Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: plante pentru balcoane si terase

popescu gp a spus:
Eu mai pun o intrebare:in ce conditii sunt tinuti lendrii:racoare si intuneric,sau lumina si caldura;daca ar fi la intuneric as zice ca se pregatesc de scuturat frunzele.daca nu fetele au dreptate.E o parere.
-domnu Popescu !
-leandrii nu isi pierd frunzele iarna cind sunt in repaus !
-trebuie sa fie iernati in conditii foarte foarte proaste ca sa isi piarda frunzele .
-leandru nu face frunze noi in locul celor pierdute .
-daca isi pierde frunzele ,probabil si moare .
-paianjenii rosii apar in urmatoarele conditii : caldura si aer uscat !
:D
 

FlorentinaS

Member
Deci am primit sfat de la Gabiuta sa nu tin leandrul pe terasa, unde acum mai avem doar 3-4 grade, pentru ca "puiul" meu are doar 5 luni si am mai primit sfat de la Miki sa il dau inapoi pe terasa :mrgreen: .
Daca as mai avea inca o camera, intre casa si terasa, ce bine ar fi....
Dar pentru ca nu am, am ales sa il tin deocamdata in bucatarie. Dupa ce s-o mai termina nebuna asa de vreme, cu nori toata ziua si noaptea -12 grade, mai vedem.
Multumesc de sfaturi! :hug:
 

gabrielais

Active Member
Re: plante pentru balcoane si terase

popescu gp a spus:
Eu mai pun o intrebare:in ce conditii sunt tinuti lendrii:racoare si intuneric,sau lumina si caldura;daca ar fi la intuneric as zice ca se pregatesc de scuturat frunzele.daca nu fetele au dreptate.E o parere.
leandrii eu ii tin in mansarda care este foarte bine luminata si temperatura este de maximum 5 grade...in anii trecuti nu am avut probleme cu ei..dar anul acesta n-am fost atenta, nu i-am verificat bine si iata ca am surprize...
ii voi trata si sper sa ii salvez din ghearele "ganganiilor rosii.. :rofl:
 

anette_b

Member
am la servici un leandru cumparat la inceputul verii. in jur de 50 cm inaltime ramificat. toata vara a stat in aer liber si soare si nu a inflorit , nici nu a crescut. acum e in interior la caldura si se pregateste sa infloreasca. si a crescut din noiembrie cam de o palma. sper sa tina bobocii , sunt inca micuti. :D
 

miki70

Active Member
Astazi depistai paienjeni la cativa pui de leandru, ii stropii cu nisorun (un plic la 10l) , voi il faceti mai concentrat? Cand repet tratamentul?
Paienjenii apar din cauza aerului uscat ?
 

miki70

Active Member
sannamaria a spus:
da apar de la aerul uscat,caldura !peste 3-4 zile poti repeta tratamentul
Multumesc, cred ca le voi face o minisera pentru ca sunt prea mici sa-i pun in balcon. Sa fac solutia mai concentrata? Paienjenii astea depun oua in pamant? E contaminat si pamantul?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca imi amintesc bine un plic se pune la 10 l de apa ,vezi ca trebuie sa scrie pe ambalaj ,eu intodeauna prepar asa cum scrie !

nu e contaminat pamantul ,dar fac oua si depun pe dosul frunzeleor ,de aia trebuie sa repeti tratamentul ca in citeva zile o sa mai apara inca o generatie :)

eu de obicei scap de ei cu 3-4 stropiri .
 

popescu gp

Well-Known Member
leandru

Pana acum eu stau bine cu lendrii dupa locul de iernare cu un pic de racoare,putina lumina si loc mai uscat;sper sa-i vad infloriti cat mai repede mai ales ca nepotelul va face la primavara 2 ani si ceva si sper sa nu mai am probleme cu frica consumului mde frunze;leandrul rosu care a facut boboci dupa ce l-am introdus in sera improvizata ( unde are toate conditiile ) nu a mai vrut sa infloreasca si si-a uscat buchetelul de flori.Cred ca motivul a fost schimbarea conditiilor fata de cele avute in aer liber
 

IoanaTweety

Active Member
Dragii mei, leandrii mei vad ca dau boboci. E normal in aceasta perioada? oare vor putea inflori, ce-ar trebui sa le fac sa duca florile? :D
 

lelia

Well-Known Member
Daca au conditii apropiate de cele din vara nu trebuie sa faci nimic special ,daca sunt la ,,rece '',vor pastra bobocii pana in primavara si vor inflori devreme .
Bafta ! inseamna ca le place la tine . :D
 

IoanaTweety

Active Member
Da, sunt cam la rece, in camera respectiva sunt cam 20 maxim 22 de grade. Sper doar sa-i tina, nu neaparat sa infloreasca acum. Multumesc lelia!
 

miki70

Active Member
IoanaTweety a spus:
Da, sunt cam la rece, in camera respectiva sunt cam 20 maxim 22 de grade. Sper doar sa-i tina, nu neaparat sa infloreasca acum. Multumesc lelia!
20-22 nu e rece, e cald si vor face florile acum mai ales daca ii bate cate o raza de soare. Rece pentru ei este la 7-10 gr C.
 

IoanaTweety

Active Member
Aha am inteles... :) inseamna ca pot sa-i aduc in camera mea, unde sunt cam 24 si le va fi si mai bine, au si soare dimineata, nu? Mersi, miki.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus