Leusteanul verde

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este!!!Yessssssss.............destul de marisor........Ce pot sa ma bucur :dans:Maninc de Pasti ciorbita de miel cu leustea :rofl: :rofl: :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
eu am leustean prin toata gradina,si e foarte rezistent,am scos un stalp si era o radacina acolo,cand am astupat groapa am arucat radacina acolo desi era taiata ca vai de ea,si deja a rasarit :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ira cu oala de ciorba o sa vin .........cu cea cu ciorba nu cred ca mai apuc :rofl: :rofl: :rofl:
Oricum....... merci de invitatie si stau cu oala pregatita ca niciodata nu se stie cind o sa apar cu ea .
:rofl: :rofl: :rofl:
 

ionascus

Active Member
Am primit si eu o radacina de leustean ...o tin in borcan deocamdata...are frunzulite....zilele astea ajung si o pun in gradina.....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a facut imeeeeeeeeeeeens in doar doua saptamini............ :eek: asa ca am si pentru ciorbele vecinilor :rofl: :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Ani la rand ,Costel a tot pus leustean noi agreeand f. mult aceasta planta.
Asa am ajuns sa am 11 tufe si alea , anul acesta au ajuns enorme.
Cum eu gatesc f, putin si pun tot asa , putina planta la mancare(supa mea de rosii ca numai acolo-l folosesc) am hotarat sa scot cateva .
Am facut asta si mi-am oprit doar 5 tufe, restul le-am dat copiilor cei mari ca la ei nu s-au prins decat una si daca tot sunt multi,le-a prins bine acest,,cadou'' :D
 

interval

Active Member
Din punctul meu de vedere, cei care vorbesc despre coriandru, oregano, gran marsala si alte chestiuni, nu au cunoscut inca leusteanul. Cred ca am mai spus pe undeva pe aici, ca daca as fi un stilist m-as da peste cap sa inventez un parfum barbatesc cu aroma de leustean.

Este aroma perfecta. Nu l-am incercat cu dulceata (inca) dar n-ar fi exclus sa se plieze la fix.
 

miki70

Active Member
Eu nu reusesc sa-l cresc in gradina mea pt ca mi-l papa melcii :( M-am gandit sa-mi fac un fel de jardiniera inalta din ciment, sa-i pun si un mini gardut ca sa nu ma trezesc cu o pisica tavalita in el. Oare rezista in vas de ciment?
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Un "vas de ciment " fara fund poate ca sa aibe loc de desfasurare radacina :D
Da, un pat ridicat de 50/100cm in care sa pun toate verdeturile. Leusteanului si patrunjelului le tb soare mult?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Leusteanului ii place mai mult umbra si pamintul umed permanent.Patrunjelului soare mai mult.Creste insa si la umbra daca vrei sa le pui laolalta dar mai bine lasa-le separat. :D
 

miki70

Active Member
Am cumparat rasad de leustean , frunzele au 15-20cm si stau culcate. Ce sa fac sa-si revina? Trebuie sa le tai?
 
Sus