Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

oana_oana

Member
Wow, Magda, cat este de frumos acest leandru. Sa-l stapanesti sanatoasa.
Vrei leandru rosu-grena? :?: Pot sa incerca sa-ti prind eu.
 

dolby

Member
Am adus din Turcia un leandru cu pamant de vreo 50 cm si de culoare grena inchis. L-am pus intr-un ghiveci, adaugandu-i pamant de gradina amestecat cu nisip si l-am asezat pe terasa la soare.
Pe langa florile grena pe care le avea, au inceput sa apara altele noi, dar nu mai sunt asa inchise la culoare. Sunt ceva intre culoarea roz a leandrului obisnuit si grena-ul de la "mama lui".
Isi va schimba culoarea datorita pamantului sau altor factori? Pentru culoarea lui il si luasem.
:wink: Dar mi-am mai luat, fara bani de data asta, vreo 10-12 lastari si i-am pus in apa (de 4-5 culori). Sper sa se prinda.

Si daca nu va plictisesc prea tare, va spun ca am adus si 2 palmieri la vreo 40-60 cm, 2 bougainvillea si un maslin in care am 2 fructe :D

Cu respect,
dolby
 

IZA

Active Member
Dolby, dar ce bogata te-ai intors. Bravo tie.!!Sa ne tii la curent cu evolutia lor :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iza e un el :rofl: ......
Sa-ti traiasca Dolby si sa te bucuri de ele.
In mod normal leandrul nu ar trebui sa isi schimbe culoarea :?
 

Viovett

Member
Gabiuta a spus:
In mod normal leandrul nu ar trebui sa isi schimbe culoarea :?
Gabiutz, experienta mea, trista, te contrazice :rofl: .
Am un leandru dublu - parfumat - rosu sangeriu. Asa l-am luat asa a inflorit in trecut. Anul acesta din cauza ca n-a mai avut aceeasi "cantitate de soare " florile au o nuanta de ciclamen.
Desi inca nu s-au deschis bobocii, vad ca si la cel galben nuanta e mai "spalacita".
Din pacate, in functie de factorii de mediu isi schimba nuanta. Practic din toate nuantele mele singurul care a inflorit ca in ceilalti ani e...cel alb. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cum asa?Deocamdata,zic deocamdata :D nu am patit asa ceva :? .Am unul grena care de doi ani infloreste asa cum il stiu:grena.Si cei roz la fel.Aceeasi nuanta de citiva ani.Nu stiu ce sa zic :? Posibil sa aveti dreptate :gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Baga neste lecitina poate iti aduci aminte formula (sau formolul :gandit: :giggle: ).......si ne zici si noua :)
 

dolby

Member
Multumesc,
in special Izei :rofl:
Am trimis leandrul la tara unde are mai mult soare.
Vom vedea ce se intampla. Revin si cu niste poze cand ajung acolo.

Cu respect,
dolby.
 

Viovett

Member

Asa arata ( pe " trecutelea" caci am ratat primele flori deschise). Culoarea lui a fost pana anul acesta un rosu foarte intens.

Nici cel galben nu mai e la fel de galben, dar macar, si el a ramas parfumat :D

Fertilizarea nu poate fi o cauza - nu-i indop din principiu decat cu ...apa si le "imbogatesc" pamantul la doi ani.
Cauza este lipsa soarelui - de la o expozitie solara de sase ore la max o ora/zi plus ploile care nu se mai termina :x .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus