Levantica din seminte

presco

Active Member
stiu ca levantica se tine in gradina, si acolo o sa fie destinatia finala, doar ca eu merg la gradina peste 2 saptamani si mi-e frica sa nu inghete pamantul , daca e vreme nasoala am sa le bag un pic in casa undeva mai la racoare.......dar acum nu mai stiu s-ar putea sa le zapacesc. Poate va fi vreme cat de cat ok :D oricum am inteles ca primul an in gradina trebuie protejate la baza
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu as zice sa nu le fitii de colo -colo.Lasa-le in ghiveci pina la primavara ca e mai sigur asa daca nu cumva vrei o noua tura de seminte de pus la germinat :rofl: .Daca ai loc undeva la racoare de ce sa risti cu pusul in gradina in noiembrie :? ?Mai ales in acest noiembrie care se prefigureaza cam geros.
 

aleynad

Active Member
Moderator
levantica mea din seminte puse la inceputul lui septembrie are 2 cm si 2 perechi e frunze
le-am rasarite in ghivece pe care le tin mai la racoare( 15-17 grade)
de plantat le plantez in gradina in aprilie :D nu ma risc mai devreme
 

diana999

Active Member
rezultatul experimentului cu semintzele de lavanda este negativ.cand nu m-am asteptat,a rasarit in sfarsit una bucata lavanda.dupa ce am udat-o,s-a pleostit :x trebuia doar s-o stropesc? nu stiu.....vreau sa incerc din nou :D pun plicul in care sunt ele la frigider,sau trebuie sa le scot din plic?
 

diana999

Active Member
De azi.......la frigider cu ele :D Prima oara am sarit peste etapa asta.Sa vad acum daca iese ceva........macar una :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
in ghiveciul ala sunt doar 3 plantute, dar cand erau de 2 cm le-au taiat motul :) si deja au inceput sa se formeze ca si tufe :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Bravo tie,eu am incercat de trei ori ,in pamant direct si nu au rasarit.
Daca am vazut la tine mai incerc o data.
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa cum am mai spus, Laura, semintele de lavanda isi pierd rapid din puterea de germinare
Sfatul meu: folositi seminte proaspat culese si plantati-le toamna, ca sa fiti siguri de germinarea lor :D
 

presco

Active Member
Dupa gerurile astea am o indoiala ca levantica mea din gradina a supravietuit, asa ca am sa ma pun din nou pe semanat!
 

ghia_don

Active Member
Presco, nu fi pesimista :wink: , levantica e rezistenta, si mai ales daca a avut plapumioara de omat, sigur trece cu bine de iarna asta.. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
presco a spus:
Dupa gerurile astea am o indoiala ca levantica mea din gradina a supravietuit, asa ca am sa ma pun din nou pe semanat!
Draga mea, eu am vreo 5 in gradina acoperite de zapada si nici nu ma sinchisesc de ele :D sunt plante foarte rezistente si la seceta si la frig, singurul lucru care le displace e umezeala statuta, in rest....sunt minunate, nu-ti dau deloc batai de cap :wink:
 

ghia_don

Active Member
Rata de germinare e destul de mica, si dureaza cam mult, dar dupa ce le plantezi la locul definitiv, se fac o frumusete... :D
 

diana999

Active Member
cum le udatzi imediat dupa ce germineaza? nici nu ma asteptam sa rasara ceva si pamantul era f uscat.dupa ce am pus apa,a2-a zi s-a topit.am patzit-o de 2 ori.
 
Sus