Leusteanul verde

carmenushka

Active Member
Rasad de leustean?! :eek: Miki draga daca citeam mai devreme topicul .... la mine in gradina sunt de-a dreptul invazive: leusteanul, patrunjelul, mararul, cimbrul. Apar peste tot si cresc de nebune. Daca vedeti leusteanul e ca un monstru! patrunjelul se intinde peste tot dar in zone de semi-umbra, sub nuc, sub mar, mararul si cimbrul la soare
 

miki70

Active Member
Victoria am taiat azi frunzele mari, am lasat doar mijlocul si vad ca incepe sa-si revina. Il pulverizez de 2 ori pe zi.

Carmenushca esti o norocoasa, multe persoane se plang ca nu le rezista.

Eu am luat 2 chite care au avut 13 fire, le-am pus provizoriu cate 2 intr-un pet de 2l pe balconul care e spre N pana vad radacini prin pet apoi il voi muta in gradina intr-un vas mare de 50-60l care il voi imbraca cu ciment . Vasului ii voi pune un minigardut sus sa nu se urce pisicile iar iarna il invelesc in folie.
 

Elektra

Member
interval a spus:
Din punctul meu de vedere, cei care vorbesc despre coriandru, oregano, gran marsala si alte chestiuni, nu au cunoscut inca leusteanul. Cred ca am mai spus pe undeva pe aici, ca daca as fi un stilist m-as da peste cap sa inventez un parfum barbatesc cu aroma de leustean.

Este aroma perfecta. Nu l-am incercat cu dulceata (inca) dar n-ar fi exclus sa se plieze la fix.
Sa stii ca exista parfumul si e chiar barbatesc, dar crede-ma ca nu-i nicio placere sa duhnesti toata ziua a leustean.
Si desi "cunosc" leusteanul si l pun in cantitati apreciabile in fiecare ciorba, asta nu inseamna ca pot exclude mararul, cimbrul oregano sau rozmarinul...nu vad de ce.
 

interval

Active Member
Elektra a spus:
Si desi "cunosc" leusteanul si l pun in cantitati apreciabile in fiecare ciorba, asta nu inseamna ca pot exclude mararul, cimbrul oregano sau rozmarinul...nu vad de ce.
Eu nu am zis ca mararul, cimbrul, rozmarinul si alte arome trebuiesc excluse. Cred doar ca leusteanul merita un loc pe podium. Sincer vorbind, nu-i inteleg pe unii care cad in extaz atunci cand folosesc coriandru, cilantro, oregano - de fapt un cimbru salbatic -, cand au la indemana atatea variante autohtone. Dar ma rog, de gustibus ...

Referitor la parfum, ma bucur ca exista. Cu siguranta folosindu-l nu vei mirosi a ciorba, asa cum cei care folosesc parfumul cu aroma de tutun nu duhnesc a scrumiera.
 

presco

Active Member
Cred ca daca as simti toata ziua miros de parfum cu aroma de leustean mi-ar fi tot timpul foame, si sigur m-as ingrasa! :rofl: Imi place la nebunie leusteanul in ciorba.
 

Elektra

Member
interval a spus:
Eu nu am zis ca mararul, cimbrul, rozmarinul si alte arome trebuiesc excluse. Cred doar ca leusteanul merita un loc pe podium. Sincer vorbind, nu-i inteleg pe unii care cad in extaz atunci cand folosesc coriandru, cilantro, oregano - de fapt un cimbru salbatic -, cand au la indemana atatea variante autohtone. Dar ma rog, de gustibus ...
Oregano nu are nicio legatura cu cimbrul, cilantro e sinonim cu coriandrul, iar leusteanul numai autohton nu e, are originea in Italia. Nu prea inteleg cu ce influenteaza gustul unei plante faptul ca e autohtona sau nu, nici de ce ar trebui sa ne limitam la flora tarii noastre dragi...apropo, cam care ar fi ea, plantele aromatice in marea lor majoritate isi au originea in zona Mediteranei.
 

interval

Active Member
Elektra a spus:
Oregano nu are nicio legatura cu cimbrul
Ba are, oregano este o varietate de cimbru salbatic. Are un gust asemanator cu cel de cimbrisor, putin mai mentolat si usor amarui. Iar despre un oregano asa-zis grecesc, se spune ca ar fi o varietate de maghiran.

Elektra a spus:
cilantro e sinonim cu coriandrul
Da si nu prea, cand vorbim despre coriandru ne referim la seminte, iar cilantro inseamna frunze de coriandru

Elektra a spus:
iar leusteanul numai autohton nu e, are originea in Italia.
Daca e sa desfacem firul in patru, rosiile si cartofii sunt din America. Porumbul vine si el tot de peste Atlantic asa ca nu putem emite pretentii nici ca mamaliga ar face parte din specificul national (autohton). Si putem continua. Leusteanul se cultiva mai mult in tara noastra draga decat oregano sau corianndrul. Sunt convins ca in 90% din gospodarii exista macar o tufa de leustean, in timp ce de oregano multi nici macar n-au auzit.
 

presco

Active Member
Intradevar oregano are gust cam la fel cu cimbrul asa ca eu folosesc la salate si pizza cimbru sau cimbrisor. Oricum e bine sa avem o gradina de mirodenii diversificata. Eu sunt fan busuioc desi la noi se foloseste mai mult la biserica.
 

Elektra

Member
interval a spus:
Ba are, oregano este o varietate de cimbru salbatic. Are un gust asemanator cu cel de cimbrisor, putin mai mentolat si usor amarui. Iar despre un oregano asa-zis grecesc, se spune ca ar fi o varietate de maghiran.
Cimbru =Thymus vulgaris
Cimbrisor =Thymus sepillae
Oregano =Origanum vulgare
Maghiran =Origanum majorana

Gust asemanator nu inseamna ca au vreo legatura, sunt specii total diferite, coriandru in romana e coriandru, seminte sau frunze, mai departe nu are rost sa divagam, fiecare foloseste ce vrea.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, si mie imi place sa folosesc busuiocul uscat, mai ales la piza, dar l-am pus si la fripturi si la salata de rosii.
Leusteanul imi place foarte mult dar am pus doar o radacina, trebuie sa-l inmultesc! Aseara am rupt tulpina principala care se pregatea sa infloreasca. Am gresit? Nu lastareste?
 

interval

Active Member
Daca tot discutam in contradictoriu, si sincer nu inteleg de ce, hai macar sa fim obiectivi si sa ne manifestam deschiderea pentru opinii diferite de ale noastre. In felul acesta toata lumea are de castigat.

Elektra a spus:
Oregano =Origanum vulgare
Maghiran =Origanum majorana
Acest lucru tocmai confirma ce spuneam mai inainte, si anume ca oregano grecesc este inrudit cu magheranul. Probabil ca daca i se zice oregano grecesc, este diferit de un oregano care nu e grecesc si despre care eu spun ca e o varianta de cimbru salbatic. Referitor la inridirea oregano-cimbru, Conu' Costachel, un mare mester al bucatariei, este de parere ca:

"Za’átar-ul este atât un o familie de verdețuri orientale. Din punct de vedere al verdețurilor care poartă acest nume, în principal este vorba despre o specie de cimbru sălbatic, za’atar farsi, adică za’atar persan (Thymus capitatus sau Satureja capitata), dar printre ele se numără, de pildă și oregano (za’atar barri, adică sălbatic)."

Deduc de aici ca acest oregano oriental este cel despre care eu spun ca se aseamana cu cimbrul salbatic.

Elektra a spus:
coriandru in romana e coriandru, seminte sau frunze, mai departe nu are rost sa divagam, fiecare foloseste ce vrea.
Trecand peste faptul ca expresia 'divagam' denota o usoara lipsa de condescendenta fata de interlocutor, nu putem nega faptul ca intre mirodeniile coriandru si cilantro este o mare deosebire chiar daca ele provin de la aceiasi planta: mirodenia coriandru se refera la seminte, iar mirodenia cilantro la frunze. Acest lucru este foarte important, iar un bucatar care se respecta nu pune frunze in mancarea care prevede seminte si invers.

Cu precezarea ca 'fiecare foloseste ce vrea' sunt total de acord de vreme ce gusturile nu se discuta.
 

interval

Active Member
adrianam a spus:
Aseara am rupt tulpina principala care se pregatea sa infloreasca. Am gresit? Nu lastareste?
Din experienta spun ca leuteanul tuns des se dezvolta mai mult. El se lasa sa infloreasca doar daca se doreste sa faca seminte care cazand pe sol pot da nastere altor plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deci daca las una din tufe sa faca seminte si cad atunci cind este vremea sa faca asa pot da alte plante? :? Incerc....chiar incerc...... :D :D
 

interval

Active Member
Gabiuta a spus:
Deci daca las una din tufe sa faca seminte si cad atunci cind este vremea sa faca asa pot da alte plante? :? Incerc....chiar incerc...... :D :D
In teorie, da. La mine dau foarte greu, dar sunt unii care sustin ca treaba merge.
De fapt, ori nu ma pricep, ori pamantul este cam nepotrivit, dar telina, cimbrul, leusteanul, si mai sunt cateva, nu le pot obtine din seminte. Nu mai vorbesc despre rozmarin, dar cu el poate fi o alta poveste
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca este vorba de pricepere ci mai de graba de compozitia solului.Eu incerc cu o tufa mica sa vad ce iese.
In privinta rozmarinului eu am renuntat sa ma mai chinui asa ca am cumparat direct o radacina :rofl:
 

Elektra

Member
Interval, sa nu mai divagam insemna sa nu mai divagam, daca ai citi cu atentie ce am scris, ai deduce ca am scris denumirea stiintifica ca sa terminam odata povestea cu oregano=cimbru, nu te-a contrazis nimeni in legatura cu maghiranul. Dar cum vad ca mai nou clasificam plantele in functie de ce zice Costachel, asta este, te las pe tine sa sustii in continuare rudenia dintre cele doua, doar ai adus un argument irefutabil.
Cu cilantro si coriandru iarasi ai inteles ce ai vrut, vorbim in romana deci de la magazin cumpar coriandru frunze(si da, eu chiar cumpar pentru mancarea thai, in loc sa ma multumesc cu plantele autohtone).
Si ca sa mai lamurim ceva:
DIVAGÁ, divaghez, vb. I. Intranz. A se abate de la subiectul în discuție
Pe un topic despre leustean consider ca am divagat mai mult decat era cazul.
Eu cu asta am terminat discutia, m-am lamurit destul.
 

Aura

Member
Va povestesc si eu "patania" mea cu leusteanul. Va pot spune ca eu am un leustean de toata frumusetea pe balcon. In iarna,prin februarie, am cumparat o legatura de leustean pt ciorba. S-a intamplat sa aiba radacina...si ce m-am gandit eu ? "ia sa pun cateva firicele in ghiveci".... :gandit: am pus, s-a prins....si in prezent am o tufa de leustean intr-un mic ghiveci. :D Intr-adevar, iubeste umezeala si umbra.

Aura
 

interval

Active Member
Elektra a spus:
Eu cu asta am terminat discutia, m-am lamurit destul.
In fata experientei tale in a comanda coriandru pentru mancarea thai ma ascund rusinat in adancul nestintei mele. Ai perfecta dreptate cand spui ca 'sa nu mai divagam insemna sa nu mai divagam'. Lui Costachel n-o sa-i transmit observatiile tale pentru ca, simtitor cum il stiu, va fi pur si simplu distrus.
 

ghia_don

Active Member
Haideti sa vorbim ma bine despre leustean :wink: ...
Eu am tuns prima recolta si acum cresc in viteza frunzele noi...
Pun frunzele la uscat, dar pun si in congelator ca asa isi pastreaza mai bine aroma..
 
Sus