Leusteanul verde

anknic

Active Member
mda, si ai mei is cam lenti la crescut. i-a mutat tata cu tot cu pamant de la cineva in primavara asta si de atunci stagneaza: nici nu se usuca, nici nu cresc!

si aveam senzatia ca e o planta fara pretentii: la casa copilariei mele exista o tufa de leustean de 1,5 m inaltime de care nu avea nimeni grija...unde mai pui ca era langa pompa si i se servea frecvent apa cu sapun...poate ca-i placea sapunul :?:
 

victoria

Active Member
Leusteanul iubeste pamantul umed si semiumbra,din cate am observat eu.
Ca sa fiu mai sigura ca nu raman ca anul trecut ,doar cu o mana de leustean pentru iarna,am cumparat ieri un brat :) si l-am facut buchete,l-am invelit in ziare si l-am agatat deasupra prispei la uscat.
 

anknic

Active Member
umed da, da' ala de la casa copilariei mele statea toata ziua in plin soare. si pe "panaramele" pe care le am acum in gradina le uda zilnic cate cineva din abudenta...cred ca totusi le placea sapunul... :)
 

interval

Active Member
Din punctul meu de vedere, leusteanul este regele plantelor aromatice. Nu am o experienta care sa epuizeze toate posibilitatile, dar cred ne dam prea mult in vant dupa niste combinatii indiene, chinezesti sau de aiurea, fara sa luam in considerare ceea ce avem exact sub nasul nostru. Eu, daca as avea abilitatea si pregatirea necesara, as face un parfum cu esenta de leustean.
 

interval

Active Member
Eu vorbeam despre leustean, si leusteanul n-are cum sa miroase a ciorba. Apoi, daca ai cunoaste mai mult despre parfumuri si deodorante, ai putea fi surprinsa sa constati ca unele au la baza substante lipsite de orice urma de poezie, cum este cazul gudronului de huila, al carui miros iti poate intoarce stomacul pe dos. Moscul are chiar un miros foarte respingator in concentratie normala, el fiind folosit in parfumuri mult diluat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Voua v-a aparut leusteanul?La mine inca nici un semn :cry: si am tufe raspindite peste tot in gradina :(
 

anknic

Active Member
au iesit ambii, chiar m-au surprins...fooarte placut. acuma sa vedem daca tot rahitici raman ca anul trecut...sau fac si io ciorba cu leustean din gradina mea anul asta :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nici la mine nu a aparut ,dar am scormonit ,si e acolo :)
Gabiuta nu plange ca sigur o sa apara :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat si eu o radacina vineri din piata de la tarani si am plantat-o sambata. Sper sa se prinda ca tare mult imi place in ciorbe! :D
 

crinutza

Member
Hmmm nu stiam ca e asa greu de prins,la mine din 2 tufe in cativa ani s-au facut 5 pentru ca in fiecare primavara cand dadea sotul cu motosapa uitam unde e si mi-l intorcea pe toate partile,cred ca e foarte adanca radacina...
 
Sus