Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenafles

Active Member
Cand e ger afara ( - 10 - 15 grade), in balcon sunt cam 4-5 grade noaptea iar ziua cand bate soarele se mai incalzeste.Totusi ei fiind micuti si plapanzi o sa-i pun in camera dar nu stiu cum vor rezista la 23 grade :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
rezista stai linistita ,le uzi doar atunci cind pamintul e uscat total ,ideea e sa nu stea radacinile mult timp fara apa ! din cand in cand e bine sa fie verificati ca e posibil sa apara painjenii rosii !
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Leandrul rosu batut are acum cativa boboci;toata vara nu a vrut sa faca si acum in sera improvizata s-a gandit sa faca;sper sa reusesc sa le prind inflorite
 

LauraT

Member
sannamaria a spus:
fetelor ! ce mai fac leandrii cumparati ? :)
Bine fac :) cresc! La mine face bobocei Rózsás bordós :D sper sa-l vad inflorit sa va arat pozici cu el !
Sannamaria tu le-ai schimbat cumva ghivecelele ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ai mei erau in ghivece ma i mici din alea de rasaduri sau cum i se zic !
dar e frumos rau leandrul tau :eek:
si al meu Roeding are boboci mici :D
 

gabrielais

Active Member
fetelor, am si eu nevoie de putin ajutor va rog...leandrii mei dusi la culcare cred ca au paianjeni sau ceva..ca au frunzele uscate si cumva asa argintii, se strang ca o pastaie si se usuca si evident cad...intrebarea mea este daca pot sa ii stropesc cu acaricid acum? multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu mai am 6 leandrii mari afara :) Sunt ok si ii testez la rezistenta :D
Da Gabriela,are dreptate Ana.Urgent stropire ca e pacat sa ii pierzi.Dar de unde astia acum?
 

gabrielais

Active Member
multumesc de sfaturi fetelor...imediat cumpar "otrava" si maine ii si rezolv..
Pai, Gabiuta, eu i-am controlat ochiometric cand i-am adus in casa si peste vara i-am stropit asa preventiv, dar se pare ca n-am observat si uite ca imediat ce au intrat "la adapost" s-au pus pe dezvoltat...e pacat ca sunt doi destul de mari afectati..cei mai mici nu par dar vor primi oricum tratament..daca e nevoie ii tai de jos si ii mut in casa la caldura sa ii fortez cumva sa intre in vegetatie..asta ca varianta de ultima instanta.. :x
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu-i taia cum ! o sa vezi la primavara daca trebuiesc taiati ,si in niciun caz sa nu-i duci in casa ,in casa la caldura iarasi o sa apara pianjenii !
stropeste acum si eventual peste o saptamina :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Eu mai pun o intrebare:in ce conditii sunt tinuti lendrii:racoare si intuneric,sau lumina si caldura;daca ar fi la intuneric as zice ca se pregatesc de scuturat frunzele.daca nu fetele au dreptate.E o parere.
 

FlorentinaS

Member
La ce temperatura tineti iarna leandrii?
Am inteles ca Gabiuta inca ii are afara, dar ai ei sunt mari, eu am un piticut prins anul asta dintr-un butas din Grecia. Pana ieri l-am tinut pe o terasa inchisa cu termopan, unde aveam cam 6 grade temperatura minima noaptea, dar se incalzea bine ziua, de la soare. Cum n-am mai vazut soare de 5 zile :x s-a facut si mai frig, asa ca am bagat leandrul in casa. E in bucatarie, sunt 19-20 de grade, dar cand gatesc trebuie sa deschid geamul, sa tot mut ghiveciul de la geam... nu-mi place.
 

miki70

Active Member
FlorentinaS a spus:
La ce temperatura tineti iarna leandrii?
Am inteles ca Gabiuta inca ii are afara, dar ai ei sunt mari, eu am un piticut prins anul asta dintr-un butas din Grecia. Pana ieri l-am tinut pe o terasa inchisa cu termopan, unde aveam cam 6 grade temperatura minima noaptea, dar se incalzea bine ziua, de la soare. Cum n-am mai vazut soare de 5 zile :x s-a facut si mai frig, asa ca am bagat leandrul in casa. E in bucatarie, sunt 19-20 de grade, dar cand gatesc trebuie sa deschid geamul, sa tot mut ghiveciul de la geam... nu-mi place.
Nu-i bine in casa, du-l inapoi in balcon, ii trebuie racoare in perioada de repaos si udat foarte putin atunci cand vezi pamantul uscat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,ai mei sunt mari si batrini cei de afara .
Toti cei mici sunt in casa de multisor cam la 15 grade.Sunt prea pui ca sa risc cu ei.
Asa ca sfatul meu e sa il pui,fiind puiut,la o temperatura .....agreabila.Nu prea scazuta .Cei care au un an,de ex. ii poti lasa la 6 grade dar pe el.... :? eu nu l-as tine asa.
 

marirogo

Active Member
Eu am lasat afara puiutii obtinuti din seminte anul acesta, pana la -5 grade. Si s-au comportat eroic ! Acum sunt in pivnita la intuneric si racoare. Ii mai inspectez din cand in cand, si deocamdata sunt ok, cu frunzele pe ei. I-am calit bine ! :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus