Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Ce culoare are, Geo, asta care a inflorit toata vara?
Eu caut din astia parfumati si care infloresc toata vara!:wink:
M-au suparat cei tunsi vara trecuta in iulie, ca abia acum se invrednicesc sa faca ceva bobocei.
Nu-mi dau seama cum si cand ar trebui tunsi ca sa nu pierzi un sezon de inflorire! :nu stiu:
 

geodezia

Well-Known Member
calipso roz simplu na un roz intens
http://geodezia.sunphoto.ro/august_2015/103897536
na daca vrei iti trmit o creaca ca eu de inmultit nu tai sa inmultesc poate la anu ca imi e frica sa nu pat ca anu trecut cind mi-au dat glorios coltu vreo 4 dupa ce i-am tuns asa ca o sa tund la anu in primavara da o creaca iti pot trimite pe d-l Costel daca vrei
 

adrianam

Well-Known Member
Numai si numai daca este parfumat! :)
Ca am destui care nici nu sunt parfumati si sunt si mofturosi la inflorit.
Le mai dau un an si toamna viitoare cred ca mai dau din ei.
La mine cel alb semibatut si parfumat a inflorit aproape toata vara.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
na ma imi viri trompa miroase da eu nu prea stiu cum miorase altii na nu puternic ca trandafiri dar miroase
 

geodezia

Well-Known Member
acu vazui raspunsul iti trimti ca am de unde da o sa fie o creaca mare
na vorbesc miine cu el si poimiine iti ajunge mai ai tel lui daca nu il ai cind ajung eu la servici ti-l dau si il suni
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
@adrianam ,ii tin in pivnita ,dar deja sunt atat de multi ca incap din ce in ce mai greu:blush: astea din poze sunt cam jumatate din ce am :-D
da intradevar trebuie udat mult ,dar merita pt ca toata vara infloresc :)
 

adrianam

Well-Known Member
Da, ai dreptate, Anamaria cu udatul!
Inainte ii tineam pe lateralele exterioare ale balconului si nu ii udam suficient, iar pe caldurile mari sufereau de sete, incepeau sa piarda frunze si florile se treceau rapid.
Vara aceasta-prin iulie- i-am mutat in interiorul balconului, doar ramurile ies in afara. Am acces mult mai usor sa ii ud si vad cand s-a uscat pamantul. Nu au mai pierdut frunze decat foarte putine si acum sunt toti infloriti! Dar beau foarte multa apa!
 
Leandrul este printre putinele plante ce ingaduie surplusul ramas in farfurie si apa calcaroasa,irasplatind generozitatea prin bogatia inflorescentelor delicate.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da , apa este un factor important pt inflorirea leandrilor ,daca nu sunt udati constant vara ,nu infloresc bogat ,sau nu infloresc deloc ,doar vegeteaza ,dar iarna trebuie avut grija cu apa pt ca pot putrezii .
de ex eu acum deja ii ud doar cand se ususca ,si le dau apa mai putin iar ingrasamant deloc pt ca incet se pregatesc de repaus ,nu mai cresc asa de intens .
 

LadyBug

Well-Known Member
Toti sunt minunati, dar Mrs Roeding si Provence sunt atat de frumosi, incat nu ma pot abtine sa nu ma milogesc: vreau si eu cate o crenguta, intr-o zi cu soare...anul asta sau la anu'... sa-mi spui cand se poate si cat costa, adica sa-mi rezervi un loc, sa nu ma uiti... de fapt, eu as vrea din mai multi cate o crenguta, dar nu cred ca ai disponibil acum...As vrea si Chopin, si Anushka, ehee, cand vor fi disponibile sper sa fiu pe faza.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
acum nu mai tai din ei ,dar la anul cu siguranta .
de altfel prin august am avut de dat lastari ,inradacinati am si acum ,cateva soiuri .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus