Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Este intr-adevar. Sper sa tina florile cat mai mult avand in vedere ca dureaza multisor deschiderea bobocului.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum sa nu-i iubesti dupa ce le-ai admirat parfumul imbatator si elegantele flori? Unde mai pui ca sunt plante nepretentioase care te rasplatesc cu bogatie de flori in schimbul unei minime ingijiri. Iar daca timpul face ca iubirea sa se estompeze, stiu ei cum sa te faca sa te reindragostesti. Te vrajesc cu frumusetea florilor unei noi variatati, ori cu bogatia florilor alteia, ori cu parfumul inegalabil...
Acum sunt iremediabil vrajita de florile lui Chopin. Piticul acesta harnic isi arata frumusetea de la prima inflorire...
[URL=http://s1282.photobucket.com/user/Adina2013/media/leandru/leandru%20Chopin%20-%20Schopen/minunatele%20flori%2014_zps63ftftks.jpg.html][/URL]

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu ii am pe amandoi ,din pacate Anushka nu va inflorii anul asta pt ca am fost nevoita sa-l tund ,dar Chopin e mult mai frumos ,pe viu nu se compara
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sa stii Adriana, ca nu l-am mirosit. Cum am mai multi leandrii la un loc, miresmele umplu atmosfera asa ca nu sesizez cu cat contribuie fiecare. Cu atat mai mult cu cat in jurul piticului meu am leandrii mari extrem de parfumati -cel roz dublu (Lous Pouget?) si clasicul roseum plenum. Va trebui sa cercetez problema.
 

belisima

Well-Known Member
rog un sfat, unii dintre leandrii mei sunt afeectati la varful lastarilor de paianjeni rosii(cred) frunzele sunt decolorate in puncte si casante, ici colo zaresc un paianjen rosu. nu stiu pe ce criterii au fost selectati ca nu sunt toti. nu stiu ce sa fac , le tai varfurile acelea?oare au timp sa si revina pana in toamna ?am cumparat envidor si bravo 500 sa i stropesc :( sunt tare necajita din cauza lor, mie teama sa nu i bag cu daunatori in iernat
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Envidor este buna pt paianjeni ,Bravo este fungicid .
frunzele alea nu isi vor revine ,o sa ramana punctele albe ,dar e foart e important sa scapi de paianjeni inainte sa-i duci la iernat .
intodeauna paianjenii ataca varfurile si cresterile noi .
pt paianjeni este foarte bun si Vertimec .
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca si ai mei au paianjeni rosii. Trebuie sa cumpar si eu!
dar nu stiu daca voi scapa de ei, pentru ca pe balconul meu cu expozitie sudica vor aparea din nou pe timpul verii.
Dar trebuie sa incerc pentru ca intr-adevar, cresterile noi sunt chinuite!
 
Ultima editare:
Sa va traiasca frumosii,fara paianjeni!
Citisem mai de mult ca leandrilor nu le plac pulverizarile si am evitat acest lucru...totusi,vara asta cu temperaturi record,m-a determinat sa-i pulverizez si pe ei! Urmarea a fost ca anul acesta ,lenesii mei leandri nu au fost atacati !
 

geodezia

Well-Known Member
na tu Doina ca eu pun in fiecare seara furtunul pe ei si le place la nebunie sunt mari fragezi si frumosi
 

geodezia

Well-Known Member
ma pina cum nu am vazut gingani nimik nimik vad ca la calypso i se ingalbenesc frunzele de jos na era plin de frunze banuiesc ca din cauza caldurii nu mai poate sustine toate frunzele in rest sunt bine mersi
ma cam supara un calistemon ca a venit cu frunzele cam uscate vad ca lastarelul de la baza e verde ca am mai ratat un calistemon acum vreo 2 ani daca nici asta nu merge renunt la planta asta chit ca imi place la nebunie
 
Callistemonul are radacinuta sensibila,daca pamantul nu este poros,apa in exces le va ataca...poate rausesti sa pastrezi si aceasta frumusete! Leandrul ...nu cred ca trebuie sa te-ngrijoreze,bafta cu toate,Geo!
 

geodezia

Well-Known Member
multam pamintul este poros la asta ca i-am pus niste balega de vaca macerata vreo 7 ani foarte buna la leandru am rupt runzele restul sunt ok era plin de frunze de la radacina pina in virf ma si miram cum de stau si frunzele primare la el l-am curatat are flori e singurul care a inflorit nonstop toata vara na e de munca nonstop cu florile astea macar ne fericesc cu floricele
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus