Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Spectacolul de parfum si culoare e in toi...
-leandru alb dublu

-leandru alb simplu

-leandru Alsace

-leandru Angiolo Pucci

-leandru Emil Sahut

-leandru Louis Pouget?

-leandru Maria Gambetta
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
-leandru Papa Gambetta

-leandru visiniu dublu

-leandru roseum plenum

-leandru roseum plenum variegat

-leandru somon

-leandru roz simplu
 

nely

Member
Ce frumosi sunt leandrii vostri :inlove:, sa va bucure cu multe flori in continuare...
Am si eu o intrebare de nestiutor: se poate ca un leandru care tb sa faca flori rosii sa infloreasca alb-roze?
Am cumparat un leandru despartit de cca 25-30 cm de la zilele orasului,pe eticheta arata ca tb sa faca flori rosii,avea bobocei care am crezut ca se vor deschide rosii,in mare,i-au picat boboceii initiali si la urmatorii a facut ceva asemanator cu poza de la Alsace:worried:, langa el sta un leandru care ar tb sa faca flori roz,fara flori, deci s-a molipsit sau ce o fi cu el? ar fi posibil sa mai faca flori rosii sau sa-mi iau gandul?:think:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
probabil avea boboci mai inchisi la culoare pt ca era tinut la umbra sau in solar cu lumina putina ,cand e mai frig si innorat cateva zile si Alsace face flori roz ,cand e soare si cald e un roz pal ! probabil ai cumparat un leandru roz pal gen Alsace !
dupa etichete nu e bine sa te iei ,ca na mai incurca si furnizorii ,in plus un leandru cu eticheta pe care scrie ca-i rosu se vinde mai usor decat un roz pal comun :oops:incearca sa cumperi ori cu flori ,ori de la persoane de incredere de la care sigur primesti cea ce doresti .
ps : leandrii nu se corcesc ,deci daca un rosu sta langa un alb ,nu se transforma in alb ,sigur !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de aprecieri. Da, Anna, Papa Gambetta e aparte. M-a surprins cu florile lui mari si superb colorate. Isi pastreaza bine forma compacta. Am vazut ca are ritm lent de dezvoltare. Astept sa formeze noi tije florale.

La fel de incantata sunt si de ceilalti doi cumparati (Maria Gambetta si Emil Sahut). Au crescut fenomenal si sunt mereu in floare.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da si Emil S e harnicut ,Maria G la mine cam creste aiure ,nu prea se sustine singur ,dar florile recompenseaza :inlove:
 

nely

Member
Multumesc pt lamurire,da,boboceii la cumparare erau mai inchisi ,am crezut ca se vor deschide rosii...pe eticheta scrie "Simple red Jannoch",deci,asta e,am luat plasa :think:
 

jkati

Member
Ce frumos au inflorit la voi! La mine numai cei doi batrani- alb simplu si ciclam simplu- au inflorit. Restul... in asteptare.
Adina felicitari pentru cel care are flori cu 6 petale.!E superb si f.rar.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce de frumuseti!;si la mine sunt in plina desfasurare desi unul din cei din comanda de anul trecut din Ungaria are prima floare pe trecute iar celalalt este inca mic;de abia ii astept floarea.
 

scorpy

New Member
Buna ziua! Am si eu o intrebare: dupa ce se ofilesc florile leandrului cat de mult se taie din ramura? Multumesc!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
numai floarea se indeparteaza pt ca langa mai are boboci ,daca se trec toate florile ,se taie toata tija florala .
 

ghia_don

Active Member
Ana, Adina, aveti cite o colectie adevarata !:inlove: Sint foarte frumosi !
Am si eu citiva infloriti, dar ploile care au tot fost pe aici le-a cam stricat florile :(..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
chiar ieri am zis ca din cauza ploilor ,nu pot face poze ,ca tot se strica florile ,cand isi revin iar da o ploaie :rolleyes:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa mai zic si eu la fel???
Eu m-am suparat si i-am tuns drastic .Parca mi-e si frica sa vi-i arat :p doar daca...ma convinge cineva :rofl:
Dar au dat repede motisoare noi pe toate ramurelele.
O sa am la anul niste tufe imense :giggle::giggle:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

cam asa arata.Am tuns mai multi si arata la fel ca acestia.Flori?Abia la anul cu voia lor ;-)

Vezi daca dispar cu mospilan.Nu m=am confruntat niciodata cu asa ceva la leandrii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus