Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Oana, mie imi pare a fi roseum plenum leandrul tau roz batut. Ar trebui sa fie foarte parfumat. Din ce am vazut in album primul leandru are substratul initial, turba aia buretoasa. Cum te descurci cu udarea? Eu una nu ma impac defel cu substratul asta universal cu care vin plantele olandezilor!
 

ghia_don

Active Member
Gata, am rezolvat ! :whew: Cam cu durere in suflet, dar i-am taiat pe toti. N-au fost niciodata taiati asa drastic, dar sper sa creasca repede si sa fie si mai frumosi:)
 

oanaiulia

Member
Asa e, Adina-Ioana, e foarte parfumat! Este roseum plenum! Mersi pentru Info! :)
In primele poze e un leandru cumpărat de la lidl... Încă nu i am schimbat pământul... Deși intenționez. Il ud zilnic, si pare sa fie bine pana acum... Dar zilnic trebuie sa i ud si pe cei doi roseum plenum, care sunt mari si puși in jardiniere...pentru ca pământul le e zilnic uscat. ... De fapt.. Cam pe toate le ud zilnic.. Pana se trezește ingerasul meu de 10 luni , dimineata, eu ies si imi ud plantele.. Daca nu a plouat.. Mi a intrat in obisnuita si imi place :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In privinta udarii se stie ca leandrii sunt mari iubitori de apa pe vreme calduroasa. Intr-o zi insorita, caniculara ii ud pe ai mei si de 2-3 ori pe zi. Au mereu apa in farfurii.
 

belisima

Well-Known Member
:giggle: pe la sfarsitul lui iunie am taiatdrastic un oasis care avea doar 2 craci, va dati seama ce durere, mai ales ca avea si boboci:sweating:,acum e plin de lastari si mai am si pui cu radacina!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Anna, sa stii ca merita sa te privezi un sezon de cateva flori stiind ca vei obtine o tufa cu mult mai multe flori in sezonul urmator.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu ar trebui sa-i tund pe ai mei. Anul acesta le-a mers mai bine ca a plouat mai mult si nu s-a evaporat apa asa repede din ghivece.
Dar si eu trebuie sa am mereu grija sa-i ud pe ai mei.
As vrea niste ghivece cu rezervor de apa, dar nu stiu daca se gasesc pe undeva de vanzare.
Ghivecele cu rezervor de apa care au fost la Lidl in primavara erau prea mari- cred ca aveau 10l. De acolo am luat jardiniere cu rezervor si am pus muscatele. Sunt foarte multumita de ele si as vrea ceva asemanator si pentru leandri, ca nu fac fata cu udatul, mai ales cand plec in week-end.
Deci niste ghivece cam de 3l cu rezervor, daca vedeti pe undeva sa-mi ziceti si mie! :)
 

laural

Well-Known Member
Eu nu as lua ghivece de 3 l cu rezervor pt. leandrii, mi se par mici, oricum ei cresc foarte repede. Mai degraba as da banii pe cele de 10 l, cand voi avea.....
 

adrianam

Well-Known Member
Daca ii tii in gradina, ai loc pentru cele de 10 l. Dar eu ii tin pe balcon si nu am loc in suporturile din afara balconului sa pun ghivece de 10 l.
Un ghiveci din asta mare m-am gandit sa iau pentru clematitele de pe balcon, dar am ratat primavara asta, sper la anul sa nu mai ratez.
 

laural

Well-Known Member
Da correct. Am si eu un leandruu pe pervazul exterior de la dormitor, il tin si eu sa-l vad inflorit si apoi il duc la Bran in curte. I-am pus o farfurie mai adanca si cand plec de acasa ii pun bine apa, pana se umple farfuria si seara cand ajung, daca e cald nu mai e picatura de apa.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu i-am pus pe toti in ghivece patrate, ca sa umple mai bine spatiul in suporturile de jardiniere, iar farfuriile pe care le au sunt doar cu putin mai mari decat fundul ghiveciului. Asa ca trebuie sa pun apa cu grija sa nu ma trezesc ca incepe sa curga.
Daca ii tund la sfarsitul lui august, am sperante ca vor inflori la anul sau nu?
Mai au inca flori si nu imi vine sa-i chelesc! :rolleyes:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Adriana, eu am tuns din necesitate unul dintre leandri in toamna cand l-am mutat in interior. A inflorit anul acesta, dar cu cateva saptamani mai tarziu ca ceilalti leandri. Cu siguranta ii vei avea infloriti la anul. Cat de repede depinde de cat de tare ii tunzi.
 

adrianam

Well-Known Member
Pai as vrea cam la 10 cm de pamant, ca sa se indeseasca frumos. Unul deja l-am tuns la 10 cm, ca nu mai avea boboci.
Restul au multi boboci iar cel roz abia acum incepe sa infloreasca. Este primul an cand infloreste la mine.
Anul asta sunt multumita de cum le merge ca am incercat sa-i ud mai des si vad ca le place, au boboci multi.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Leandrului ii place cu "picioarele" in apa vara. Daca vrei flori trebuie sa ii oferi doar doua lucruri neconditionat: soare din belsug si apa la discretie. Daca una din aceste conditii nu e indeplinita, consecintele se vad imediat la inflorire. am putut din nou confirma aceasta observatie. Daca nu tundeam leandrii mei acum ma incanta al doilea val de flori, iar in vecini unde am dat pui din leandrii mei, dar nu sunt udati corespunzator nici nu se vad tijele primei infloriri.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Leandrii mei dupa tundere...
Cateva detalii:


....
Va mai amintiti cum am ciuntit leandrii mei? Pentru cei care aveau dubii, ori li s-a parut prea drastic, vin cu detalii despre evolutia lor.

Iata-i la doua saptamani dupa tundere:
-veteranii (au suportat a doua tundere drastica pentru imbogatirea tufei):



-piticii (dupa prima tundere pentru formarea tufei):

[URL='http://s1282.photobucket.com/albums/a522/Adina2013/leandru/leandru%202014/?action=view&current=la2saptamanidupatundere14_zpsa397b530.jpg'][/URL]
 

LadyBug

Well-Known Member
uite ca eu niciodata nu m-am gandit sa tund leandrii, e bine de stiut, ai mei nu sunt prea stufosi dar parca nu ma lasa acum inima sa-i tai asa drastic, cel alb are flori si unul boboci (trebuie sa fie rosu, nu a inflorit niciodata la mine de cand il am).. si nici nu stiam ca au nevoie de asa de multa apa... totusi cel alb infloreste mult si e foarte parfumat in fiecare vara...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus