Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

oana_oana

Member
Nutico sa-ti traiasca frumusetile astea albe. Si eu il astept pe al meu sa deschida floricelele. Este tot asa alb curat(fara nici o influenta :) )
 

oana_oana

Member
Daisy111 cand reusesc sa prind leandru alb iti dau si tie. Am sa ma duc acum sa vad ce mai fac lastarii pusi la prins.
 

victoria222

Active Member
daisy,segasesc la hornbach berceni, leandri rosii de 30 cm ,la 25 de lei.mi-am luat si eu unul ieri, e plin de boboci si de frunze, are trei ramuri lemnificate cam 5 cm si in rest e numai frunze. arata destul de sanatos.o sa-i pun o poza mai incolo.
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult victoria!!!! :hug: ....pacat ca sunt in Pitesti si pe aici sunt mult mai mari dar si mult mai scumpi! :( :x
 

andrada2003

Member
Fetelor, va rog ajutati-ma cu sfaturi: socrela mea a zis ca imi da vreo 5 leandri pe care ii are ea la tara, ca nu mai are loc de ei. OK, mie imi plac, ii vreau, problema este ca sunt foarte mari (cam 1.50 m), sunt in galeti de metal ruginite si le dau radacinile pe afara, si au tulpini lemnificate masiv, iar crengile cu flori sunt relativ rare. Saptamana asta, in week end, trebuie sa fac rost de o masina gen papuc si sa-i aduc. Acu' recunosc faptul ca mi-a fost mila cand i-am vazut la ea si am intrebat-o de ce nu ii muta in alte ghivece, mi se pareau chinuiti (sa-mi fie rusine daca vorbesc prostii!!!), dar acum ce ma fac ? Socrela zice ca trebuie sa tai galetile cu flexul, altfel nu-i pot scoate. Nu-i ranesc daca fac asa? Si ce sa le fac mai departe? Sunt asa lemnosi ca par copaci, nu arbusti, dar sunt totusi infloriti, mi-e mila sa le tai crengile. Nici nu cred ca e cazul sa fac toaletarea asta acum, n-ar fi trebuit facuta in primavara?
O gramada de intrebari, stiu. N-am avut niciodata leandri, asa ca va rog sa nu va suparati ca va bat la cap pe voi... :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In principiu la leandru poti umbla oricind fara grija dar nu vei mai avea flori anul asta ceea ce nu e asa o nenorocire daca ii vrei sanatosi si frumosi incepind din anul urmator .Daca gindesti in perspectiva vei zice ca mine.Dar asta depinde cum vrei tu.

Acum.....daca vrei sa ii scoti din galeti (si trebuie scosi daca sunt asa cum zici ) nu stiu daca neaparat cu flexul.Incearca intii sa ii uzi bine de tot si poate ies prin scuturare :evil: .Le poti taia radacinile lemnificate.Le ajustezi si lasi radacinile mai mici si sanatoase.Astfel chiar ii poti tranfera in ghivece mai mici.Nu se supara .Scoate-le tot pamintul vechi de pe radacini. Tine-i cu radacinile nude in apa o ora-doua sau chiar mai mult.Pune-le pamint nou.Nu sunt pretentiosi totusi trebuie avut grija cum umbli cu ei.Si daca tot le administrezi un astfel de tratament radical poti sa ii si coafezi.Tot radical.Sa nu te sperii si sa nu iti fie mila.Cu cit il tunzi mai drastic cu atit se va face mai frumos.La leandrii se aplica cu brio aceasta teorie.

Eu ti-am expus parerea mea.Mai asteapta si alte pareri.Poate cine stie?Unii nu sunt atit de "duri".
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu sunt de acord cu Gabiuta :) Ce culori sunt? Ce ramane dupa toaletare isi pot gasi noi stapani :wink: :D 8) :* :oops:
 

victoria222

Active Member
asa arata leandrul de la hornbach berceni:
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 7824954194
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 3018972194
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 3125402258

eu nu am mai avut niciodata leandru asa ca nu va suparati daca pun niste intrebari banale.am citit tot topicul si fisa plantei dar nu am inteles ce inseamna udat din belsug?
1.pamantul cu care era planta e ca o sita.toata apa curge afara si peste o ora suprafata pamantului e uscata.sa ii las apa in farfurie sau sa o arunc? 2.floarea are boboci dupa cum se vede.cand pot sa ii schimb pamantul?si cand il voi schimba pot sa pun compost+nisip+pietricele sau trebuie scoarta de conifere,(caci asa am cumparat-o)?
va multumesc frumos
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa-l sa faca flori.Sa deschida bobocii....Asadar nu umbla la el acum.Dar lasa-i apa in farfurie.Neaparat.Pamintul trebuie sa fie ud permanent.
Apa din belsug inseamna ca este planta careia ii place apa :D si atunci daca o lasi in farfurioara de sub el zice merci.......
Sa-ti traiasca si sa creasca !
Despre pamint vorbim cind o sa-i schimbi substratul.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
irinabv a spus:
Ce culori sunt? Ce ramane dupa toaletare isi pot gasi noi stapani :wink: :D 8) :* :oops:
Corect, Irina! :) Andrada, credeai cu ceva timp în urmă că nu prea ai ce da la schimb... Uite o oportunitate! Te rog reţine-mă ca doritoare de butaşi de leandru! :D :D Nu contează dacă vei face toaletarea şi în primăvara următoare!
 
Gabiuta a spus:
Dar lasa-i apa in farfurie.Neaparat.Pamintul trebuie sa fie ud permanent.
Apa din belsug inseamna ca este planta careia ii place apa :D si atunci daca o lasi in farfurioara de sub el zice merci.......
Stiti ce ma intriga pe mine teribil?
In Grecia unde e uscaciune la maxim le merge extrem de bine leandrilor. II gasesti pe toate drumurile, in curti si marginea drumurilor. Ei ii folosesc foarte mult ca si gard viu. Parca ar fi planta lor nationala.
Din aceasta cauza eu credeam ca e o planta care se multumeste cu putina apa.
 

victoria222

Active Member
au trecut trei zile si au inceput sa se usuce si sa cada bobocii leandrului meu:(ce-i drept erau cam multi, acum au ramas cate unu-doi pe crenguta.e normal sa se intample asta?are mereu apa in farfurioara si soare direct doar pana la ora 11...
va multumesc ca impartiti din experienta voastra :rose:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus