Leandru - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ioana ! din asta ai primit si tu !


mersi fetelor !

la cel galben trebuie mentionat ca vara cind e canicula e mult mai deschis la culoare ,iar acum toamnacind e mai putina soare e un galben mai intens chiar asa cum e in poza ! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
leandru

Sannamaria felicitari pentru frumusetile inca inflorite;ai mei sunt deja fara flori,iar altii au pastai cu seminte.
 

miki70

Active Member
Eu nu-i las sa faca pastai, tund tot ce este ofilit. Copacul e in ploaie , plin de flori iar pe ceilalti i-am ascus sub o copertina.
 

popescu gp

Well-Known Member
leandru

Si ai mei sunt afara in ploaie dar nu i-am tuns si i-am lasat sa faca pastai;desi ii am de ceva timp nu m-am gandit sa tai lastarii cu pastai sa nu i le las;exista vreo diferenta la inflorire in acest caz?
 

miki70

Active Member
Eu tai florile ofilite la cel cu floare batuta, (copacul roz) , daca nu le tai este inestetic pentru ca singure nu pica. Pe timpul verii zic ca e bine sa fie taiate dar cand ii duci la nani tb lasate, asa stie ca tb sa intre in repaus. Si la trandafiri e bine sa lasi macesele pana in primavara.
 

miki70

Active Member
Are cineva leandru Villa Romain? Este infloricios?? Mi l-am comandat pentru ca am citit ca e cel mai rezistent la frig, rezista pana la -17grC. Cand o sa aiba 3-4 ani il pun in gradina si-l invelesc ca pe smochin.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu tai tijele florale doar cind nu mai au nici un boboc ,pastai las doar una doua cit am nevoie, pe tijele florale care infloresc acum o sa mai ramana boboci care vor inflorii primavara devreme ,binenteles nu vor inflorii asa de abundent ca o tija nou crescuta ,dar macar am flori pina cand tijele noi ajung la inflorire :D
asa procedez eu ! de ex mama taie toate tijele cind le duce la iernat ,dar nu imi poate explica de ce ,pur si simplu asa face :)
 

popescu gp

Well-Known Member
leandru

Si eu pentru iernat tai tijele florale din cauza spatiului,dar pe cei cu pastai i-am lasat si nu stiu daca am facut bine,.caci nu am reusit sa trag concluzii pana acum.Poate la anul nu mai las sa fac pastai si poate inflorirea va fi mai de durata.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu nu am lasat sa faca pastai cit au vrut ei :) cind am vazut ca apare pastaia deja luam foarfeca ,am lasat doar la varietatiile din care vreau sa pun la germinat ! si e drept ca si acum sunt pline de flori ,am citi pe un forum din HU ca virgula cresterea pastailor incetineste cresterea noilor tije florale :D
 

MASCHA

Active Member
Din ce am vazut la leandrii mei numai cel rosu facea pastai,f.multe, chiar ma enerva caci eu le tai ca sa stimulez dezvoltarea altor flori,la cel alb si roz nu am vazut pastai,cei drept eu tai florile trecute si ai curat si inainte de ai baga la iernat.
Macesele pe trandafiri cred ca se lasa pentru aspect,dar nu cred ca ajuta trandafirul,pentru ca el isi canalizeaza energia in dezvoltarea urmasilor adica a semintelor.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ieri noapte au fost -9 grade ,si chiar daca leandrii mei au fost pe terasaacoperita ,si au fost acoperiti cu paturi ,tot au inghetat florile si bobocii :( asa ca aveti grija !
 

vist

Member
...ai mei cei mari au stat afara...nimic deosebit,,,Azi a inceput sa fie mai cald Inca nu vreau sa-i pun la adapost....9 leandri de peste 1,5 metri, unii chiar de aprox 2 metri...vase mari din ceramica, pamant mult si, zic IO , bun !
Doamne ajuta !
 

gabrielais

Active Member
dap, i-as mai fi lasat si eu dar am "gupa mica"..de aia m-am temut sa nu inghete..si daca tot m-am apucat de carat si s-a uscat putin pamantul din ghivece la cei mari am zis sa le urc la mansarda ca deh...tot asa detin si eu cateva exemplare cam la 1,5 m cu ghivecioaie pe masura si mi-e greu cu ele..macar am scapat; plus ca la mine in mansarda e lumina si deocamdata e cald asa ca isi vor termina linistite inflorirea..mai tarziu le duc in camera nr. 2 din mansarda, unde e lumina dar frig..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabi ! e locul ideal camera 2 ! :D
stiti ce e interesant ? ca in aceeasi loc a fost si un plumbago si ala nu a patit nimic :eek: nu as fi crezut .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus