandat tufelor batrane, dar taierile sunt mai superficiale, gen ciupire varfuri
 

simali

Member
Eu tai inclusiv 2cm din tulpinile care nu fac flori. Astfel se ramnifica si tufa este mai compacta.

Legat de despartirea tufei. O Lavandula trieste daca ai bine grija de ea cam 10 ani. Daca despati tufa ai tot o planta care traieste 10 ani, nu? Daca vrei plante tinere trebuie sa le obti din seminte, prin marcotaj sau sa cumperi altele. Sau nu? :?:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Asa e din pacate,nu traieste prea mult si trebuie la doi trei ani sa avem si unele mai tinerele.
 

simali

Member
Am mutt o lavanda in alta parte si, surpriza, in pamant a mai ramas o plantuta micuta. Tot lavanda. Este posibi la se fi prins din semintele picate. Nu cred ca a dat din radacina-mama.
 

Mali_

Member
Eu tund lavanda prin aprilie-mai, mai exact atunci cand incep sa ii dea noile frunze. Asa am facut anul trecut si le-a mers foarte bine. Daca vrea cineva sa isi incerce norocul cu seminte, am eu cateva adunate de la plantele mele, dar nu le-am mai pus in gradina, ca am deja destule tufe.
 

diana999

Active Member
mi-am cumparat un plic cu seminte de lavanda.le-am pus pe toate in pamant.in cat timp ar trebui sa rasara ceva? n-am mai pus niciodata :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
le-ai pus in ghivece?
daca da, acopera ghivecele cu folie, ca sa le fie cald, in maxim 2 saptamani ar trebui sa iasa :D si tine-le intr-un loc insorit
vor petrece iarna in casa, pentru ca nu mai au timp sa creasca si sa faca fata gerurilor
oricum au o crestere inceata :D , dar in primavara vei avea rasaduri frumoase, numai bune de plantat :wink:
 

diana999

Active Member
multzumesc.le tzin pe balcon,care este inchis.sa le pun deja in casa?loc insorit...nu prea am.
 

aleynad

Active Member
Moderator
undeva pe pervaz, la geam, sa aiba lumina
eu intr-un an le-am tinut pe pervaz, la o fereastra cu orientare nord-est si s-au dezvoltat bine :D
 

diana999

Active Member
nu am alta solutzie decat sa le tzin pe balcon.este atat cat este si apartamentul.daca le pun in camera,lumina va fi mai slaba....am pus folie peste :D sper sa iasa ceva.multzumesc pt sfaturi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
daca temperatura este acceptabila si pe timpul iernii, adica cel putin 15 grade....atunci o sa fie totul ok
 

presco

Active Member
Asa ca fapt divers, sa va spun ce am patit: am pus un plic de seminte in congelator si din pacate l-am uitat acolo vreo ora. De nervi l-am luat si l-am aruncat tot intr-o ladita in balcon si am uitat de el. cand m-am apucat dupa vreo luna sa plivesc buruienile :eek: m-a izbit un miros de levantica. Am plivit destule........si acum mai am doua, mari si frumoase care sunt tot in ladita si trebuie sa le mut in casa.
 

diana999

Active Member
poate trebuia sa racesc semintele.pe plic nu scria mare lucru....si le-am pus direct in pamant.mai astept ... :astept: daca nu iese nimic....asta e,mai incerc in primavara.
 

presco

Active Member
da au germinat in ladita, fara sa le mai bag in seama. le-am bagat un pic la congelator pentru ca am citit ca au nevoie de iarovizare, cred ca era mai bine sa le tin un timp lung in frigider dar era primavara tarziu si am zis ca le tin doar un pic la congelator, si le-am cam uitat prin congelator mai mult de o ora. :) Eu nu zic sa faceti la fel.....ci doar v-am povestit patania mea
 

dana_rusu

Member
dar levantica nu se tine in casa iarna pe balcon daca vrei sa-ti miroase dar ea ierneaza afara si eu le-am semanat pe la craciun intr-un vas ce statea agatat si nu deranja pe nimeni in bucaarie si acum sunt plantele mari dar nu va spun cate esecuri am avut pana sa le plantez din iarna
 
Sus